Genel

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Hizmetleri Nelerdir ?

Fsbmedya Webtasarim

Günümüzde birçok iş internet üzerinden gerçekleştirilmekte, birçok firmanın internet sitesi bulunmaktadır. İnternetin günlük hayatımıza bu kadar girmesi, birçok ihtiyaç doğurmuştur. Bir web sitesi sahibi olmak da bunlardan birisidir. İnternet sitesi sahibi olmak çeşitli amaçlarla gerçekleştirilebilmektedir. Bir blog, e-ticaret sitesi, şirket sitesi, bir ürün tanıtım sitesi, okul, üniversite gibi eğitim kurumlarının internet siteleri vb. derken aklınıza gelecek her alanda internet sitesi kurulabilmektedir. İnternet sitesi kurmak için birçok yöntem vardır. Hazır sistemlerden faydalanmak, hazır şablonlar üzerinden çalışmak, sıfırdan site yazdırmak bunlardan birkaçıdır. Fakat hangisi olursa olsun bir süre sonra kişiselleştirilmiş, firmanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir web sitesi ihtiyacı doğacaktır. Burada web sitesinin iki farklı aşaması bulunuyor. Bir web yazılımı bir de web tasarımı. Ankara web tasarım konusunda FSB Medya olarak detaylara başlayalım.

Web Tasarım Nedir?

İnternet sitesinin son kullanıcıya gösterilebilmesinin belirli aşamaları vardır. Eğer internet sitesi etkileşimli bir site olacaksa, statik sayfalardan oluşmayacaksa bu internet sitesine bir web yazılım hazırlanmalıdır. Web yazılımı olsun ya da olmasın, bir internet sitesinin mutlaka son kullanıcıya gösterilen bir ara yüzü bulunur. Web tasarım, bir internet sitesinin görünen yüzünün tasarlanması işidir. Web tasarımda statik sayfalar hazırlanabilir, içeriğe göre ve web yazılıma göre uyarlanabilen esnek ara yüzler tasarlanabilir. Web tasarım tüm bu süreçleri içermektedir. Bir web sitesinin kurulumu sırasında arka planda çalışacak bir yazılım altyapısı olacaksa bu kodlanır, bu kodların ziyaretçilere gösterilmesi için de ara yüz tasarlanır veya hazır şablonlardan geliştirme gerçekleştirilir. Web tasarım hizmeti alındığında ihtiyacın hangisi olacağına dair bilgilendirme yapılır ve ihtiyaca göre bir ara yüz çıkartılır. Web tasarım firması veya web tasarım işi yapan kişi çeşitli grafik programlarıyla bu ara yüzü tasarlar veya hazır şablonlardan geliştirme yapar.

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Hizmetleri Nelerdir ?

Web tasarım çalışmasında son dönemlerde kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı ara yüzü (UI) tanımlamaları sıkça duyulmaktadır. Başarılı bir web tasarımı için, kullanıcıların sitede nerelere odaklanacağı, bunun için hangi renkler, butonlar, görseller kullanılacağı, sitede dolanan kişiler hangi adımlarla nerelere gideceği UX ile belirlenir ve UX adımında belirlenen kriterlere göre UI adımında tasarım ve görselleştirme işleri gerçekleştirilir. Bu bakımdan, görsel anlamda kullanıcıların kaybolmayacağı, aranan şeyin kolayca bulunabileceği bir web sitesi için UX/UI konularında deneyimli kişi ve firmalarla çalışılması gerekmektedir.

FSB Medya web tasarım hizmetleri: Web Tasarım

Web Tasarımın Web Yazılımdan Farkı Nedir?

Bir internet sitesi kurulurken bunun birkaç adımı bulunmaktadır. Sitenin sunucu tarafında çalışmasını sağlayacak, her sayfanın teker teker oluşturulması, yeni eklenecek sayfaların konumu ve görünümü, çalıştırılacak etkileşimli içeriklerin durumu gibi konular web yazılım ile sağlanmaktadır. Web yazılım bir kod bütünüdür. Bu kodlar sunucuda çalıştırılmakta ve ziyaretçiye gösterilmemektedir. Bunların bir de ziyaretçinin göreceği şekle getirilmesi işlemi vardır. Bu da web tasarımı çalışması ile gerçekleştirilmektedir. Kodların nerede çalışacağı, hangi durumda ne sonuçlar vereceği belirlenir, belirlenen bu kriterlere göre web tasarım yapılır ve kodların sonuçları görselleştirilmiş olarak ziyaretçiye gösterilir. Ziyaretçi, sitenin sadece görsel kodlarını görebilir. Yani, web tasarım ön planda çalışırken web yazılım arka planda çalışmaktadır.

Bazı durumlarda internet siteleri web yazılıma ihtiyaç duymayabilirler. Eski bir yöntem olan ama hala geçerliliğini koruyabilen bu yöntemle web sitesi sadece web yazılım ile ziyaretçilere gösterilmektedir. Bu tip siteler statik siteler olup düzenlenmesi oldukça zordur. Ama hiçbir şekilde değişiklik yapılmayacak siteler bu şekilde hazırlanabilir. Anlaşılacağı üzere bir internet sitesi her zaman web yazılıma ihtiyaç duymayabilir ama mutlaka web tasarım yapılmak zorundadır.

