Genel

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Eticarete Nasil Baslanmali

İçerinde bulunduğumuz dönem, internetten satış yapma girişiminde bulunmak isteyenler için oldukça uygun bir dönem. E-ticaret dediğimiz, satışın internet üzerinden yapıldığı sistem ticaretin kurallarını tamamen değiştirdi. Girişimcilerin, tasarımcıların veya her türden üreticinin ürünlerini ve hizmetlerini satabilecekleri siteler kurma, ve sürdürme hedefleri hiç bu kadar ulaşılabilir olmamıştı.

İnternet üzerinden mal, hizmet ve fon satan işletmeler olan e-ticaret işletmeleri, Amazon gibi perakende devlerinden Etsy zanaat sitelerine kadar boyut ve kapsam açısından farklılık gösterir.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yayınlanan bir rapora göre, yalnızca 2019’un üçüncü çeyreğinde ABD e-ticaret satışları, ülkedeki tüm perakende satışların %11,2’sini oluşturarak yaklaşık 154,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Bunun üzerine bütün dünyanın geçirdiği pandemi ise e-ticaret satışlarının şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu. Pandemi döneminde e-ticaret ile tanışan veya online alışverişi sıklaştıran kişilerse eskisine nazaran çok daha fazla bir şekilde online alışveriş yapıyorlar.

Durum bu kadar e-ticaretin lehineyken, online alışveriş bu derece yükselişteyken birçok kişi e-ticarete atılmak istiyor ve nereden başlayacaklarını bilmiyor olabilir. Bizler de onlara yol göstermek amacıyla e-ticarete başlamak isteyenlerin neler yapmaları gerektiğini paylaştık. Umarız önerilerimiz okuyanlar için faydalı olur.

Bu arada Türkiye’deki güncel e-ticaret istatistiklerini de https://www.eticaret.gov.tr/istatistikler buradan inceleyebilirsiniz.

Bir E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır?

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

E-ticaret ile ilgili bir iş kurmak gerçek bir alanda faaliyet gösteren iş yeri kurmaktan çok farklı gibi gözükse de başta yapılması gerekenler benzerlik gösteriyor. Planlama kısmı ve yasal adımların çok büyük bir kısmı offline bir iş yeri kurmak ile benzerlik gösterir. Ancak işe başladıktan sonra e-ticaretin ne kadar daha farklı olduğunu görebileceksiniz.

İşletmeniz İçin Niş Bir Alan ve Doğru Bir İsim Bulun

Bir e-ticaret işletmesine nasıl başlayacağınızı öğrenmenin ilk adımı, her türlü işe başlarken olduğu gibi gerekli araştırmayı yapmaktır. E-ticaret sürekli bir yükselişte olsa da bazı alanlarda ana oyuncular belirlenmiştir ve bu alanda rekabete girmek sizin için riskli olabilir. Tıpkı çok işlek ve sevilen bir bakkalın karşısına bakkal açma fikrinin inanılmaz riskli oluşu gibi zaten hali hazırda var olan konseptlerde iş kurmaktan kaçınmaya çalışın. Kendinize daha niş bir alan belirleyin.

Ne satacağınızı belirlemek gerçekten çok önemlidir. Çünkü bu sizin çıkış noktanız olacak ve her şeyinizi bu fikir üzerine kurmanız gerekecek. Mesela nasıl ürünler satacaksınız? Ürünleriniz fiziksel ürün mü yoksa dijital ürünler mi olacak? Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilerinize nasıl ulaştıracaksınız? Başlangıç ​​maliyetleriniz nasıl görünecek? Ürününüz veya hizmetinizle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken yasal veya başka düzenlemeler var mı? Bu soruların hepsini kendinize sormanız ve bunlara cevap verdikten sonra işe girişmeniz çok önemli.

Bu sorgulama aşamaları, diğerlerinin yanı sıra, işinizin başlangıcının ayrılmaz bir parçası olacak ve iş planınızı oluşturmaya ve yazmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Bu süreç, belirli hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Bu, adım aynı zamanda e-ticaret alanında kendi nişinizi de bulmanızı sağlayacak. E-ticaret endüstrisinin büyümesi, bir e-ticaret işine nasıl başlayacağını öğrenmek isteyenler için büyük bir fayda olsa da, aynı zamanda daha fazla rekabet anlamına da geliyor. Bu nedenle, muhtemelen siz de rakip araştırması yapmak, ürün ve hizmetlerinizi satarken başarıya ulaşabileceğinizi düşündüğünüz bir alan bulmak istersiniz.

