Google Adwords Ads Nedir
google reklamları

Google Adwords/Ads Nedir?
Nasıl Çalışır?

Google’ın Adwords veya Google Ads, arama sonuçları ve websitelerinde yer alan reklam alanlarını kullanan reklam aracıdır.

Google Adwords ile belirli ilgi alanları, kategoriler, anahtar kelimeler, lokasyon, dil gibi birçok kritere göre reklam verilebilmektedir. Reklam vermek isteyen kişiler, bir Google hesabıyla Google Adwords’e giriş yaparak reklam verilebilir. Bir web sitesi, anahtar kelime seçimi ve kampanya bütçesi belirlenerek reklam çalışmasına başlanır. Hazırlanan kampanyanın ücreti kredi yüklemesi veya reklam sonrası ödeme ile ödenebilir.

01
Marka Bilinirliğiniz Artsın

İnternette sizi aramayanlar bile markanızı görsün. Zihinlerde kalan markalar alışverişin tamamlanmasını kolaylaştırır.

02
Daha Fazla Müşteri

Sitenize gelecek ziyaretçiler potansiyel müşterilerdir. Sitenizi arama ve görüntülü reklam ağları ile ziyaretçi çekiyoruz.

03
Daha Fazla Kazanç

Ziyaretçileri hedef kitlenize uygun olarak seçerek, satışların gerçekleşmesini artırıyoruz.
Artan satış = Artan Kazanç

kazançlarınız artıyor

Google’a Reklam Vermek Ne Kazandırır?

Google, dünya çapında yüzmilyonlarca insanın kullandığı bir arama motoru ve milyonlarca sitenin reklamını yayınladığı bir platformdur.

Hedef kitleye en kısa yoldan, ekstra bir güç harcamadan ulaşma imkanı sağladığı gibi işletmeleri büyük kitlelere çok fazla maliyet gerektirmeden ulaştırabilmektedir. Böylelikle iyi yönetilen Google reklamları satış, bilinirlik ve dönüşüm olarak geri döner. İyi bir Google Adwords hesap yönetimi ile harcanan tutarın çok çok üstünde dönüşüm sağlanabilmektedir. Bu sebeple, Google Adwords reklamları için profesyonel hizmet alarak dönüşüm oranını artırmak ve reklam maliyetlerini düşürmek işletmenin büyümesi ve sürekliliği için gereklidir.

 

Google’a Reklam Vermek
reklam türleri

Google Adwords Kampanya Türleri Nelerdir?

Google Adwords veya Google Ads ile reklam verilirken farklı amaçlarla, farklı reklam alanlarında reklam verilebilir. Google Adwords kampanya türü olarak belirtilen bu kampanyalar şunlardır:

Adwords Reklam Bütçeleri Nasıl Belirlenir?

Google Adwords reklamları için her işletme, reklam bütçesi ve planlamasına göre bir bütçeleme yapmaktadır. Google Adwords veya Google Ads reklam bütçeleri işletmenin ihtiyacı ve belirlediği bütçeye göre günlük veya aylık belirlenebilir. Günlük harcama limiti belirlenen bir reklam kampanyası gün içinde o limiti aşmaz. Aylık harcama limitinde de bir ay içerisinde harcanacak maksimum bütçeyi belirler. Bunlardan ayrı olarak kampanya bütçesi de belirlenebilir. Fakat bu bütçelemede günlük veya aylık limit belirlenmezse bütçe kısa bir sürede tükenebilir.

Arama ve Görüntülü Reklam Modelleri Arasındaki Fark Nedir?

Google Adwords reklamları farklı mecralarda gösterilir. Google reklamlarının gösterildiği alanlar Google arama sonuçları, Youtube reklam alanları, web sitelerindeki reklam alanlarıdır. Google arama reklamları adından da anlaşılacağı gibi Google arama sonuçlarında gösterilir. Metin reklamlardır. Başlık, açıklama ve linkten oluşur. Google görüntülü reklam ise video ve görsel reklamlardır. Bu reklamlar web sitelerindeki reklam alanlarında ve Youtube'da gösterilir. Her birinin farklı amaçları bulunur. Kampanya amacına göre bu reklam türlerinden biri tercih edilebilir.

Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Verilir?

E-ticaret sitesi için en iyi Google reklamı türü Google alışveriş reklamıdır. Ürünler için verilecek reklamlar Google aramalarında alışveriş kısmında veya arama sonuçları içerisinde gösterilir. Ayrıca görüntülü reklam ağında da gösterim yapılır. İster hedef kitleye ister remarketing kapsamında site ziyaretçileri için bu reklam türü tercih edilebilir. Google alışveriş kampanyası için e-ticaret siteleri için özelleştirilmiş Google Perakende (veya Google Retail) sayfasından verilmektedir. Detaylı ve kapsamlı bir çalışma olmasından ötürü mutlaka profesyonel hizmet almak gerekmektedir.

Video Kampanyası

Youtube ve görüntülü reklam ağında gösterilen video reklamlarıdır

Alışveriş Kampanyası

E-ticaret sitelerinin ürünleri için verilebilen reklam türüdür. Arama sonuçları ve web sitelerinde gösterilir.

Uygulama Kampanyası

Mobil uygulamalar için verilen reklamlardır. Arama ağı, görüntülü reklam ağı, Google Play ve Youtube'da gösterilir.

Görüntülü Reklam Ağı ve Arama Ağı Kampanyası

Google'da arama sonuçlarında gösterilen reklamlardır. Web sitelerinde Google reklam alanı olarak belirlenmiş alanlarda gösterilen görüntülü reklamlardır.

size özel ziyaretçi, size özel müşteri

Adwords Reklamlarında Hedef Kitle Seçimi Yapılabiliyor mu?

Hedef kitle belirlemek bir reklamın en önemli ayağıdır. Dolayısıyla Google Adwords veya Google Ads de hedef kitle belirlemeye imkan tanır. Adwords’de çeşitli kriterlere göre hedef kitle belirleme yapılabilmektedir. Bu kriterler lokasyon, dil, ilgi alanı, yaş, cinsiyet, demografik durum gibi kriterler olabilmektedir. Örneğin sadece Avrupa’ya yayın yapılması isteniyorsa bölge olarak Avrupa seçilebilir. Veya belirli yaş aralığına reklam verilecekse örneğin 20-30 yaş arası diye belirtilebilmektedir. Bunların haricinde, önceden belirlenmiş hedef kitle de kullanılabilir. Müşteri listesi, web site ziyaretçisi, Youtube kullanıcıları gibi hedef kitleler de belirlenebilmektedir.

nokta atışlı reklamlar

Adwords Reklamlarında Bölgesel Reklam Verilebiliyor mu?

Google Adwords veya Google Ads, hedef kitle belirlerken birçok farklı kriteri kullandırmaktadır. Bölge seçimi de bunlardan birisidir. Google Adwords ile verilecek reklamlarda belirli bölgeler seçilebilmektedir. Örneğin Akdeniz Bölgesine hizmet veren bir taşımacılık şirketi için, Akdeniz Bölgesindeki illere yönelik Google reklamı oluşturulabilmektedir. Sadece Türkiye içinde belirli lokasyonlar değil, yabancı ülke ve şehirler de seçilebilmektedir. Örneği bir otel sadece Rusya’ya, hatta Rusya içerisinde Moskova’ya reklam gösterimi yapabilir.

Google Reklamları Hizmeti Başvuru ve Bilgi Formu

    Düşündüğünüz hizmet hangisi ?