Genel

Google Reklam Nedir ? Google Ads Nasıl Kullanılır ?

Google Reklam Verme

Arama motorlarının günden birden fazla kere kullanıyoruz. Aklımıza gelen her şeyle alakalı arama motorlarında yaptığımız aramalarda ilk sayfada çıkan sonuçlar bize yetiyor ve genelde ikinci sayfaya çok nadir geçiyoruz. Bu sebeple arama motorlarının ilk sayfası, hatta ilk sırası çok değerli bir konum olarak görülmektedir. Google, uzun yıllardır liderliğini sürdüğünü arama motoru pazarında organik sonuçlarda görüntülediği siteler haricinde ücretini alarak en üste taşıdığı siteleri de ilk sayfada göstermektedir. Bu Google’ın reklam platformu Google Ads ile mümkündür. Google Ads, arama motoru pazarlaması (SEM) alanının en önemli oyuncularından birisidir. Google Ads ile bir sitenin reklamı hem arama sonuçlarında hem de partner sitelerde gösterilebilmektedir. Google reklamları oldukça kompleks ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Haliyle insanlar Google reklamı nedir şeklinde aratarak konu hakkında bilgi sahibi olmak ya da çalışacak ajanslar aramaktadır.

Google Reklamı Nedir?

Google Reklamlari

Google arama motoru pazarında edindiği gücü paraya dönüştürmeyi Google Ads ile sağlamıştır. Google Ads’in (önceki adıyla Google Adwords) kullanımı ve verim elde edilmesi oldukça kompleks bir çalışma ile mümkün olmaktadır. Bu da Google reklamı ile ilgili soruları beraberinde getirmiştir. Google reklamı, Google Ads ile verilen ve hem arama motorunda arama sonuçlarında gösterilebilen hem de partner sitelerde, yani Google Adsense ile reklam gösterimi alan sitelerde yayınlanan görsel reklamlardan oluşmaktadır. Son dönemlerde ön plana çıkan Youtube reklamları da yine Google Ads ile verilebilmektedir.

Google reklamları görsel ve metin olarak ikiye ayrılır. Görsel reklamlar, kendi sitelerinde Google’a reklam alanı açan web sitelerinde ve mobil uygulamalarda gösterilir. Bu reklamlar çeşitli boyutlarda verilebildikleri gibi video reklam olarak da verilebilmektedir. Bu reklamlar, hedeflenen siteler ve ilgi alanlarına göre gösterilebilmektedir. Yani, çok ziyaretçiye sahip internet sitelerinde Google reklam alanı varsa buraları hedefleyerek reklam göstermek mümkündür. Ama bu tip sitelerde reklam göstermek yüksek rekabet içerdiğinden bu reklamların maliyeti de yüksektir.

Metin reklamlar ise arama sonuçlarında ve partner sitelerde yayınlanır. Belirli uzunlukta başlık, açıklama ve link kısmından oluşur. Daha çok Google’da arama sonuçlarında gösterilen reklamlar tercih edilir. Dolayısıyla bu alanlarda arama terimlerine reklam gösterimi gerçekleştirilmektedir. Örneğin bilgisayar parçaları arama sonuçlarında gösterilmek istenen bir reklam için, web sitesinde hedeflenen link bir başlık ve açıklama ile reklam oluşturulur. Bu reklam için de bir tıklama başına maliyet (tbm) belirlenir. Rekabeti yüksek olan bir anahtar kelimeyse tbm yüksek olmalıdır. Zira ilk sırada gösterim almak çok önemlidir. Yani bu reklam türünde de yüksek rekabetten dolayı harcamalar yükselebilmektedir.

Google’da Nasıl Reklam Verilir?

Google’da reklam vermek için bir Google Ads hesabı oluşturmak ve reklam verilecek internet sitesini bu hesaba bağlamak gerekmektedir. Hesap açılıp web sitesi bağlandığında ilk reklamı oluşturmak için çeşitli adımlar geçilir ve reklam seti oluşturularak reklama çıkılır. İlk bakışta çok basitmiş gibi görünen bu çalışma neticesinde genellikle harcanan paranın boşa gittiği görülür. Çünkü optimize edilmemiş, doğru hedeflenmemiş, düzgün ve dikkat çekici olarak hazırlanmamış bir reklam hedef kitleye ulaşamadığından, harcama tutarının hiçbir şekilde karşılığını vermeyecektir. Bunun için ne yapılmalıdır? Tabii ki bu işte uzmanlaşmak veya bu işte uzmanlığı bulunan kişilerden destek almak.