Böyle bir alan bulduktan sonra seçeceğiniz isim de benzersiz olmalı ancak aynı zamanda işletmenizin ne olduğunu veya ne yaptığını açıkça belirten bir ad seçmek de işinize yarayacaktır. İsmin kullanımının yasal olduğundan ve rakipleriniz tarafından kullanılmadığından da emin olmalısınız.

İşletmenizin İzinlerini Alın

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Satış yapacağınız alana ve işletmenizin adına karar verdikten sonra işletmenizin faaliyet gösterebilmesi için gerekli yasal izinleri almanız gerekiyor. Vergi numarası, banka hesap bilgileri gibi resmi bir şirketin sahip olması gereken şeylere siz de sahip olmalısınız. Genel olarak, çoğu e-ticaret işletmesi ev tabanlı olduğundan, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar kadar çok işletme lisansı ve izni gerektirmezler.

Şahıs şirketi mi yoksa belli bir ortaklık gerektiren bir şirket mi kuracağınıza karar vermelisiniz. Arkasından gelecek olan prosedürler buna göre değişkenlik gösterecektir.

Genel anlamda, E-ticaret şirketi & e-ticaret firması iş yeri açılışı yapabilmek için öncelikle kuruluş aşamasında Vergi Dairesi, şahıs işletmeleri için seçmeli olarak ticaret ya da meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvurusu yapılması gerekiyor. Eğer personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacak. İş yeri Ruhsatı için ise belediyeden izin alınacaktır.

E-Ticaret Platformunuzu Seçin ve Web Sitenizi Oluşturun

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Gerekli evrak işlerini tamamladıktan sonra sıra tıpkı fiziksel bir mağaza kurar gibi online mağazanızı kurmaya geldi. Fiziksel bir vitrin gibi, bu web sitesi işletmenizin yüzü olacaktır; müşterilerinizin ilk göreceği şey ve ürünlerinize veya hizmetlerinize göz atmak ve bunları nasıl satın alacakları olacaktır. Bunu akılda tutarak, web sitenizi oluşturmak, e-ticaret işinize başlamanın en önemli kısımlarından biri olacaktır. Bu nedenle, çevrimiçi vitrininizi geliştirirken birkaç farklı noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Öncelikle, yukarıda bahsettiğimiz gibi alan adınızı düşünmek isteyeceksiniz. Alan adınızın doğal olarak işletme adınızla eşleşmesini isteyeceksiniz. Bu doğrultuda alacağınız önemli karar bir e-ticaret platformu seçmek olacaktır. Shopify gibi hepsi bir arada bir yazılım veya Magento gibi açık kaynaklı bir platform, e-ticaret platformunuz çevrimiçi mağazanızı oluşturmak ve geliştirmek için kullanacağınız temel olacaktır.

Bununla birlikte, çoğu e-ticaret platformu yalnızca çevrimiçi mağazanızı oluşturmanıza ve başlatmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda tasarımınızı özelleştirmenize, alan adınızı eklemenize, envanteri yönetmenize, siparişleri alıp göndermenize, ödeme almanıza ve daha pek çok şeye izin verir. Bu sebeple Shopify, woocommerce, Magento gibi farklı e-ticaret platformları içerisinde sizin için en uygun olanı belirlemek için bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Pazarlama ve Reklamı Atlamayın

Adım Adım E-Ticaret’e Başlangıç! E-Ticaret’e Nasıl Başlanır ?

Bütün bu adımları bitirmiş olmanız artık istediğiniz şeyleri satabileceğiniz anlamına gelir. Ancak nasıl satış yapacaksınız? İşte bu noktada devreye reklam ve pazarlama faaliyetleri girer. Çünkü yeni açılmış bir şirket veya marka olarak yeni müşterilerin dikkatini çekmeli ve satışlarınızı artırarak ilerleyip kara geçmelisiniz.

