Genel

Youtube Reklamları Hakkında Tüm Bilgiler

Youtube Reklamları Hakkında Tüm Bilgiler

Video paylaşım siteleri uzun süredir internet aleminin önemli aktörlerinden biridir. Youtube’un 2005 yılında kurulmasıyla başlayan süreçte birçok video paylaşım sitesi ortaya çıktı. Google, ilk zamanlar Youtube’a rakip olsun diye Google Video sitesini daha aktif hale getirmişti. Bu site tutmayınca, bir süre sonra Google Youtube’u satın aldı. Çok uzun bir zaman diliminde Youtube Google’a zarar ettiren bir platform olmuştu. İnsanlar bugünkü kadar fazla kullanmıyor, içerikler de bugünkü kadar çok ve kaliteli olarak eklenmiyordu. Google bunun çaresini video içerik üreticilerine para kazanma imkanı sağlayarak buldu. Doğal olarak video ve izlenme sayıları arttı, Youtube, reklam açısından benzersiz bir platforma dönüştü. Bugün, günde milyarca kişi milyarlarca video izliyor. Bu videolarda sürekli olarak karşımıza reklamlar çıkıyor. Peki bu reklamlar nasıl veriliyor? Faydası var mıdır? Youtube reklam verme nedir? YouTube Reklamları gerçekten bu kadar etkili mi ?

Youtube Reklamı Nedir?

Youtube reklamı, Youtube sayfalarında yayınlanan video ve görsel reklamlardır. Youtube içerisinde yayınlanan reklamlar Google’ın reklam platformu Google Ads ile gösterilmektedir. Google Ads üzerinden ister Google ana sayfasına, ister başka sitelere ister Youtube’a reklam verilebilmektedir. Youtube reklamları içinde daha çok video reklamlar tercih edilir. Fakat bazı durumlarda görsel reklamların da karşımıza çıktığı olur. Görsel reklamlar genelde video akışlarında sağ kısımda yer alırken video reklamlar başka videolarda, önerilen video kısımlarında, aramalarda ve ana sayfalarda gösterilmektedir.

Youtube reklam verme konusunda en önem gösterilmesi gereken konu Youtube reklamları verilme türüdür. Burada, tüm diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi hedefleme, bütçe belirleme, içerik çok önemli konulardır. Bunlara dikkat edilerek reklamlar oluşturulmalıdır. Bu konuya sonradan değineceğiz.

Youtube Reklamları Nasıl Verilir?

Youtube Reklamlari E1609147311717

 

Youtube’da reklam vermenin tek yolu bulunuyor. O da Google Ads kullanmak. Google Ads kullanarak Youtube içerisinde görsel ve video reklamlar verilmektedir. Bir video içeriğin reklam verileceğini düşünelim. Bu reklamı vermek için şu aşamaları gerçekleştirmek gerekmektedir.

Öncelikle bir Google Ads hesabı açılmalı veya başka bir yerden hizmet alınıyorsa mevcut hesaba bağlantı sağlanmalıdır. Google Ads hesabı açıldığında bazı bilgiler talep edilir ve doğrulama yapılır. Bu aşamalar geçildikten sonra reklam verilecek Youtube hesabı Google Ads hesabına bağlanmalıdır. Youtube kanal ayarlarından Google Ads bağlantısı için yönlendirme alınmalıdır. Bunun ardından Youtube hesabı Google Ads’e bağlanır. Bu aşamadan sonra reklam olarak gösterilecek video için ayarlamalar yapılacak kısma gelinir.

Reklam olarak gösterilecek video, Youtube Studio kısmındaki videolarım kısmından seçilmelidir. Seçilen video için “Tanıt” seçeneği seçilir ve Google Ads hesabından video reklamı için bir bağlantı açılır. İlk açılan sayfada basit reklam ayarları yer almaktadır. Kısa sürede reklam oluşturmayı sağlayan bu seçeneği kullanabileceğiniz gibi detaylı reklam oluşturma aracı üzerinden de reklam ayarları yapılabilir. Detaylı ayarlarda bütçeleme, hedef kitle belirleme, reklamın nerelerde gösterileceği, ne kadar süreyle gösterileceği, gösterim başına maliyet belirleme, özel hedefleme gibi ayarlar yapılmaktadır. Tüm bu ayarlar gerçekleştirildiğinde Youtube videosu reklam verilmeye hazır hale gelir.

Youtube videosu bahsettiğimiz gibi birçok alanda gösterilebilmektedir. Video başlarında, video içerisinde, arama kısmında, önerilen videoların en üstünde, ana sayfada bu reklam videosu çıkmaktadır. Bütçe ve reklam verme amacına göre bu alanlardan biri tercih edilerek reklam yayına alınabilmektedir.

Youtube Reklamları Verme Neden Önemlidir?

