Genel

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Eticarete Nasil Baslanmali

İçerinde bulunduğumuz dönem, internetten satış yapma girişiminde bulunmak isteyenler için oldukça uygun bir dönem. E-ticaret dediğimiz, satışın internet üzerinden yapıldığı sistem ticaretin kurallarını tamamen değiştirdi. Girişimcilerin, tasarımcıların veya her türden üreticinin ürünlerini ve hizmetlerini satabilecekleri siteler kurma, ve sürdürme hedefleri hiç bu kadar ulaşılabilir olmamıştı.

İnternet üzerinden mal, hizmet ve fon satan işletmeler olan e-ticaret işletmeleri, Amazon gibi perakende devlerinden Etsy zanaat sitelerine kadar boyut ve kapsam açısından farklılık gösterir.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yayınlanan bir rapora göre, yalnızca 2019’un üçüncü çeyreğinde ABD e-ticaret satışları, ülkedeki tüm perakende satışların %11,2’sini oluşturarak yaklaşık 154,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Bunun üzerine bütün dünyanın geçirdiği pandemi ise e-ticaret satışlarının şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu. Pandemi döneminde e-ticaret ile tanışan veya online alışverişi sıklaştıran kişilerse eskisine nazaran çok daha fazla bir şekilde online alışveriş yapıyorlar.

Durum bu kadar e-ticaretin lehineyken, online alışveriş bu derece yükselişteyken birçok kişi e-ticarete atılmak istiyor ve nereden başlayacaklarını bilmiyor olabilir. Bizler de onlara yol göstermek amacıyla e-ticarete başlamak isteyenlerin neler yapmaları gerektiğini paylaştık. Umarız önerilerimiz okuyanlar için faydalı olur.

Bu arada Türkiye’deki güncel e-ticaret istatistiklerini de https://www.eticaret.gov.tr/istatistikler buradan inceleyebilirsiniz.

Bir E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır?

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

E-ticaret ile ilgili bir iş kurmak gerçek bir alanda faaliyet gösteren iş yeri kurmaktan çok farklı gibi gözükse de başta yapılması gerekenler benzerlik gösteriyor. Planlama kısmı ve yasal adımların çok büyük bir kısmı offline bir iş yeri kurmak ile benzerlik gösterir. Ancak işe başladıktan sonra e-ticaretin ne kadar daha farklı olduğunu görebileceksiniz.

İşletmeniz İçin Niş Bir Alan ve Doğru Bir İsim Bulun

Bir e-ticaret işletmesine nasıl başlayacağınızı öğrenmenin ilk adımı, her türlü işe başlarken olduğu gibi gerekli araştırmayı yapmaktır. E-ticaret sürekli bir yükselişte olsa da bazı alanlarda ana oyuncular belirlenmiştir ve bu alanda rekabete girmek sizin için riskli olabilir. Tıpkı çok işlek ve sevilen bir bakkalın karşısına bakkal açma fikrinin inanılmaz riskli oluşu gibi zaten hali hazırda var olan konseptlerde iş kurmaktan kaçınmaya çalışın. Kendinize daha niş bir alan belirleyin.

Ne satacağınızı belirlemek gerçekten çok önemlidir. Çünkü bu sizin çıkış noktanız olacak ve her şeyinizi bu fikir üzerine kurmanız gerekecek. Mesela nasıl ürünler satacaksınız? Ürünleriniz fiziksel ürün mü yoksa dijital ürünler mi olacak? Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilerinize nasıl ulaştıracaksınız? Başlangıç ​​maliyetleriniz nasıl görünecek? Ürününüz veya hizmetinizle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken yasal veya başka düzenlemeler var mı? Bu soruların hepsini kendinize sormanız ve bunlara cevap verdikten sonra işe girişmeniz çok önemli.

Bu sorgulama aşamaları, diğerlerinin yanı sıra, işinizin başlangıcının ayrılmaz bir parçası olacak ve iş planınızı oluşturmaya ve yazmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Bu süreç, belirli hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Bu, adım aynı zamanda e-ticaret alanında kendi nişinizi de bulmanızı sağlayacak. E-ticaret endüstrisinin büyümesi, bir e-ticaret işine nasıl başlayacağını öğrenmek isteyenler için büyük bir fayda olsa da, aynı zamanda daha fazla rekabet anlamına da geliyor. Bu nedenle, muhtemelen siz de rakip araştırması yapmak, ürün ve hizmetlerinizi satarken başarıya ulaşabileceğinizi düşündüğünüz bir alan bulmak istersiniz.

Böyle bir alan bulduktan sonra seçeceğiniz isim de benzersiz olmalı ancak aynı zamanda işletmenizin ne olduğunu veya ne yaptığını açıkça belirten bir ad seçmek de işinize yarayacaktır. İsmin kullanımının yasal olduğundan ve rakipleriniz tarafından kullanılmadığından da emin olmalısınız.

