Genel

E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ?

Eticarette Sosyal Medya Nasil Kullanilir

E-ticaret günümüzde oldukça önemli bir alışveriş yöntemi. Perakendenin asla küçümseyemeyeceği ve giderek de artan bir ivme ile gücünü katlamaya devam ediyor. Dünyanın en değerli markalarını her yıl araştıran Brand Finance 2020 raporuna göre dünyanın en değerli şirketi Amerika’nın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon. Çin’in Alibaba’sı da sektörün ikinci büyük ismi ve bu iki isim dünyanın e-ticaret trafiğinin büyük bir kısmını yönetiyor.

Sosyal medya ise son yıllarda kullanıcılarının ve onların etkileşimde bulunma oranının giderek arttığı bir platform haline geldi. Sosyal medya yalnızca kendisini veya ürünlerini tanıtmak isteyen markaların değil bir ‘topluluk’ oluşturmak ve hedef kitlesiyle iletişime geçmek isteyen herkesin aradığını bulabileceği bir yer. Dolayısıyla sosyal medya şu anda, e-ticaret sitelerinin kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için veya kitlesiyle etkileşime geçmek için kullanabileceği en güçlü araçlardan birisi konumunda.

Sosyal medyanın e-ticaret siteleri için ise ekstra faydaları var. Birçok sosyal medya platformu doğru bir şekilde kullanıldığında e-ticaret siteleri için bulunmaz bir ek satış platformu olabilir.

Genel olarak sosyal medya kavramını kullansak da her sosyal medya platformu birbirinden farklıdır. Hem her birisi farklı bir amaca hizmet eder hem de bu amaç doğrultusunda platformlardaki reklam ve satış yolları da değişkenlik gösterir. Bu sebeple yaygın sosyal medya platformlarını e-ticaret hacimleri yönünden ayrı ayrı incelemenin daha faydalı olacağını düşündük.

Bunu da okumalısınız: Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Facebook

E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ?

Sosyal medya platformları arasında en eskilerinden birisi olan Facebook, reklam politikalarının da temellerini genellikle belirleyen bir şirket. Facebook e-ticaret sitelerinin tabiri caizse etinsen ve sütünden faydalanabileceği bir platform çünkü aylık 2,4 milyar aktif kullanıcıya sahip olan şirket ile, bir markanın hedef kitlesinin platformda bulunmama olasılığı neredeyse sıfırdır.

Facebook, perakendecilere uygulamak için sayısız satış seçeneği sunar. Satıcılar, bir işletme sayfasında bir “Mağaza” sekmesi oluşturma becerisiyle, çok sayıda ürünü listeleyebilir, böylece tüketicilerin ürünleri doğrudan Facebook’tan satın almalarına olanak tanır.

Instagram

Günümüzün en popüler uygulamalarından olan Instagram Facebook tarafından satın alındığından beri platformların satış ve reklam politikaları benzerlik gösteriyor. Instagram da son zamanlarda satış yapmaya oldukça müsait hale getirildi, beğendiğiniz herhangi bir şeyi Instagram üzerinden satın almak oldukça kolay.

Instagram’ın satış gücü, imaj merkezli yapısından kaynaklanıyor. Shoppable Instagram gönderileri gibi özelliklerle, e-ticaret perakendecileri resimlerde gösterilen ürünleri etiketleyebilir. Örneğin, bir model sitede satılan belirli bir güneş gözlüğü takıyorsa, satıcılar ürünü etiketleyerek adını, fiyatını ve satın alma bağlantısını vurgulayabilir.

Shoppable gönderilerinden önce, markaların vurgulayabileceği tek bağlantı markaları biyografi bölümlerindeydi Yotpo’dan alınan Instagram verileri, kullanıcıların yüzde 30’unun platformda gördükleri bir şeyi satın aldığını gösteriyor. Shoppable gönderileri gibi özellikler, satın alma işlemini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Twitter

Twitter, Facebook ve Instagram kadar olmasa da onlardan daha da eski olan ve günümüzde hala popülaritesini koruyan bir platform. Pew Research sosyal medya verileri, 2019’da ABD’li yetişkinlerin yüzde 22’sinin platformda olduğunu ve yüzde 42’sinin siteye günlük olarak eriştiğini gösteriyor. Bu bir dezavantaj gibi görünse de, Twitter’ın perakendeciler için parladığı nokta, dolar üzerinden gerçek kuruşlar için tıklama oluşturabilmeleri. Günümüzde çoğu e-ticaret reklamı Google, Facebook ve Amazon üzerinden yayınlandığı için, Twitter’da daha az rekabet var ve bu da Twitter’ın reklam bütçesini düşürüyor.

LinkedIn

LinkedIn, diğerlerinden biraz daha farklı, daha resmi ve daha kariyer odaklı bir platform. LinkedIn için Facebook’un profesyonel versiyonu diyebiliriz.