Youtube’da reklam vermek, gün içerisinde birçok kişiye erişebilmek açısından çok önemlidir. Çünkü Youtube günümüzde günlük milyarlarca farklı kişi tarafından kullanılmaktadır. Youtube kullanan kişiler günde uzun süreler video izleyebilmektedir. Bu videolarda, her alandan birçok insana erişebilme olanağı bulunmaktadır. Bu olanak sayesinde, belirlenen bütçe ile çok büyük kitlelere erişebilmek ve reklamın geri dönüşü alabilmek mümkündür. Verimli bir reklam gösterimi sağlayan Youtube ve Google Ads sayesinde ulaşılacak kitle, reklam amacını yerine getirecek şekilde etkileşime geçecektir. Böyle büyük bir kitleye görece çok düşük rakamlara erişebilmek neredeyse hiçbir platformda mümkün değildir.

Youtube Reklamları Verirken Nelere Dikkat Edilir?

Youtube E1609152093122

Youtube reklamları verme konusunda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Bu dikkat edilmesi gereken şeylere gerekli özen gösterilmezse reklam amacına ulaşamayacak veya verimsiz olacaktır. Bunlara tek tek bakacak olursak:

  • Video İçeriği: Reklam verilecek videonun ilk 6 saniyede reklam gösterilen kişiyi etkilemesi gerekmektedir. Çünkü altı saniye sonunda reklamı gören kişi reklamı geçebilmektedir. Bu yüzden video içeriği hazırlanırken ilk 6 saniyede kişinin dikkatini çekecek şekilde video düzenlemesi yapılmalıdır. İntro içeren, ilk 6 saniyesinde hiçbir şey anlatmayan videoları reklam olarak göstermek boşa para harcamak olacaktır.
  • Video Kapak Görseli: Video kapak görseli de en az video içeriği kadar önemlidir. Ana sayfada, aramada veya önerilen videolarda gösterilen video reklamlarında kişiler başlıktan daha çok kapak görseline dikkat etmektedirler. Bu yüzden reklamın kapak görselinin video içerisinden bir kare olmaması, özel olarak hazırlanması çok önemlidir. Hedef kitleyi etkileyecek bir kapak görseli, videonun izlenmesine olanak tanır.
  • Video Başlığı ve Metni: Reklam verilen videonun başlığı ve metni de en az diğer hususlar kadar önemlidir. Zira yanlış veya hatalı başlıklar, amaç belirtmeyen metinler, yönlendirme içermeyen açıklamalar reklamın verimini düşürür ve reklam sadece gösterildiği ile kalır veya hiç tıklama almaz.
  • Hedef Kitle: Tüm sosyal medya reklamlarında olduğu gibi Youtube reklam verme konusunda da hedef kitle çok önemlidir. Google Ads’in sunduğu hedefleme kriterlerini doğru bir şekilde kullanarak reklamın hedef kitlesi oluşturulmalıdır. Erkeklere gösterilecek bir reklamı kadınlara göstermemek, yaş gruplarına hitap eden reklamı başka yaş gruplarına göstermemek, video dilinden farklı bir dilde hedef kitle seçmemek önemli noktalardandır. Doğru hedef kitle belirleme işine önem verilirse reklamın veriminin çok çok yükseldiği görülecektir.
  • Bütçe: Google Ads bütçe belirlemede çok fazla seçenek sunmaktadır. Günlük veya toplam bütçe belirleme, gösterim başına maliyet belirleme gibi birçok bütçeleme seçeneği vardır. Bu seçenekleri doğru şekilde kullanarak çok fazla kişiye çok düşük bütçelerle reklam verilebilir.

Tüm bu durumlar dikkate alındığında Youtube reklamları hem fayda sağlayacak hem de çok maliyetli olmayacaktır. Ama tüm bu hususlarda kişisel olarak iş yapmak, zamanla uzmanlaşmayı sağlayacağından ilk başlarda oldukça fazla zarar etmek olasıdır. Eğer, kısıtlı bir bütçe ile reklam verme gibi durumlar varsa uzman kişiler ve ajanslarla çalışılması çok daha faydalı olur.

Youtube Reklam Verme Ücreti Nedir?

Youtube reklam verme yukarıda da bahsettiğimiz gibi belirlenebilen bütçelerle gerçekleştirilir ve manuel olarak gösterim maliyeti belirlendiğinden tüm ücret aslında reklam verenin reklam bütçesine bağlıdır. Fakat bir de bu işi uzman kişi ve ajanslara yaptırmak vardır. Eğer, Google Ads kullanarak Youtube reklam verme durumu gerçekleşecekse, uzman kişi veya ajans bu işte ya belirli bir yüzde almaktadır ya da aylık bir ücret talep etmektedir. Her iki durumda da uzman kişi veya ajanslarla çalışmak, reklamın verimli ve az maliyetli olması konusunda tercih edilmelidir.

FSB Medya olarak Google Ads ve Youtube reklam verme konularında uzman kadromuz ve tecrübemizle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. 2000’li yılların başından beri birçok internet projesini hayata geçiren ve kişi ve kurumlara her anlamda danışmanlık hizmetleri sunan FSB Medya, Google Ads ve Youtube Reklamı konularında da çalışmalar yapmaktadır. Detaylı bilgi edinmek ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

YouTube reklam verme hizmetimiz dışında sosyal medya danışmanlığı konusunda da yardımcı oluyoruz : Sosyal Medya Danışmanlığı ziyaret edebilirsiniz.