Genel

Mobil Uygulama mı, Mobil Site mi? Kıyaslama [2021]

Mobilsite Mobiluygulama Mi

Şirketler bir mobil strateji benimseme zamanının geldiğini giderek daha fazla farkına varıyorlar. Çünkü son dönemde, yalnızca mobil cihazlara yönelik internet kullanıcılarının sayısı yalnızca masaüstü kullananların sayısını geçmekle kalmadı, aynı zamanda mobil uygulama kullanımı da masaüstü kullanımını geçti. Bu değişimin bir sonucu olarak, şirketler mobil stratejilerini yeniden düşünmekte. Bununla birlikte, şirketleri düşündüren esas soru, bir mobil uygulamanın mı yoksa bir mobil web sitesinin mi kullanımının daha doğru olup olmadığıdır.

Birçoğu bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olmadığını, sadece mobil cihazlarda güzel görünen bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu savunur. Bazıları ise, mobil uygulamaların bir web sitesinin sağlayamayacağı faydalara sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, aslında karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır. Farklı mobil ortamlar söz konusu olduğunda, çabalarınızı nereye odaklayacağınızı belirlemek zor olabilir. İş hedeflerinize uygun bir mobil stratejiyi uyumlu hale getirebilmeniz için size her seçimin artılarını ve eksilerini ayırdık.

Mobil Uygulama Kullanmanın Avantajları

Mobil App

Markalaşma Fırsatları

Mobil uygulama, bir şirketin web sitesinden tamamen ayrı bir sistem olduğu için, kullanıcılara yeni markalama fırsatları sunma yeteneğine sahiptir. Bu, şirketlerin bir mobil uygulama ile yeni markalaşma taktikleri ve stilleri deneyebileceği anlamına gelir. Bir mobil uygulamanın, kullanıcı için tamamen farklı bir deneyim sunduğunu unutmamak gerekir. Web siteniz müşterileriniz için yeterince değer sunamıyorsa, kullanıcılara etkileşim için başka bir kanal sunacağından, mobil bir uygulama kullanmak daha doğru olabilir.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, kullanıcılara ilgi alanlarına, konumlarına, kullanım davranışlarına ve daha fazlasına göre özel iletişim sunmakla ilgilidir. Mobil uygulamalarla, kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak çok daha kolaydır. Mobil uygulamalar, kullanıcıların uygulamayı ilk indirdiklerinde tercihlerini ayarlamalarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine izin verir. Uygulamalar ayrıca kullanıcı etkileşimini izleyebilir ve bunu kullanıcılara özel öneriler ve güncellemeler sunmak için kullanabilir. Ayrıca mobil uygulamalar, belirli bir mağaza konumundaki özel promosyonlar veya fırsatlar gibi coğrafyaya özgü içerik sağlamak için kullanıcıların konumunu da belirleyebilir.

Cihaz Yeteneklerinden Yararlanma

 • Yerel bir uygulama, cihazın kamera, GPS konumu gibi özellikleriyle bir arayüz oluşturabilir.
  Cihazın özelliklerine erişim, müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştirdiğinden satış uygulamaları için özellikle önemlidir. Alışverişle ilgili tek bir gerçek varsa, o da müşteri deneyiminin önemidir. Dolayısıyla bir mobil uygulama, perakendecinin markasının uzantısı olarak hareket ederek ve başka hiçbir yerde mümkün olmayan özellikler sunarak müşteri deneyimini iyileştirmenin en iyi yoludur. Sunulan özelliklerden sadece birkaçı:
  Push bildirimleri
  Dokunarak arama / e-posta
  Cihaz titreşimi / uyarıları
  Kamera
  Anında ve otomatik güncellemeler

Mobil web siteleri ise, bir cihazın özelliklerine erişim söz konusu olduğunda oldukça sınırlıdır. Evet mobil web siteleri, bir mobil cihazın kamera, GPS gibi bazı özelliklerini kullanabilir. Ancak, bunları kullanmanın birçok teknolojik kısıtlaması vardır.

Çevrim Dışı Erişim

Mobil uygulamalar internet bağlantısı olmadan da çalışabilir. Birçok uygulama, görevlerinin çoğunu gerçekleştirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duysa da, çevrim dışı moddayken kullanıcılara içerik ve işlevsellik sunmaya devam edebilirler. Bu avantaj ile kullanıcılar bilgiye her zaman, her yerden erişebilirler.

Müşteri Katılımı

Mobil uygulamalar, kullanıcıların mobil deneyime daha fazla kapılmalarını sağlayan kendi arayüz ortamlarıyla çalışır. Kullanıcıların sorunlu noktalarını ele alırlar ve kullanıcıların bir hedefe ulaşmasını kolaylaştırırlar. Ek olarak, mobil uygulamalar, kullanıcının içeriğinizle etkileşime girmesi için daha etkileşimli yollar sağlar. Bir mobil uygulama bir kullanıcıya değer katarsa, kullanıcı sık sık geri dönerek bir tüketim alışkanlığı oluşturur. Bu faktörlerin tümü, uygulamaya geri dönüş oranlarını artırarak daha fazla müşteri katılımına katkıda bulunur.

