Genel

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ? Hangi Görevleri Üstlenirler ?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ? Hangi Görevleri Üstlenirler ?

Son yılların en çok konuşulan internet teknolojisi hiç şüphesiz sosyal medyadır. Medyanın herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi olarak sosyal medya şeklinde adlandırılan bu sistem sayesinde milyarca kişi aynı ortamda paylaşımlar yapmakta, kendi fikirlerini beyan etmekte ve gündemle alakalı içerikleri takip etmektedir. Sosyal medya platformlarının milyarları bulan kullanıcı sayıları yepyeni bir pazarlama alanı doğurmuştur. Bugün birçok firma, kişi ve kurum sosyal medya üzerinden pazarlama yapmakta ve tanıtım içerikleri paylaşmaktadır. Takipçilerle kurulan bağlar neticesinde yepyeni markalar kısa sürede büyük güçlere ulaşabilmiş, insanlar bu platformlar sayesinde satış yapmış, politikacılar kendilerini seçmene bu platformlar ile duyurmuşlardır. Dolayısıyla sosyal medya bir meslek alanı doğurmuştur: Sosyal medya danışmanlığı.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ? Hangi Görevleri Üstlenirler ?

Sosyal medyada yapılacak pazarlama çalışmaları, kişi, kurum veya firmaya olumlu dönüşler sağlar. Paylaşımlar yapmak, sosyal medya dili belirlemek, içerik üretmek, hedef kitleyi analiz ederek ona göre içerik paylaşmak, içerikleri belirli zamanlara ayarlamak, gündemi takip ederek gündemle alakalı içerik çalışmaları yapmak, takipçi artırmaya yönelik çalışmalarda bulunmak gibi birçok değişkeni olan bu meslek dalı haliyle herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bununla alakalı olarak, kişi, kurum veya firmaların sosyal medyadaki görünürlüğünü artırmak, içerik çalışmalarında bulunmak, metin, fotoğraf ve video içerikler üretmek, bunları paylaşmak gibi birçok sorumluluğu alarak hesap yönetimi gerçekleştirmek işine sosyal medya danışmanlığı denmektedir.

Sosyal medya danışmanlığı hizmeti ile sosyal medya platformlarında görünürlük faaliyetleri yürütülür. Sorumlu olan kişi veya ajans, hizmet verilen kişi veya kuruma tüm bu çalışmaları sunacağı gibi, sosyal medyada görünürlük çalışması yapan kişilere yol göstermek şeklinde de hizmet sunulabilir. Yani sosyal medya danışmanlığının da kendi içerisinde türleri bulunmaktadır. Ama, bir sosyal medya çalışmasının başarıya ulaşabilmesi adına, paylaşım, içerik oluşturma, planlama gibi birçok konuyla ilgilenen kişi veya kurumlarla çalışılmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığına Neler Dahildir?

Sosyal medya danışmanlığı hizmetinde birçok alt dal bulunmaktadır. Bir sosyal medya çalışması, hedef kitleyi tanımak, bu hedef kitleye göre bir marka konumlandırmasında bulunmak, grafik tasarım çalışmaları yapmak, paylaşılacak içerikleri hazırlamak, bu içerikleri zamanlamak, raporlama çalışmaları yapmak gibi birçok konudan oluşur. Hizmet alan kişi veya kurum bu konularda ayrı ayrı hizmet alabileceği gibi tümünü de hizmet olarak alabilir. Fakat, çalışmanın başarılı olması adına mutlaka tüm çalışmanın tek bir elde toplanmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal medya danışmanlığı hizmetinde sunulacak grafik çalışmaları, içeriklerle zenginleştirilip paylaşılır. Bu paylaşımlar belirli zamanlarda gerçekleştirilir. Bu paylaşımlara yapılan yorumlara cevap verme, verilen cevaplarla ilgili raporlar hazırlama, belirli periyotlarda hesap raporlaması yapmak gibi birbirine bağlantılı birçok aşaması bulunmaktadır. Bu bakımdan, sosyal medya danışmanlığı ayrı ayrı hizmetler olarak alındığında istenilen verim alınamayabilir.

Wikipedia ne demiş ? : https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_medya_pazarlama

Bir sosyal medya danışmanlığı hizmetinde şu çalışmalar yer alır:

  • Grafik Tasarım: Grafik tasarım çalışmasıyla markanın kimliğine uygun grafik çalışmalar üretilir ve bu çalışmalar profil fotoğraflarında, kapak görsellerinde, içerik şablonlarında ve paylaşımlarda kullanılır.
  • İçerik Üretimi: Yönetilen hesapla alakalı içerik çalışmaları yapılması sosyal medya danışmanlığının bir parçasıdır. Metin, görsel ve video içerikler üretilerek paylaşılırlar. Unutulmamalıdır ki içerik üretimi ve paylaşımı sosyal medya danışmanlık hizmetinin en önemli kısmıdır. Çünkü bu içerikler hedef kitleyle iletişime geçmek ve hedef kitleyi büyütmek için kullanılmaktadır.
  • Hesap Yönetimi: Üretilen içeriklerin paylaşımı, platformlara göre üslup belirlenmesi, zamanlaması, gelen sorulara ve şikayetlere cevap verilmesi gibi birçok aşaması bulunan hesap yönetimi çalışması sosyal medya danışmanlığının olmazsa olmaz kısımlarından bir diğeridir. Bu çalışmada hedef kitleyle kurulan iletişim belirgindir.
  • Raporlama: Belirli aralıklarla raporlama yapmak sosyal medya danışmanlığı hizmetinin ne kadar etkili olduğunu gösteren bir çalışmadır. Haftalık veya aylık olarak takipçi sayısı ne kadar artmış, paylaşımları kaç kişi görmüş, kaç kişi olumlu kaç kişi olumsuz dönüş sağlamış, görünürlük nasıl gerçekleşmiş, tüm bu konularla alakalı kesin bilgilere raporlama çalışmasıyla ulaşılabilir.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ? Hangi Görevleri Üstlenirler ?

