Genel

Instagram Pazarlama Nasıl Yapılır? Instagram ile E-ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram Pazarlama Nasıl Yapılır? Instagram ile E-ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram, e-ticaret girişimcileri için pazarlama ve dönüşüm için çok fazla potansiyel sunan etkili bir platformdur. E-ticaret mağazası sahipleri kartlarını doğru oynarlarsa mağazaları satış makinesi haline gelebilir. Instagram e-ticareti şüphesiz zamanın ruhunu yakalamanın yoludur. Tek yapmanız gereken, çevrim içi mağazanızı önemli ölçüde ölçeklendirmenize olanak tanıyan akıllı bir Instagram pazarlama stratejisi uygulamaktır.

Facebook 2012 baharında satın aldığından beri Instagram uzun bir yol kat etti. O zamanlar, bu fotoğraf paylaşım uygulamasının ayda 50 milyon aktif kullanıcısı vardı, ancak şimdi Statista’ya göre ayda bir milyar aktif kullanıcıyı geçti.

Tüm bu rakamları göz önünde bulundurarak, sadece gelirinizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda işinizi büyütmenize de izin verecek birkaç Instagram pazarlama stratejisini sizinle paylaşacağız.

Etkili bir Instagram pazarlama stratejisi ile markanız daha geniş bir kitleye ulaşabilecektir. Instagram, değerli potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olur. Ürünlerinizi sergileyebileceğiniz ve geri bildirim alabileceğiniz sadık bir takipçiler topluluğu oluşturmanıza etkili bir şekilde olanak tanır.

Instagram ile e-ticaret satışlarınızı artırmak için uygulayabileceğiniz Instagram pazarlama stratejilerine bir göz atalım.

Toplu İş Yapın, Otomatikleştirin ve Tekrarlayın

Instagram2

Bu basit Instagram pazarlama stratejisidir. Müşteriler özgünlük ister. Markaların, alıcılarının yolculuğu sırasında sohbetlerin bir parçası olmasından keyif alırlar. Ancak her gün sıfırdan içerik oluşturmak oldukça yorucudur. Ancak Instagram e-ticaret pazarlamanızı oldukça verimli hale getirecektir.

Batching – Periyodik aralıklarla tamamlamak yerine bir işi tek oturuşta yapabildiğiniz kadar tamamlamak demektir. Geçiş süresini ortadan kaldırarak verimliliği artırır. Eldeki göreve odaklanmanızı sağlar. Bununla birlikte, Instagram görevlerinizi tamamlamak için toplu işlem kullanabilirsiniz.

İçerik Oluşturma

Tüm içeriğinizin mükemmel kalitede olmasını sağlayın. Ne kadar iyi olursa, hedef kitlenizden o kadar fazla etkileşim sağlar. İçerik göndermeden önce düşünün! Ürünlerinizle alakalı hashtag’ler etrafında içerik oluşturun. Önerilen Instagram görsel boyutu aşağıdaki gibidir:
Kare Görüntü – 1080 x 1080 piksel.
Dikey Görüntü – 1080 x 1350 piksel.
Yatay Görüntü – 1080 x 566 piksel.
Başlıklarınız, Instagram tanıtıcınız dahil 2.200 karaktere kadar ulaşabilir. Ayrıca, içeriğinizi Upwork veya Fiverr gibi pazarlara da yaptırabilirsiniz.
Tüm içerik tamamlandıktan sonra ikinci göreve geçin. İkisini birleştirebilir veya birleştirmeyebilirsiniz. Bu tamamen size bağlıdır.

Ayrıca ara sıra Instagram’da oturum açarak zaman kaybetmeyin. Bunun yerine, Latergramme gibi araçları kullanarak bir aylık içeriği önceden planlayın. Instagram beslemenizin düzenli periyotlarda yüksek kaliteli içerikle doldurulmasını sağlarlar. Ayrıca hedef kitlenizi her zaman bağlı tutacaklar.

Sadece yüksek kaliteli içerik yayınlamak yeterli değildir. Takipçilerinizle de etkileşim kurmanız gerekiyor. E-ticaret mağazanız büyük bir satış hacmi kazanıyorsa, müşteri hizmetlerini entegre etmek iyi bir fikir olabilir.

Growth Hacking

Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak, sizin için en iyi olanı, mümkün olan en kısa sürede bulmanız gerekir. Instagram’ı takip etmek ve marka farkındalığını artırmak için iki harika hack vardır. Birincisi, ilgili etkileyicilerle çapraz iş birliği. İkincisi, yarışmalar düzenlemek ve çeşitli gönderi türleri ile ücretsiz eşantiyonlar sağlamak.

Hashtag’ler Zaman Kazandırır

Instagram Marketing Small

Instagram’da hashtag’ler oldukça güçlüdür. Her gönderiye en fazla 30 hashtag ekleyebilirsiniz. Bunlar içeriğinizin daha geniş bir kitle tarafından görülebilmesini sağlarlar. Bunun dışında yeni potansiyel müşterileri çekmeye yardımcı olur. Zamandan kaybetmemek için arada ürününüzle ilgili hashtag araştırmaları yapın. Bittiğinde, kullanmak istediğiniz hashtag’lerin bir listesini oluşturun ve kaydedin.