Marka Varlığı

Mobil uygulamaların mobil web sitelerine göre sahip olduğu diğer büyük avantaj, markanıza müşterinizin cihazında gayrimenkul verilmiş olmasıdır. Kullanıcılar bir mobil uygulamayı aktif olarak kullanmadıklarında bile, uygulamanın varlığı markayı hatırlatmaya devam eder. Yani uygulamanın simgesi, marka için bir reklam görevi görür. Bu, hiper hedefli pazarlama için büyük bir fırsat ve başka hiçbir kanalda eşleştirilemeyen bir müşteri katılımı düzeyi sunar.

Mobil uygulamalar, bir web sitesinin yeniden tasarlanması yerine mobil deneyim göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Tüketiciler artık platformlar arasında sorunsuz bir deneyim ve daha fazla marka tutarlılığı beklerler.

Mobil Web Sitesi Kullanmanın Avantajları

Metro Theme Big

Mobil web sitesi, duyarlı bir tasarıma sahip olan ve farklı ekran boyutları için çalışan bir web sitesidir. Aslında, özellikle mobil cihazlar için kullanılan normal bir web sitesinin özelleştirilmiş bir sürümüdür. Peki mobil web sitesi kullanmanın avantajları nelerdir?

Daha Geniş Kitle Erişimi

Çünkü bir mobil web sitesi platformlar arasında erişilebilir ve kolayca paylaşılabilir. İkinci olarak, arama motorları açısından, Google Play’de veya Apple’ın App Store’da aranması ve indirilmesi gereken bir mobil uygulamadan daha fazla erişim kabiliyetine sahiptir.

Uygun Maliyetlidir

Karmaşıklığına bağlı olsa da, duyarlı bir mobil site, mobil uygulama geliştirmekten daha uygun maliyetli olabilir. Uygulamanızın birden fazla platformda var olmasını istiyorsanız da bu geçerlidir.

SEO ve Marka Görünürlüğü

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler, artık arama motoru sonuç sayfalarında, mobil için optimize edilmemiş sitelere göre daha üst sıralarda yer almaktadır. Mobil uyumlu sitelere sahip şirketlerin sıralamada daha üstlerde olma olasılığı daha yüksektir, bu da daha fazla marka görünürlüğü ve daha yüksek web sitesi trafiği demektir.

Mobil web siteleri daha ucuz bir seçenek olabilir, ancak konu kişiselleştirme ve katılım söz konusu olduğunda oldukça sınırlıdır. Ek olarak, web siteleri, kullanıcının cihazıyla sıkı bir şekilde entegre edilemez, bu nedenle telefonun diğer özelliklerinden bu kadar kolay yararlanamazlar.

Mobil web sitesi tasarımının, ona erişmek için kullanılan ağlara dayandığını da unutmamak gerekir. Ağ erişimi, kalitesi ve hızı, bir wifi ağı bile olsa, mobil web deneyimini etkileyecek faktörlerdir.

Mobil web siteleri, masaüstünden çok daha küçük bir ekranda olduklarından, sitede bir kullanıcının gezinmesi daha zordur. Kullanıcı yolculuğunu basitleştirmezseniz, kullanıcılar memnun kalmayabilir ve siteyi tamamen terk edebilir. Bu yalnızca siteye dönüşüm oranlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda marka imajınıza da zarar verebilir. Kullanıcı yolculuğunun basit ve anlaşılır olduğundan emin olarak sitenizin mobil cihazlardaki işlevselliğini optimize ettiğinizden emin olun.

Peki Hangisi Daha İyi Bir Seçenektir?

Bir mobil uygulama mı yoksa mobil web sitesi mi oluşturacağınıza karar vermek söz konusu olduğunda, doğru seçim sadece iş hedeflerinize bağlıdır. Amacınız geniş bir kullanıcı kitlesine mobil uyumlu içerik sunmaksa, mobil web sitesi muhtemelen sizin için daha verimli olacaktır. Bununla birlikte, müşteri sadakatini artırmak için müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurmak ve iletişim kurmak istiyorsanız, mobil uygulama mükemmel bir seçimdir. Çoğu durumda, hem bir mobil web sitesine hem de bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olduğunu da belirtmek gerekir. Doğru bir şekilde oluşturulursa, her ikisi de stratejik ve değerli bir seçim olabilir. Dolayısıyla, markanızın mobil stratejisi söz konusu olduğunda, mesele bir mobil web sitesi veya mobil değil, belki de iki yönlü bir yaklaşımdır.