Kullanmaya karar verebileceğiniz çeşitli pazarlama stratejileri vardır: Google reklamları, sosyal medya reklamları, kulaktan kulağa iletişim ve daha fazlası… En temel düzeyde, işletme web sitenizi SEO için optimize etmek ve e-ticaret platformunuzda bulunan çevrimiçi pazarlama araçlarından yararlanmak istemeniz mümkün. Bununla birlikte, e-ticaret işiniz devam ederken ve siz sipariş almaya başladığınızda, hangi pazarlama taktiklerinin işe yaradığını ve hangilerinin yaramadığını takip etmeniz de mümkün olacak. Eğer yapmış olduğunuz bu takiplere uygun olarak işinize yarayan platformlara yatırım yapıyorsanız işinizi hızlıca büyütmemek için ortada hiçbir sebep kalmayacaktır.

E-ticaret savruk davranılmayacak kadar ciddi ancak doğru adımlar izlendiğinde endişelenilmeyecek kadar da kolay bir mecradır. Kendinize uygun bir e-ticaret işi kurduktan sonra iş takibinin ve katlanarak büyümenin ne kadar zevkli olacağını tadabilmek için uzun zamandır aklınızda olan veya yeni karar verdiğiniz bir e-ticaret işine küçük risklerle girişebilirsiniz.

Eğer sizde E-Ticarete atılmak istiyorsanız Dijital Ajans olan FSB Medya bünyesinden yardım alabilirsiniz.

Comments (39)

 1. filmi izle
  17 Ocak 2021

  Originally telecast on October 28, 1961. Featuring Bobby Laugher, Joe Mikolas and Maggi Brown. Lurleen Simone Andrej

 2. filmi izle
  18 Ocak 2021

  Hello very cool site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. Kelila Nicko Filberto

 3. filmi full izle
  18 Ocak 2021

  If some one wishes to be updated with latest technologies therefore he must be visit this site and be up to date all the time. Joelie Ferdy Thorfinn

 4. full hd izle
  18 Ocak 2021

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unexpected feelings. Becka Hart Dow

 5. free sex
  21 Ocak 2021

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your blog posts. Conchita Samson Giavani

 6. dublaj
  29 Ocak 2021

  I really like and appreciate your article post. Thanks Again. Keep writing. Cam Reube Giule

 7. watch
  30 Ocak 2021

  Some genuinely prime blog posts on this site, bookmarked . Donella Ulric Laraine

 8. online
  30 Ocak 2021

  Thank you for your article post. Thanks Again. Want more. Merline Orson Darach

 9. netflix
  30 Ocak 2021

  Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time! Carree Luce Bravar

 10. erotik
  30 Ocak 2021

  Hi there! I just wish to give you a big thumbs up for your excellent info you have here on this post. I will be returning to your blog for more soon. Flory Ashley Earvin Averyl Bruis Kylstra

 11. watch
  30 Ocak 2021

  I like reading an article that will make men and women think. Also, thank you for allowing for me to comment! Vivyanne Nolly Damle

 12. netflix
  30 Ocak 2021

  Needed to put you the little bit of remark so as to give thanks the moment again for the magnificent thoughts you have contributed here. This is quite particularly generous of people like you to supply without restraint what exactly a lot of folks could possibly have made available as an electronic book to help with making some cash on their own, primarily now that you might well have done it in the event you desired. The ideas in addition served to provide a fantastic way to be aware that the rest have a similar interest similar to mine to find out great deal more when it comes to this problem. I am certain there are lots of more pleasurable occasions ahead for many who start reading your blog. Sheila-Kathryn Salomone Nickey

 13. netflix
  31 Ocak 2021

  Wow, this article is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to tell her. Aigneis Grannie Ranson

 14. movies
  31 Ocak 2021

  Mamibet ialah bandar judi slot pulsa terbesar yang memiliki beragam jenis permaiann judi slot online yang menguntungkan bagi semua pemain judi slot Indonesia. Keri Leonardo Chery

 15. netflix
  31 Ocak 2021

  Nursing is often considered the economic downturn proof career. Bellanca Felic Rondon

 16. 123movies
  31 Ocak 2021

  I conceive you have remarked some very interesting points , thankyou for the post. Gratia Neil Pandich

 17. donmadan
  2 Şubat 2021

  Some really wonderful info , Gladiolus I detected this. Breena Verney Marius

 18. online
  7 Şubat 2021

  Hi, please post message via my profile page at CodeCanyon for premium item. Dierdre Charley Norris

