Genel

Ankara Mobil Uygulama Geliştirme

Fsbmedya Webtasarim4

Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olması birçok işimizi onları kullanarak gerçekleştirmemizi sağladı. Bugün birçok konuda cebimizdeki telefonları kullanarak iş yapıyoruz. Bunu sağlayan da telefonlarımızda çalışan küçük yazılımlar aslında. Mobil uygulama olarak da bilinen bu programlar sayesinde haber alma, mesajlaşma, paylaşım yapma, bankacılık işlemleri gibi birçok şeyi yapabiliyor, oyun oynayabiliyoruz. Her mobil uygulama arkasında bir yazılım ekibi barındırmaktadır. Bu ekipler büyük veya küçük çaplı mobil uygulamaları geliştirirler ve yayına alırlar. Ülkemizde de mobil uygulama geliştirme yapılmaktadır. Ankara mobil uygulama geliştirme konusunda da firmamız FSB Medya hizmet vermektedir.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamalar, bugün sayısı oldukça artmış mobil cihazlarda çalışan programlardır. Çok çeşitli konularda geliştirilip yayına alınan mobil uygulamalar birçok konuda farklı ihtiyaçları giderebilmektedir. Android ve iOS işletim sistemleri için geliştirilen mobil uygulamalar, sosyal, mesajlaşma, haber, oyun, eğitim, fotoğraf gibi birçok kategoride sunulabilmektedir. Bulunduğu platform için, platformun kendi yazılım dilinde geliştirilen mobil uygulamalar olduğu gibi platform bağımsız, internet tabanlı üretilip tüm platformlarda çalışan mobil uygulamalar da bulunmaktadır. Tamamen ihtiyaçlara ve taleplere göre şekillenen altyapıları sayesinde birçok ihtiyaca cevap vermektedirler.

Ankara Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uygulama Ne İçin Kullanılır?

Mobil uygulamaların kullanım alanları çok çeşitlidir. Günlük birçok ihtiyaca cevap veren mobil uygulamalar şu kategorilerde olabilmektedir:

Sosyal: İnsanların bir platform altında bir araya gelerek paylaşım yapmalarına olanak tanıyan uygulamalardır. Genelde büyük çaplı çalışmalar olduğundan büyük bir yazılım ekibi gerektirirler.

Mesajlaşma: İki kişi arasında mesajlaşma ve iletişimi sağlayan uygulamalardır. Küçük çaplı uygulamalar geliştirilebildiği gibi büyük çaplı olanları da mevcuttur. Şirket içi konuşmalarda ve mesajlaşmalarda kullanılmak için geliştirilebileceği gibi büyük çaplı olarak da düşünülebilir.

Haber: Genellikle haber sitelerinin mobil cihaz versiyonları olan bu uygulama türü, günlük haberleri, gelişmeleri takip etmek için kullanılır. Her haber sitesinin bir mobil uygulamaya sahip olması daha fazla kişiye ulaşması açısından önemlidir.

Oyun: Zaman geçirmek ve yarışmak maksadıyla kullanılan bu mobil uygulamalar arkasında çok büyük bir emek barındırmaktadır.

Eğitim: Çeşitli eğitsel amaçlarla üretilen mobil uygulamalardır. Bir eğitici oyun, ders platformu, uzaktan eğitim sistemi vb. bu kategoride mobil uygulamalar yer almaktadır.

Neden Mobil Uygulama?

Mobil uygulamalar günümüzde neredeyse herkesin sahip olduğu mobil cihazlar için geliştirilmektedir. Türkiye’de her evde internet altyapısı veya bilgisayar bulunmazken nüfusun %90’a yakını mobil internet kullanıcısıdır. Yani bir mobil cihaz sahibidir. Bu kişilere ulaşabilmek maksadıyla mobil uygulamalar geliştirilebileceği gibi, şirket içi kullanımlar için otomasyonlar, okullar için mobil uygulamalar vb. gibi durumlarda da mobil uygulamalar geliştirilebilir. Yani amacı ne olursa olsun çoğu kişide bulunan bu mobil cihazlar için geliştirilecek mobil uygulamalar sayesinde hayatın akışı hızlandırılabilir, işler daha hızlı gerçekleştirilebilir ve kontrol edilebilir, daha fazla kitleye erişilebilir ve daha birçok amaç için bu yazılımlar kullanılabilir.