575 milyondan fazla üyesiyle LinkedIn, B2B organizasyonları için mükemmel bir platformdur. Kullanıcılar LinkedIn’de reklam yayınlayabilirken, bu platform için daha etkili bir taktik olan grup oluşturma ile kişilere ürünler veya hizmetlerle ilgili değerli bilgiler sağlayarak e-ticaret trafiğini artırabilirler. Satıcılar bu portal aracılığıyla tavsiyelerde bulunabilir, web seminerlerini veya benzer etkinlikleri tanıtabilir ve potansiyel olarak ücretsiz örnekler veya denemeler sağlayabilir.

Ek olarak, satıcıların bu sitede aktif bir varlık geliştireceklerse, başkalarının marka ve vitrin sektörü otoritesi hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmak için şirketlerinin LinkedIn profilini yenilemeleri önemlidir.

Pinterest

E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ?

Pinterest, başka bir görsel tabanlı platformdur. Aylık 322 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Pinterest, e-ticaret perakendecilerinin ürünlerini pazarlamaları için birincil konumdur. Bu iddia, platform kullanıcılarının yüzde 40’ının yıllık 100.000 ABD doları hane geliri kazandığını gösteren Pinterest pazarlama istatistiklerini incelerken oldukça belirgin hale geliyor.

Dahası, aynı istatistikler, Pinterest tarafından yönlendirilen ortalama sipariş değerinin 50 $ olduğunu ortaya koyuyor ki bu, tüm sosyal web siteleri için en yüksek değerlerden biri. Tanıtılan Pinlerle konuşurken perakendeciler, Pinterest’in bildirdiğine göre, reklamverenlerin harcadığı her 1 ABD doları için 2 ABD doları kâr elde etme eğilimindedir.

Snapchat

Snapchat, bir zamanlar sosyal medya web sitelerinin zayıf noktası haline gelen Snapchat, dünyanın en önde gelen çevrim içi destinasyonları arasında yerini aldı. Daha genç bir kitleyi hedefleyen markalar için Snapchat, 12 ila 17 yaş arası 16,4 milyon kullanıcıya hizmet veren birinci sınıf bir konumdur. Şirket, e-ticaret yetenekleri açısından 2018’in sonlarında çeşitli reklam seçenekleri sunarak perakendecilerin koleksiyonları ve ürün kataloglarını öne çıkarmasına, piksel hedeflemesini kullanmasına ve diğer önemli e-ticaret odaklı öğelerden yararlanmasına olanak tanıdı. Ayrıca, bu yılın başlarında Snapchat Dinamik Reklamlar özelliğini kullanıma sundu ve şirketin başarılarından söz etti.

E-Ticaret Siteleri Sosyal Medyayı Nasıl Daha Aktif Kullanabilir?

Takipçileri Artırmak

Bir sayfayı veya sosyal medya hesabını takip eden kişi sayısını artırmak mutlaka herkes için öncelikli olmalıdır. Gönderileri ne kadar çok insan görürse, o kadar etkili olurlar. Gönderileri gören insan sayısındaki artış e-ticaret siteleri için aynı zamanda artan satış anlamına da gelir.Yararlı, heyecan verici veya her ikisi de içerik sunmak, insanlar ilgi çekici buldukları yayınları paylaştıkça bir takipçi tabanını büyütmeye yardımcı olur.

Hashtag Kullanmak

E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ?

Markalar, ilgili anahtar kelimeleri ve hashtag’leri sosyal patlamalara dahil ederek, konu hakkında bilgi arayan kullanıcılar için görünürlüğünü artırabilir. Bu nedenle, perakendeciler, yeni kullanıcıların içeriği keşfetmesine yardımcı olmak için gönderileri için anahtar kelime araştırması yapmaya zaman ayırmalıdır. Dahası, günümüzün görsel odaklı çağında, görüntüleri ve videoları dahil etmek, başka bir güçlü optimizasyon taktiği.

Promosyon Gönderileri

Kâr marjı yolunda çok fazla kaybetmeden müşterileri ödüllendirmenin bir yolu, ön sipariş fırsatlarının yanı sıra bu tür tekliflerde mütevazı indirimlere sahip olmaktır. Promosyonu yalnızca bir veya birkaç sosyal ağ için geçerli kılmak, bu pazarlama çabasını öne çıkaracak ve müşterilere bir ayrıcalık duygusu sağlayacaktır.

Özgünlüğe odaklanmanın bir başka yolu da, birkaç gün veya sadece birkaç saat süren hızlı satışlar, son derece sınırlı tekliflere sahip olmaktır. Hem satış etkinliğinin sona erme hızını hem de uygulanacak indirimleri desteklemek, uzun vadede gelirde bir kesinti yapmak zorunda kalmadan tüketicileri teşvik etmenin iyi bir yoludur.

Yorum Bırakın