Örneğin, sık sık ürün çekimleri, alıntılar veya yaşam tarzı resimleri yayınlıyorsanız, her biri için ilgili hashtag’lerin bir listesini oluşturun. Ayrıca, gönderi sırasında her gönderiye birkaç geçerli hashtag ekleyin. Trend olan hashtag’ler hızla değişebilir, bu nedenle hashtag listenizi periyodik olarak güncelleyin. Ayrıca, yalnızca ilgili hashtag’leri kullanın ve aşırıya kaçmayın.
Instagram hashtag stratejiniz için her zaman kullanıcı deneyimini aklınızda tutmalısınız. Instagram’da yeni müşterileri hedeflemek zaman ve sabır gerektirir, ancak bu durum gelecekte kesinlikle karşılığını verir. Benzer ilgi alanlarına sahip müşterilerle bağlantı kurabilmek için ürünlerinizle alakalı hashtag’leri arayın.

Analitiklere Dikkat Edin

Instagram için en iyi pazarlama stratejileri, her zaman analizleri kapsamlı bir şekilde incelemeyi içerir. Uygulama içi analizler size yararlı bilgiler sağlar. Katılımı artırmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Kitle sekmesinin altında, takipçilerinizin Instagram’da en çok ne zaman aktif olduğunu görebilirsiniz. Gelecekte gönderilerinizi bu zamanlarda planlamaya özen gösterin.
En çok beğenilen fotoğraflara dikkat edin. Bu size hedef kitlenizi en çok ilgilendiren şeyler hakkında bir fikir verecektir. Bu bilgileri, beğenilen ürünlerden daha fazlasını paylaşmak ve katılımı artırmak için kullanabilirsiniz.

Ürünleri Etiketleme

Kullanıcıları net bir harekete geçirme ifadesi sunduğu için ürünleri etiketlemeniz oldukça elzemdir. Bu kolaylık müşteri için satın alma sürecini basitleştirir. Instagram, işletme hesaplarının tıpkı insanları etiketlemek gibi gönderilerindeki ürünleri etiketlemesine izin verir. Etiketleme, daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen işletmeler için en iyi Instagram pazarlama ipuçlarından biridir.

Süreç basittir ve her zaman Instagram’ınızı bir satış kanalına dönüştürebilirsiniz. Aşağıdaki basit adımlar bir satış kanalı oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

İşletmenizin Facebook sayfasında onu Instagram’a bağlayan ve ürünlerinizi ekleyen bir mağaza bölümü oluşturun. Müşterilerin Facebook yerine e-ticaret web sitenize göz atmasına izin veren seçeneği seçin. Bu şekilde, envanter yönetim sisteminiz her zaman güncel kalacaktır.
Instagram hesabınızda ürünleri etiketlemeye başlayabileceğinize dair bir bildirim alana kadar bekleyin (bu birkaç gün sürebilir).
Bir resim gönderirken, Facebook’unuza yüklediğiniz tüm ürünlerin bir listesini görmek için “bir ürünü etiketle” seçeneğini seçin.

Aynı zamanda bir Whatsapp işletme hesabı da oluşturarak, satın alma kanallarınızı geliştirin. Müşterilerinizi sadece sitenize yönlendirmek yerine, kullanıcıyla birebir iletişime geçebileceğiniz daha samimi ancak profesyonel bir hat oluşturun. Bu şekilde müşterilere daha hızlı cevap alabilecekleri ve WhatsApp üzerinden de ürün satın alabilecekleri bir yapı oluşturun.

Müşterinizin Yolculuğunu Zahmetsiz Hale Getirin

Şimdiye kadar kaliteli içerikler paylaştınız ve ayrıca dikkat çekici bir etkileşim elde ettiniz. Hedef kitlenizin Instagram feedini katma değerli gönderilerle doldurduğunuz için tebrikler. Peki Instagram pazarlama çabalarınız e-ticaret mağazanızı olumlu etkiliyor mu?

Çok sayıda Instagram takipçisine sahip olmak harika. Ayrıca, daha yüksek katılım, daha iyi marka görünürlüğü anlamına gelir. Ancak bunlar bir yerde tıkanabilecek metriklerdir. Sürdürülebilir büyüme elde etmek için alıcınızın yolculuğunu kolaylaştırmanız gerekecek.
Instagram’dan gelen trafik çoğunlukla cep telefonlarından geliyor. Bu nedenle açılış sayfanızın mobil duyarlı olması gerekir. Ayrıca Instagram’ın konum özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Bu Instagram’dan e-ticaret satışı yapmanın harika bir yoludur.
Ürünleri çekici bir şekilde sergilemek büyük bir talebi tetikleyecektir.

Ayrıca Shopinstar, Like2buy gibi üçüncü taraf araçları kullanmayı düşünün. Bu uygulamalar tüm Instagram fotoğraflarınızı, web sitenizdeki ürün sayfalarına çevirir. Bağlantılar sayesinde, markanın duruşunu korumanın yanı sıra satış trafiğini de kolayca takip edebilirsiniz. Bunların yanı sıra ise ürün galerinizi özelleştirin. Ürün güncellemeleri göndermek ve müşterilerle yeniden etkileşim kurmak için yeniden hedefleme araçlarından yararlanmanızda fayda var.