İşletmenizin İzinlerini Alın

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Satış yapacağınız alana ve işletmenizin adına karar verdikten sonra işletmenizin faaliyet gösterebilmesi için gerekli yasal izinleri almanız gerekiyor. Vergi numarası, banka hesap bilgileri gibi resmi bir şirketin sahip olması gereken şeylere siz de sahip olmalısınız. Genel olarak, çoğu e-ticaret işletmesi ev tabanlı olduğundan, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar kadar çok işletme lisansı ve izni gerektirmezler.

Şahıs şirketi mi yoksa belli bir ortaklık gerektiren bir şirket mi kuracağınıza karar vermelisiniz. Arkasından gelecek olan prosedürler buna göre değişkenlik gösterecektir.

Genel anlamda, E-ticaret şirketi & e-ticaret firması iş yeri açılışı yapabilmek için öncelikle kuruluş aşamasında Vergi Dairesi, şahıs işletmeleri için seçmeli olarak ticaret ya da meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvurusu yapılması gerekiyor. Eğer personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacak. İş yeri Ruhsatı için ise belediyeden izin alınacaktır.

E-Ticaret Platformunuzu Seçin ve Web Sitenizi Oluşturun

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Gerekli evrak işlerini tamamladıktan sonra sıra tıpkı fiziksel bir mağaza kurar gibi online mağazanızı kurmaya geldi. Fiziksel bir vitrin gibi, bu web sitesi işletmenizin yüzü olacaktır; müşterilerinizin ilk göreceği şey ve ürünlerinize veya hizmetlerinize göz atmak ve bunları nasıl satın alacakları olacaktır. Bunu akılda tutarak, web sitenizi oluşturmak, e-ticaret işinize başlamanın en önemli kısımlarından biri olacaktır. Bu nedenle, çevrimiçi vitrininizi geliştirirken birkaç farklı noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Öncelikle, yukarıda bahsettiğimiz gibi alan adınızı düşünmek isteyeceksiniz. Alan adınızın doğal olarak işletme adınızla eşleşmesini isteyeceksiniz. Bu doğrultuda alacağınız önemli karar bir e-ticaret platformu seçmek olacaktır. Shopify gibi hepsi bir arada bir yazılım veya Magento gibi açık kaynaklı bir platform, e-ticaret platformunuz çevrimiçi mağazanızı oluşturmak ve geliştirmek için kullanacağınız temel olacaktır.

Bununla birlikte, çoğu e-ticaret platformu yalnızca çevrimiçi mağazanızı oluşturmanıza ve başlatmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda tasarımınızı özelleştirmenize, alan adınızı eklemenize, envanteri yönetmenize, siparişleri alıp göndermenize, ödeme almanıza ve daha pek çok şeye izin verir. Bu sebeple Shopify, woocommerce, Magento gibi farklı e-ticaret platformları içerisinde sizin için en uygun olanı belirlemek için bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Pazarlama ve Reklamı Atlamayın

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Bütün bu adımları bitirmiş olmanız artık istediğiniz şeyleri satabileceğiniz anlamına gelir. Ancak nasıl satış yapacaksınız? İşte bu noktada devreye reklam ve pazarlama faaliyetleri girer. Çünkü yeni açılmış bir şirket veya marka olarak yeni müşterilerin dikkatini çekmeli ve satışlarınızı artırarak ilerleyip kara geçmelisiniz.

Kullanmaya karar verebileceğiniz çeşitli pazarlama stratejileri vardır: Google reklamları, sosyal medya reklamları, kulaktan kulağa iletişim ve daha fazlası… En temel düzeyde, işletme web sitenizi SEO için optimize etmek ve e-ticaret platformunuzda bulunan çevrimiçi pazarlama araçlarından yararlanmak istemeniz mümkün. Bununla birlikte, e-ticaret işiniz devam ederken ve siz sipariş almaya başladığınızda, hangi pazarlama taktiklerinin işe yaradığını ve hangilerinin yaramadığını takip etmeniz de mümkün olacak. Eğer yapmış olduğunuz bu takiplere uygun olarak işinize yarayan platformlara yatırım yapıyorsanız işinizi hızlıca büyütmemek için ortada hiçbir sebep kalmayacaktır.

E-ticaret savruk davranılmayacak kadar ciddi ancak doğru adımlar izlendiğinde endişelenilmeyecek kadar da kolay bir mecradır. Kendinize uygun bir e-ticaret işi kurduktan sonra iş takibinin ve katlanarak büyümenin ne kadar zevkli olacağını tadabilmek için uzun zamandır aklınızda olan veya yeni karar verdiğiniz bir e-ticaret işine küçük risklerle girişebilirsiniz.

Eğer sizde E-Ticarete atılmak istiyorsanız Dijital Ajans olan FSB Medya bünyesinden yardım alabilirsiniz.

Yorum Bırakın