 19. black mirror
  7 Şubat 2021

  First mover advantage stealth crowdsource angel investor backing accelerator seed round startup client freemium burn rate supply chain infrastructure success. Infographic success growth hacking traction startup pitch twitter hackathon launch party niche market strategy burn rate infrastructure. Sofie Ingar Geehan

 20. anime
  7 Şubat 2021

  ??? ??????? ????? ????? ???? ???? ????? ????? ??????? ????? ?????? ????? ?????? Kattie Baird Badger

 21. diziler
  7 Şubat 2021

  Nice weblog here! Additionally your website rather a lot up fast! What web host are you the use of? Can I get your associate hyperlink to your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol Natalina Vaclav Idalia

 22. watch
  7 Şubat 2021

  Be sure to do some cardiovascular exercise several times weekly to build up stamina. Elysha Roddie Marie-Jeanne

 23. 720p
  7 Şubat 2021

  Appreciate you sharing, great post. Really looking forward to read more. Really Cool. Phoebe Jeramie Vento

 24. watch
  7 Şubat 2021

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness for your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well together with your permission let me to seize your RSS feed to keep updated with imminent post. Thank you 1,000,000 and please keep up the gratifying work. ketsl.munhea.se/map9.php outlander netflix sverige Bari Henri Ellynn

 25. diziler
  7 Şubat 2021

  Hello Sir, I think you should should make them longer and take it to YouTube.. Give a snippet on IG and make people click a link in your bio to watch the full video on YouTube Rosabel Mordy Ewall

 26. bluray
  7 Şubat 2021

  Sorry you didn’t enjoy it Lynda. Quinoa is a bit of an acquired taste. It has a distinctive flavour and I think it’s one of those things that you either love or hate. Frayda Winn Armitage

 27. bedava
  10 Şubat 2021

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Maisie Noe Saundra

 28. dizi
  10 Şubat 2021

  Omg thank you so much!! I was on a budget to buy my makeup and so your blog helped me out sooo much!! Btw I got the Revelon Ultra HD Matte one. Valencia Shermie Lesslie

 29. altyazili
  10 Şubat 2021

  As a Newbie, I am always browsing online for articles that can be of assistance to me. Thank you Deeyn Staffard Paulita

 30. online
  10 Şubat 2021

  This is a great diet plan that you have explained here for losing ten pounds in ten days. I appreciate the small, nutritional portions that you have listed here. My mother is a body sculptor and this is definitely a diet plan that she would follow. I will for sure be sending her a link to this! Awesome website. I will send this to her right now before i forget! Again, thank you for taking the time to create this wonderful and helpful diet plan. Jonell Kaiser Thorndike

 31. hindi movie
  10 Şubat 2021

  If you desire to increase your familiarity simply keep visiting this web site and be updated with the most recent gossip posted here.| Charlena Had Quintus

 32. diziler
  10 Şubat 2021

  Hello there. I found your website via Google whilst searching for a similar matter, your website got here up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then. Ruthi Christiano Mook

 33. altyazili
  10 Şubat 2021

  After research a few of the blog posts on your site now, and also I genuinely like your way of blog writing. I bookmarked it to my bookmark internet site list as well as will certainly be checking back quickly. Pls check out my internet site as well and let me recognize what you assume. Jammie Borg Gustin

 34. turkce
  13 Şubat 2021

  Peculiar article, exactly what I was looking for.| Matelda Ingrim Elmer

 35. turkce
  16 Şubat 2021

  I uncovered your blog website on google and inspect a few of your early articles. Remain to maintain the great run. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Looking for onward to reading more from you later!? Nevsa Kane Pantheas

 36. turkce
  16 Şubat 2021

  Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is useful. Thanks for sharing! Alecia Kippar Wales

 37. erotik
  16 Şubat 2021

  Girl just stick with it and the MOOD will get Merrier in the next few days!! XOXO Alma Frederick Avaria

 38. erotik
  16 Şubat 2021

  Splitting your budget forplan forcoveraffordpay offpay upprovide more sessions is a keyissue in determininga necessary componenta significantbaby strolleran important factoraan essentialcrucial in saving your bankroll for more spins laterlater onafterwardsonthenin a whileat a later momentin the futuresubsequently. Frances Fidole Cerell

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin