Genel

E-Ticarette SEO Neden Önemlidir ?

E Ticaret Seo Neden Onemlidir

SEO, günümüzde neredeyse tüm markalar için oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü en basit yönüyle bakacak olursak, e-ticarette SEO Google’da üst sıralarda olmanın anahtarıdır ve günümüzde hiçbir marka bunun kendisi için önemsiz olduğunu iddia edemez.

E-ticarette durum diğer internet sitelerine oranla biraz daha farklı çünkü e-ticaret siteleri SEO’yu doğrudan satış yapmak yani gelir elde etmek için kullanmak zorunda. Örneğin bir blog aldığı bir reklamdan tıklama başına para kazanıyorsa, site trafiği ve sayfa tıklanması önemli olduğu için SEO’ya ihtiyaç duyar fakat bu trafiği farklı yollarla da sağlaması mümkün olabilir. Daha doğrusu farklı yollarla sağlayabileceği trafik bir blog sitesi için belki yeterli olabilir ancak e-ticarette SEO’nun etkisi doğrudan gözükür. Çünkü e-ticarette öncelikli hatta tek amaç kullanıcıları satışa yönlendirmektir. Bu sebeple SEO, e-ticaret siteleri için hayati bir önem taşımaktadır.

Günümüzde internetin nasıl bir öneme sahip olduğunu zaten biliyoruz. Yine de bunu sayılarla destekleyecek olursak; dünya İnternet kullanım istatistiklerine baktığımızda genel kullanıcı sayısının toplamda 4.47 milyar kişi olduğunu görüyoruz. Bu sayının yarısından fazlası ise internete mobil telefonlarından giriyor. Böylece alışveriş yapmanın oldukça kolaylaştığını ve tam da burada devreye e-ticaret sitelerinin girdiğini görüyoruz.

Teknolojinin yıllar içinde evrim geçirme şekli, tüketicilerin ürünleri satın alma şeklini değiştirdi. Arama, artık karar verme sürecinin ayrılmaz bir parçası ve tüketicilerin yüzde 89’u satın alma kararlarını bildirmek için arama motorlarını kullanıyor. Bugün dünyanın iki büyük e-ticaret devi Amazon ve Alibaba dünyanın en değerli ilk 10 şirketi arasında yer alıyor. Bu durum da e-ticaret işinin ciddiyetini gözler önüne seriyor. Peki SEO neden e-ticaret siteleri için bu kadar ekstra önemli, gelin birlikte bakalım.

SEO Nedir? https://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu

SEO Müşterilerin Sizi Bulmasını Sağlar

Organik arama sonuçları, e-ticaret sitelerinin en önemli satış kaynaklarından birisidir. Eğer inanmıyorsanız herhangi bir e-ticaret sitesinin Analytics’ine girip bunu kontrol edebilirsiniz.

Organik arama sonuçları dediğimiz şeyin başında da SEO gelir. Bu nedenle, SEO’yu görmezden gelmek, müşterilerinizin satın alma yolculuğu sırasında kaybolma riskini aldığınız anlamına gelir. Arama sonuçlarında görünmediğinizde, daha az müşteri sizi tanır, daha az satış yaparsınız ve büyümeniz yavaşlar. Aynı zamanda, rakipleriniz satışları ve karları artıracak ve siz de onların daha güçlü büyümelerine izin vermiş olacaksınız.

Çoğu zaman müşteriler Google’daki sonuçlarından yani sıralamalarından memnun oluyor ancak bir üste taşınarak satışların artabileceğini kavramak çok da zor değil. Eğer gelirinizi %50 veya daha fazla düşürecek bir tehlike ile karşı karşıya olsaydınız muhtemelen bu durum sizi çıldırtırdı ve ne yapılması gerekiyorsa yapardınız. Ancak gelirinizi %50 oranında artırabilecek olmak aynı oranda cazip gelmiyor olsa gerek… Oysa bu fırsatı mükemmel bir SEO stratejisi ile elde etmeniz mümkün!

SEO Uzun Ömürlüdür

E-Ticarette SEO Neden Önemlidir ?

SEO’nuzu mükemmelleştirerek şirketinize harika bir yatırım yapmış olursunuz. Çünkü SEO ücretli reklamlar gibi değildir. Başarılı bir SEO stratejisi çabuk oluşturulmadığı gibi çok çabuk da sönemez. Ücretli reklamlarda ise yatırımı kestiğiniz anda Google geliriniz anında düşer.

Sağlam bir SEO programının uzun vadeli etkileri açıktır. Her yıl temiz bir sayfa açarak başladığınız çoğu pazarlama biçiminin aksine, SEO zamanla daha da güçlenen bir yapıdadır. SEO sizin için daha önce yaptıklarınızdan ilham ve güç alarak yani üzerine koyarak ilerleyebileceğiniz sağlam bir temel oluşturur.

SEO onunla ilgilenmediğiniz zamanlarda da size getiri sağlayacaktır. Birkaç hafta veya birkaç ay e-ticarette SEO yatırımlarınıza ara verseniz bile hedef kitlenizin sizi SEO ile takip edebildiğini göreceksiniz.