Google reklamı verme konusunda uzmanlaşmak zaman ve maliyet gerektiren bir konudur. Zamanla edinilecek tecrübe, daha az maliyetli ve daha yüksek dönüşüm sağlayan reklamlar vermeye imkan tanır. Ama burada uzmanlık kazanılana kadar büyük bir harcama yapılacaktır. Uzman birisinden destek almak ise hem zamandan hem de maliyetten kaçınmayı sağlar. Zamandan tasarruf, uzmanlaşma zamanını ortadan kaldırıp bir uzmanla çalışmaktan dolayıdır. Maliyetten tasarruf ise, uzman kişiye sadece belirli bir ücret ya da reklamdan komisyon ödemekle gerçekleşir. Gerisi doğru harcanmış ve sonuçları alınmış bir reklam yönetimi olacaktır.

Google Reklam Verme Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google Reklamlari Nedir

Google reklam verme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bazılarını inceleyecek olursak:

  • Görsel: Hazırlanan reklam görselleri ilk bakışta ilgi çekici olmalı, okunurluğu bulunmalı ve hedef kitlenin dikkatlerini çekmelidir. Görselinin kötü hazırlandığı reklamlardan çok az geri dönüş alınır.
  • Remarketing: Google reklam verme çalışmasında en önemli adımlardan birisi remarketing’tir. Bu çalışmada, siteye daha önce gelmiş kişilere sitede inceledikleri ürünlerle ilgili reklam gösterilir. Bir nevi hatırlatma olarak çalışan bu sistemle verilen reklamların geri dönüşleri oldukça fazla olur.
  • Metin: Metin içeriğinin dikkatli oluşturulduğu Google reklamları çok daha etkili sonuçlar sağlar. Nasıl ki görsel reklamda görselin dikkat çekici hazırlanması gerektiği gibi metin reklamda da metinler olabildiğince dikkat çekici şekilde düzenlenmelidir.
  • Web Sitesi: Her şeyin geleceği son nokta tabii ki web sitesidir. Google reklamı verilen web site linkindeki içeriğin de en az reklamlar kadar dikkat çekici olması gerekmektedir. Bu, sayfanın içeriği ile alakalı olan kısımdı. Bir de ilgili sayfanın mobil uyumunun bulunması çok önemlidir. Google reklamları verenler bilirler ki gelen ziyaretçilerin büyük kısmı mobil cihazlar kullanmaktadır. Bunun neticesi olarak, reklam verilen sayfa mutlaka mobile uyumlu olmalıdır ki gelen ziyaretçiler reklamın amacını yerine getirebilsinler.

Google Reklam Verme Çalışmasının Ücreti Nedir?

Google reklam verme çalışmasının iki farklı ücreti vardır. Birincisi doğrudan reklam maliyetidir. Reklamveren kişi belirli bir bütçeyi reklam için harcamalıdır. Örneğin ayda 10 bin tl’lik bir reklam bütçesi düşünelim. Bu bütçe tamamen Google’a ödenmektedir. Google, bu paranın karşılığında reklam alanlarında reklam göstermekte ve tıklama başına bir ücret almaktadır. Doğru optimize edilmiş ve tasarlanmış Google reklamı bu bütçenin çok çok fazlasını geri getirecektir. Bir de bu çalışmanın bir ajansa veya Google reklam uzmanına yaptırılması maliyeti bulunmaktadır. Genelde Google reklam ajansları reklam bütçesinin belirli bir oranını komisyon olarak almaktadır. Örneğin 10 bin tl aylık bütçesi bulunan firmanın bu reklam bütçesinin %10’u ajans tarafından alınır. Geri kalan kısmı reklama harcanır. Harcanan tutar ise hem müşteri tarafından hem de reklamveren tarafından kontrol edilebilmektedir. Bir de belirli bir ücret karşılığı aylık reklam yönetimi çalışması olabilir. Bunda da reklam çalışması yapan kişi veya ajansa, aylık olarak, reklam bütçesi harici bir ödeme yapılır.

Her ne tipte ücretlendirme yapılırsa yapılsın bu çalışma bir reklam bütçesi yönetimi olduğundan dolayı titizlikle bu çalışmayı yapacak güvenilir kişilerle çalışılmalıdır. Tecrübe sahibi, alanında uzman kişilerce yapılacak Google reklam yönetimi sayesinde reklam bütçesi verimli bir şekilde kullanılır ve dönüşleri de yüksek olur. Harcanan tutar, kat kat karşılığı olarak geri döner. Bu sebeple mutlaka tecrübeli kişilerle çalışılmalı ve bu çalışma için referans gösterilmesi istenmelidir.

FSB Medya olarak Google reklam verme çalışmasını titizlikte gerçekleştiriyor ve müşterilerimizin reklam bütçelerini en iyi şekilde kullanarak Google reklamlarında başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Çalıştığımız kişi veya kurumlara şeffaf raporlar sunarak reklam bütçesinin harcama raporlarını paylaşıyoruz. FSB Medya ile Google Reklamları konusunda çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.