Sosyal medyada içerik paylaşmak, bu içeriklerin ulaştığı kişi sayısını ve takipçileri raporlamak, sosyal medya hesaplarını yönetmek başlı başına ayrı bir alanken bir de bu alana destekte bulunan başka bir çalışma bulunmaktadır: Sosyal medya reklam yönetimi. Sosyal medya platformları, içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak, takipçi sayısını yükseltmek, indirme ve web site ziyaretçisi almak gibi birçok amaca yönelik reklam oluşturulabilen reklam platformlarını hizmete sunmuştur. Bu platformları kullanarak reklam oluşturmak, reklamın hedef kitleye göre gösterim sağlamak, reklam içeriğini oluşturmak ve düzenlemek sosyal medya reklam yönetiminin işidir. Bu hizmet sosyal medya danışmanlığından ayrılır ama ayrı ayrı olmaları hiçbir fayda sağlamaz. Zira tüm alanlarda olduğu gibi sosyal medyada da reklam önemli bir çalışmadır. Sosyal medya hesap yönetimi tek başına yeterli olmayabilirken sosyal medya reklam yönetimi de tek başına yeterli olmayacaktır.

Sosyal medya reklam yönetimi sosyal medya platformlarının reklam araçlarını kullanarak reklam oluşturmak ve reklam bütçesini harcamak olarak tanımlanabilir. Sosyal medya danışmanlığı ise sosyal medya hesap yönetimini kapsayan bir çalışmadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Ücretlendirilir?

Sosyal medya danışmanlığı, alınan hizmetin içeriğine göre ücretlendirilir. Sürekli bir çalışma olacağından genellikle aylık olarak ücretlendirilmesi yapılır. Aylık ücretlendirmede bu hizmete dahil olan çalışmalara göre fiyat belirlenir. Paylaşım sayısı, grafik çalışmaları, içerik çalışmaları, hesapların aktif olarak takibi, kampanya yönetimi vb. gibi birçok konuyla alakalı alınan hizmetlere göre fiyatlandırma yapılır. Bu fiyatlandırma bu sektör içerisinde standart bir tarife belirlenmediğinden kişiden kişiye ve ajanstan ajansa farklılık gösterecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey, hizmet alınan kişi veya ajansın bu konuda tecrübeli olup olmadığıdır. Sosyal medya alanında yeterli tecrübesi olmayan kişiler yönetim yaparken, hiç yönetilmemesinden daha fazla zarar verebilirler. Veya markayı içselleştiremeyen kişiler paylaşımlarda etkili sonuçlar alamayabilir. Bu bakımdan, hem tecrübe sahibi hem de markayı sahiplenen kişilerle çalışılması en uygunu olacaktır.

Bunlara ek olarak, sosyal medya danışmanlığı hizmeti alınan kişi veya ajansların, hizmet verilen kişi veya firmaların rakiplerine de aynı anda hizmet vermemeleri beklenmelidir. Aynı sektörde rakip firmalara hizmet veren aynı kişi ve ajansların, objektif davranamama, odaklanamama gibi problemler ortaya çıkaracağı bir gerçektir.

Tüm bunları ele aldığımızda, sosyal medya danışmanlığı çalışmasında, hizmetin tümünü verebilen, alanında uzman, içerik üretmede sorun yaşamayan, markayı benimseyebilen ve bunu sosyal medya platformlarında gereğince yansıtabilen, iletişime açık, paylaşımlarda sorun çıkarmayan, kreatif yönü kuvvetli kişi veya ajanslarla çalışılması gerekir. Bu kişi veya ajanslar, yapacakları çalışmalarla görünürlük faaliyetlerini doğru bir şekilde yürütecek ve hizmet alan kişi veya kurumun tanınırlığını artıracaktır. FSB Medya olarak, 2000’li yılların başından beri internet sektöründe birçok çalışma gerçekleştirdiğimizi ve sosyal medya danışmanlığının da bunlardan biri olduğunu belirtmek isteriz. Uzman kadromuz ve tecrübemizle, bizden hizmet alan kişilere, firmalara ve kurumlara en iyi sosyal medya danışmanlığı hizmetini sunmaktayız. Hakkımızda bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bunu da okumanızı tavsiye ediyoruz: Sosyal Medya Danışmanlığı