İyi Bir Web Tasarımın Olmazsa Olmazları

Web tasarım çalışmasında karar verilen her şeyin bir sonucu bulunacaktır. Bu bakımdan, web tasarımı için güncel trendler, son teknolojiye uygun, mobil uyumlu çalışmalar yapılması gerekmektedir. Uzun vadede sorun çıkarmayacak, çalışmasında problem olmayacak, esnek yapılı ve her platforma uygun bir web yazılımı için şu konulara önem gösterilmelidir:

Kullanıcı Deneyimi

Web tasarımında kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Hazırlanacak web sitesinin tasarımında olması gereken her noktaya kullanıcı deneyimi (UX) çalışması ile karar verilir. Bu çalışmada, ziyaretçiler sayfaya ilk girdiklerinde ne görecekler, hangi sayfalara nasıl ulaşacaklar, kaç adımda hangi sayfaya ulaşabilecekler, hangi görselleri görecekler, hangi renklerle karşılaşacaklar gibi tüm sorulara cevap hazırlanır ve web tasarımı yapılırken bu kriterlere uyulur. Kullanıcılar, burada verilen doğru kararlara göre sitede dolaşırken daha fazla zaman harcayacaklar ve etkileşimleri daha fazla olacak.

Güncele Uyum

Güncel trendlere uyum sağlayabilmek çok önemlidir. Bir web tasarım gerçekleştirilirken, içerik ve görsel çalışması güncel konulara uyumlu olmalıdır. Tasarım trendleri, arama motorlarına uygun içerikler ve sayfa yapıları, font ve renk tercihleri gibi birçok konuda güncel trendlere uyum sağlamak çok önemlidir.

Mobil Ara yüz

Akıllı telefonların yaygınlaşması sonucu bugün internet siteleri trafiklerini ciddi oranda mobilden almaktadır. Mobil ara yüze sahip olmak önemlidir zira telefondan veya tabletten siteye giren kişiye içerik o ekrana göre gösterilmelidir. Bu sebeple, yapılan web tasarımlarda mutlaka mobil ara yüz de düşünülmelidir. Responsive tasarım olarak adlandırılan mobil ara yüz uyumu ile çeşitli ekran boyutlarına göre sayfa gösterimi yapılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki bugün birçok web sitesi trafiğinin büyük bölümünü mobilden almaktadır. Bu yüzden arama motorları mobil uyumlu olmayan web sitelerini arama sonuçlarında daha arkalarda göstermektedir.

Her tarayıcıya uyum

Bugün birçok cihazdan internete girilmektedir. Hem işletim sistemleri hem de tarayıcılar farklılık göstermektedir. İyi bir web tasarım çalışmasında, çoğunluğun tercih ettiği tarayıcılara uyum gözetilmelidir. Her tarayıcıya uygun şekilde tasarlanan web sitesi bu tarayıcılarda doğru bir şekilde çalışacak ve kullanıcılar siteye girdiklerinde kötü sürprizlerle karşılaşmayacaklardır.

Web Tasarım Fiyatları

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Hizmetleri Nelerdir ?

Web tasarım çalışması yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Web tasarım çalışması talep eden kişi veya firmalar ihtiyaçları doğrultusunda bir tasarım çalışması talep edeceklerdir. İhtiyaçlara göre belirlenen tasarım çalışması, iş yükü, bu çalışmada çalışacak kişi sayısı ve çalışmanın içeriğine göre farklı iş kollarından seçilecek çalışan sayısına göre değişiklik gösterecektir. Bu sebeple, web tasarım çalışmasında en başta ihtiyaçlar belirlenmeli, ihtiyaca göre bir tercih yapılmalıdır. Fiyatlandırma konusunda da bu tercihe göre bir fiyat belirlenecektir. Unutulmamalıdır ki çalışmanın kendisi kadar kalitesi de önemlidir. Bu yüzden hizmet alınan kişi veya firma seçilirken hem fiyata hem de kaliteye dikkat edilmelidir. Kaliteli bir çalışma ve teknik destek sistemi uzun vadeli kullanıma olanak sağlayacak ve ekstra çalışmalara ihtiyaç bırakmayacaktır.

Web tasarım çalışması yaptırırken fiyatlandırma bu bahsettiğimiz kriterlere göre gerçekleştirilir. Referansları güçlü olmayan, tecrübe eksikliği bulunan ve ihtiyaç analizi yapmadan, ihtiyaçtan çok daha fazlasını sunmaya çalışanlardan uzak durulmalı ve bu konuda tecrübeli firmalarla çalışılmalıdır. FSB Medya olarak bu sektördeki 20 yıllık tecrübemizle web tasarım çalışması yapıyoruz ve teknik destek sunuyoruz. İyi bir web sitesi çalışması istiyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz. Ankara’da hizmet veren firmamız 2000’li yılların başından beri birçok web sitesi kurulumu ve geliştirmesi çalışması yapmıştır.

FSB Medya ile iletişime geçmek ve web tasarımı çalışmaları hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.