Örneğin bir e-ticaret platformu, mobil uygulama geliştirerek daha fazla satış rakamına ulaşabilir. Çünkü bugün internet sitelerinin ziyaretçilerinin büyük kısmı mobil platform kullanıcılarıdır. Onlar için, mobil cihazlara uygun bir alışveriş uygulaması geliştirerek satış rakamları yükseltilebilir. Veya bir okulu ele alalım. Öğrenci, veli ve öğretmen platformu olarak bir mobil uygulama kullandığında, duyurular, ders takibi, sınav zamanları gibi birçok konuyla alakalı bilgilendirme yapılabilir, ödev takibi yaptırılabilir. Bu ve bunun gibi birçok örnek neden mobil uygulama ihtiyacı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Mobil Uygulama Platformları

Bugün dünya çapında birçok mobil cihaz kullanılmaktadır. Ama bunların geneline baktığımızda iki işletim sistemi ön plana çıkar: Android ve iOS. Android Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. iOS da Apple tarafından geliştirilmektedir. Android’in pazar payı çok büyük olmasına rağmen iOS platformu prestiji ile ön plana çıkar. Her iki platform için de ayrı ayrı mobil uygulama geliştirilmesi gerekmektedir. Android için Java ve Kotlin altyapısı ile geliştirilmesi gereken mobil uygulamalar, iOS’da Swift dili geliştirilmelidir. Bir de internet tabanlı çalışan mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu mobil uygulamalar her iki yazılım dilinden de farklı bir dilde geliştirilir. Bu sebeple, internet tabanlı çalışan bir sistem için bu üçüncü seçenek daha makul bir çözüm olacaktır.

Ankara Mobil Uygulama Geliştirme

Ankara Mobil Uygulama Hizmeti

Ülkemizde mobil uygulama pazarı henüz istenen büyüklüğe erişememiştir. Bu alanda çalışan çok büyük firmalar olduğu gibi freelance olarak çalışan yazılımcılar da mobil uygulama geliştirmesi yapmaktadır. Ankara mobil uygulama geliştirme konusunda ise firmamız FSB Medya’ya güvenebilirsiniz. FSB Medya olarak 2000’li yılların başından itibaren internet projeleri geliştirmekte ve internet pazarına çalışmalar yapmaktayız. Ankara mobil uygulama hizmeti konusunda da uzman ekibimizle çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Müşterilerimize bu konuda en iyi hizmeti sunmak ve aldıkları mobil uygulama hizmetinden memnuniyet duymalarını sağlamak için azami özen göstermekteyiz. Platformlara uygun şekilde geliştirdiğimiz mobil uygulamalar, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan uygulamalardır. Ankara mobil uygulama konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Mobil Uygulama Fiyatları

Mobil uygulama geliştirme basit gibi görünse de oldukça karmaşık bir süreçtir. Yazılımın kodlanması, tasarımı, testi ve platformlara uygun altyapıda olması için buna göre kodlanması gibi birçok konusu yer almaktadır. Freelance olarak alınan hizmetlerde genelde bu işin tek yönü yapılır. Ya kodlama, ya tasarım konularında çalışma yapan freelance çalışanların büyük çoğunluğu tek platforma uygulama geliştirmektedirler. Bu sebeple maliyet bir anda iki katına çıkabilmektedir. Yazılım firmaları da büyük projelere önem vererek herkese hizmet vermemektedir. Bunu şirket içinde çözmek isteyenler de yüksek yazılımcı maaşı ile başa çıkamamaktadır. Bu sebeple, bütçeye ve amaca uygun olacak şekilde firmalardan yazılım destekleri alınmaktadır. Ankara mobil uygulama fiyatları da tüm bu kriterlere göre belirlenmektedir.

Ankara mobil uygulama fiyatları, bu konuda talepte bulunan kişi ya da firmanın ihtiyacına göre belirlenmektedir. Bu projenin ne kadarlık bir maliyeti olacağı, kaç yazılımcı ve tasarımcı ile ne kadar süre çalışılacağı gibi hususlara bağlıdır. Bu sebeple projenin kapasitesine göre mobil uygulama fiyatları değişebilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi astarı yüzünden pahalıya gelecek seçeneklerdense, bu alanda hizmet veren ve ihtiyaçları karşılayabilecek firmalarla çalışılması daha doğru olur. FSB Medya olarak Ankara mobil uygulama çalışmalarında müşterilerimize çalışmalar yapmaktayız. Yirmi yılı aşan tecrübemiz ve uzman ekiplerimizle isteğe ve ihtiyaca göre belirlenen mobil uygulama çalışmaları konusunda hizmet vermekteyiz.

FSB Medya olarak, Android, iOS veya hibrit platformlar üzerinden uygulamalar geliştirip yayınlayabilmekteyiz. Mobil uygulama hizmeti almak ve çalışmalarımızdan haberdar olmak için sitemizi ziyaret edip bizimle iletişime geçebilirsiniz.