Genel

Facebook Reklam Nedir? Facebook Reklamları Nasıl Verilir ?

Facebook Reklam Verme

Sosyal medyanın büyük kitlelere ulaşması uzun sürmeyen bir süreçti. Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlar kısa sürelerde yüz milyonlara ulaşan bir performans gösterdiler. Bugün dünya genelinde bir milyardan fazla insan Facebook kullanmaktadır. Doğal olarak bu kitleye reklam gösterme seçenekleri de reklam vermek isteyenlere sunulmuştur. Geniş bir kitlesi bulunan Facebook, bu kitleye reklam hedeflemesi yaptırarak hem kendi kazancını sağlamakta hem de reklam verenlere hedefi on ikiden vurma şansı sunmaktadır. Facebook reklamları birçok açıdan faydalı reklamlardır. Hedeflemesi, bütçesi, reklam içerikleri gibi konularda birçok detayı bulunan bu reklam türü mutlaka uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Peki Facebook reklam verme nedir, neden önemlidir, nasıl yapılır, nelere dikkat edilir? Bunları tek tek ele alalım.

Facebook Reklamı Nedir?

Facebookads

Facebook üzerinde, görsel veya video kullanılarak, belirli kişilere belirli sürelerde gösterilen reklamlara Facebook reklamı denir. Facebook reklamları Facebook reklam yöneticisi veya Facebook Business üzerinden verilmektedir. Reklam vermek için öncelikle bir ödeme yöntemi tanımlanmalı ve reklam yöneticisine reklam verilecek sayfa bağlanmış olmalıdır. Ardından reklam oluşturularak bütçe belirlenir ve reklam yayınlanmak üzere onaya gönderilir.

Facebook reklamlarında en önemli husus reklamın doğru hedeflenmesidir. Doğru hedefleme yapılmayan reklamlardan verim alınamaz. Örneğin anne-bebek kategorisinde ürünler üreten bir firma çocuğu olmayan kadınlara veya evli olmayan erkeklere reklam gösterimi yaptığında beklediğinden daha düşük verim alacaktır. Zira bu hedeflemede hedef kitle doğruluk oranı çok düşük olacaktır. Bunun gibi birçok hususta dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Facebook reklam verme, Facebook reklam yöneticisi ve Facebook Business üzerinden gerçekleştirilmektedir. Reklam verilecek sayfa bu araçlara bağlanır ve ödeme yöntemi tanımlanarak reklam oluşturma aşamasına geçilir. Reklam oluştururken öncelikle bir kampanya oluşturulmalıdır. Buna bir isim verilir ve reklam türü belirlenme aşamasına gelinir. Reklam türünden, reklamın içeriğine uygun seçenek seçilerek hedef kitle oluşturma kısmına geçilir. Hedef kitle oluşturmada, ülke, dil, cinsiyet, şehir, tahsil durumu, medeni hal, ilgi alanları gibi birçok konuda seçim yapılabilmektedir. Kampanyanın amacına göre bu seçeneklere göre bir hedef kitle oluşturulur ve bütçe aşamasına geçilir. Bütçe belirlemede toplam bütçe veya günlük bütçe belirlemesi yapılır. Reklamın ne kadar yayında kalması isteniyor ve bunun için ne kadarlık bütçe belirlenmişse ona göre bütçeleme seçenekleri gerçekleştirilir.

Hedef kitlesi ve bütçesi belirlenen reklam için sonraki aşamada bu reklamın nerelerde gösterileceğinin seçilmesi vardır. Hikayeler, ana akış, oyunlar vb. gibi farklı alanlarda reklam gösterimi yapıldığından, reklamın türüne göre bu alanlardan biri tercih edilmelidir. Hatta bu aşamada Instagram reklam alanları da kullanıma sunulmaktadır. Bu sebeple seçim yaparken en uygun alanı seçmeye dikkat etmek gerekir.

Son aşama olarak hangi sayfanın hangi içeriğinin reklam olarak seçileceği kısım vardır. Sayfa belirlenmesi ve reklam medyası seçimi yapılırken ister yeni bir reklam medyası (görsel veya video) ister paylaşılmış bir medya tercih edilebilir. Paylaşılan medyanın reklam olarak seçilmesi durumunda metne müdahale edilemez. Bu yüzden farklı amaçlarla reklam vermek istendiğinde yeni bir görsel veya video tercih edilmeli ve bu reklamın metni ve linki manuel olarak belirlenmelidir.

Tüm bu aşamalardan sonra reklam vermek için son bir adım kalır: Reklamı onaya göndermek. Reklam, standartları karşılaması durumunda bir gün içerisinde onay alır ve yayınlanmaya başlar.

Facebook Reklam Türleri Nelerdir?