Bunuda okumanızı tavsiye ederiz: E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ?

e-ticarette SEO Artık Keyfi Bir Şey Değil

En başta da belirttiğimiz gibi SEO artık e-ticaret siteleri için kesinlikle üzerinde çalışılması ve yatırım yapılması gereken bir konu. SEO, e-ticaret işinin finansal sonuçları için kritik hale geldi. Müşteriler “sorunu” her zaman görmedikleri için SEO hak ettiği ilgiyi ve bütçeyi göremiyor ancak yakın bir zamanda her işletme sahibi bu konuyla daha yakından ilgilenmesi ve daha fazla bütçe ayırması gerektiğini anlayacak.

Doğru plan ve strateji olmadan SEO harcamalarının dönüşümünü göremezsiniz. Gönülsüzce yürütülen e-ticarette SEO çalışmalarının tuzağına düşmeyin! Bu tahtı başkalarına kaptırmanızdan başka bir şeye yaramayacaktır. Arama motoru optimizasyonu, e-ticaret sitenizin satışlarını ve gelirini artırma ve sizi sektörünüzde pazar lideri yapma potansiyeline sahiptir. Ve iyi haber şu ki, SEO’ya yaptığınız yatırım çok kısa sürede kendini amorti edecek ve etkileri uzun yıllar sürecek.

Trafik Satışı, SEO da Trafiği Doğurur

E-ticaret siteleri için en önemli şey satıştır. Satmak bu sitelerin nihai hedefidir. Dolayısıyla satış için gerekli tüm kombinasyonları sağlamak ve yerine getirmekle yükümlüdürler. İnternet üzerinden alışveriş yapmak anlamına gelen e-ticaret doğrudan internet ile ilişkilidir. Arama motoru -hatta Google demek daha doğru olur-, internetin apartman kapısı gibidir. Kimse kendi evine bile camdan girmez…

“Tüketicilerin yüzde 49’u satın alma kararlarını bildirmek için aramaya güvendiklerini söylüyor ve ankete katılanların yüzde 19’u, arama motorlarını satın alma işlemlerini artırmada en etkili kaynak olarak belirledi.” Alışveriş yapanların yüzde 68’i ise satın alma kararlarında aramanın çok önemli bir rol oynadığını iddia ediyor.

SEO, E-Ticaret Ek Yükünü Azaltabilir

E-Ticarette SEO Neden Önemlidir ?

Bir web sitesini üstün arama performansı için optimize etmenin maliyeti var mı? Evet elbette var. Peki SEO benzer pazarlama faaliyetleri ile kıyaslandığında daha ucuz yollu bir seçenek mi? Evet öyle… SEO maliyetleri içerik pazarlaması, PPC reklamcılığı, etkileyici pazarlama ve benzer yöntemler gibi diğer taktiklerle fiyatlandırma yönünden karşılaştırılamaz bile. Üstelik diğer kampanyalar çok etkili olabilirler ancak el etek çektiğinizde yani maliyet ile desteklemediğinizde sonuç vermeyecektir. SEO ise öyle değil. Gerçek ve iyi bir stratejinin üzerine kurulu SEO’nun uzun vadeli bir sonuç garantisi sunduğunu daha önce de belirtmiştik. Üstelik bunu çok daha uygun bir maliyet ile yapmanızı sağlar.

SEO Güven Oluşturur

SEO’nun nihai amacı, arama motoru kullanıcılarının bir web sitesini hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlamaktır. Ayrıca bunun yanı sıra kullanıcı deneyimi de son derecede ön plandadır ve Google kullanıcılara sitenizde nasıl bir deneyim sunduğunuzu anlayabilecek kadar gelişmiştir. Yani öncelikle Google’ın sizi güvenilir bir site olarak görmesi gerekir. Dolayısıyla sizin sitenizin içerisinde ziyaretçilerinizi memnun etmeniz dolaylı olarak Google’ı da memnun eder ve Google sizi bu durumda üst sıralarına taşıyarak ödüllendirir. İçerideki memnuniyeti ve güveni ise SEO ile oluşturabilirsiniz.

Görüldüğü gibi e-ticarette SEO için vazgeçilmez bir pazarlama aracıdır. Ayrıca dijital pazarlama kanalları içerisinde en sadık olanıdır. Az ilgi ve az bütçe ister buna rağmen en doğru adımları uyguladığınızda satışlarınızı uçurabilir. Anlık bir yükseliştense genel bir verimlilik sunar. Dünyada önemli bir yere gelmiş ve çok yüksek karlar elde eden e-ticaret sitelerini incelerseniz, SEO’ya ne kadar önem verdiklerini ve mükemmel bir SEO için ne kadar yatırım yaptıklarını görürsünüz. Hiçbir şey için geç değil, hemen kolları sıvayın ve rakiplerinizin önüne geçmek için SEO’yu kullanmaya başlayın!

Yorum Bırakın