Facebook Reklam E1609223160802

Facebook’ta reklam verirken birçok amaçla reklam gösterimi yapılabilir. Bir uygulama indirme, mesaj atma, görünürlük, tıklama, etkileşim gibi seçenekler bunlara dahildir. Facebook’ta reklam verirken, reklam hazırlama aşamasının en başında bu amaçlardan hangisine göre reklam düzenleneceği sorulmaktadır. Bunlara tek tek bakacak olursak;

  • Marka Bilinirliği: Sayfayla az da olsa etkileşime geçmiş kişilere gösterilen bu reklam türünde içerik bu kişilere gösterilerek bu kişilerin sayfayla daha fazla etkileşime geçmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede marka bilinirliği oluşur ve organik olarak uzun vadede müşteri kitlesi artabilir.
  • Erişim: Facebook reklamı, hedef kitleye olabildiği kadar fazla gösterilir. Bu reklam türü, reklam içeriğinin maksimum kişiye ulaşması amaçlandığında tercih edilmelidir. Bu reklam türü, 1000 gösterim başına maliyet hesabıyla çalışmaktadır. Örneğin bin gösterim başına 1 tl ücretlendirmeyle, 100 tl bütçeyle 100 bin kişiye reklam gösterilebilir.
  • Trafik: İnternet sitesi tıklaması, uygulama indirme, Messenger’da iletişime geçme gibi amaçlarla bu reklam türü tercih edilmelidir. Bir haber içeriği, bir duyuru, yarışma vb. gibi amaçlarla reklam verilecekse bu tür tercih edilebilir.
  • Etkileşim: Facebook reklamı, reklam içeriğiyle etkileşime geçebilecek kişilere gösterilir ve etkileşim başına maliyeti bulunur. Örneğin gönderiye yorum yapma, beğenme, görseli görme ve tıklama gibi her durum etkileşim kabul edilir.
  • Uygulama Yükleme: Bir mobil uygulama reklamı yapılacaksa bu reklam türü tercih edilmelidir.
  • Video Görüntülemeleri: Video içerik reklamı yapılacaksa video görüntüleme reklam türü tercih edilir. Maliyeti diğer reklam türlerine göre düşüktür.

Bu ve buna benzer reklam türlerinde Facebook’ta reklam verilebilmektedir.

Facebook Reklamı Verirken Nelere Dikkat Edilir?

Facebook reklamı verilirken birçok noktaya dikkat edilmelidir. En başta seçilen reklam türü gelmektedir. Reklam türü doğru seçilmezse bütçeyi boşa kullanma durumu ortaya çıkar ve verimsiz bir reklam gösterimi gerçekleşir. Bunun ardından hedef kitle gelmektedir. Hedef kitlenin doğru bir şekilde oluşturulmaması sebebiyle yine verimsiz bir reklam gösterimi olur ve bütçe boşa harcanır. Kadınlara sunulacak bir reklamın erkeklere de gösterilmesi gibi yanlış durumlar bu adımda gerçekleşmektedir. Bunun ardından reklam görselinin oluşturulması gelir. Facebook kurallarına uymayan reklam görselleri reklam olarak onay almaz. Bu sebeple reklam gösterimi de gerçekleşmez. Yazı oranı, sahtecilik, tescilli marka görseli bulunan reklam görselleri kabul edilmemektedir. Son olarak da bütçeleme gelmektedir. Bütçelemede yanlış adımlar atıldığında çok fazla para harcaması gerçekleşebilir. Bu da reklam bütçesinin aşılmasına ve zarara sebebiyet verir.

Tüm bunlara ek olarak güvenlik konusunu da ele almalıyız. İki adımlı doğrulaması olmayan, basit şifreli reklam hesapları çalınmaya müsait hesaplardır. Bu hesaplar hack’lenerek kredi kartları kullanılmaktadır. Bu yüzden bu tip şeylerle karşılaşmamak için mutlaka bu işte uzman kişi ve firmalarla çalışmak gerekmektedir.

Facebook Reklam Verme Ücreti Nedir?

Facebook reklam verme ücreti reklam bütçesine bağlıdır. Fakat bu reklam bütçesi uzmanlığı olmayan kişilerce kullanıldığında geri dönüşü çok düşük olabilmektedir. Bu sebeple Facebook reklam verme konusunda uzman kişilere ve ajanslara bu çalışmayı yaptırmak gerekmektedir. Bu ajans veya uzman kişiler genelde reklam bütçesinin yüzdeliği veya aylık bir hizmet bedeli üzerinden çalışmaktadırlar. Ayrıca, sosyal medya danışmanlığı ile ortak yürümesi gereken bir konu olduğundan Facebook reklam verme konusunda çalışılan ajansla sosyal medya çalışması da yapılması çok uygun olacaktır.

FSB Medya olarak birçok konuda hizmet verdiğimiz gibi Facebook reklam verme konusunda da çalışmalar yapmaktayız. Bizimle çalıştığınızda, 20 yıla yakın bir süredir edindiğimiz tecrübemizle size yardımcı olacağız. FSB Medya, uzman ekibi ve tecrübesiyle Facebook reklamları konusunda da çalışmalar yapıyor. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.