Genel

Rel=Canonical URL Nedir ve Neden Kullanılır?

Rel Canoncial Nedir

Genellikle “canonical link” olarak adlandırılan rel=canonical, web yöneticilerinin yinelenen içerik sorunlarını önlemesine yardımcı olan bir HTML öğesidir. Canoncial linkler sayesinde arama motorlarına belirli bir URL’nin sayfanın ana kopyasını temsil ettiğini söylemiş oluruz. Böylece “tercih edilen” sürümü olan “Canonicial URL”yi, hatta orijinal kaynağı belirterek SEO’nuzu iyileştirebilirsiniz.

Aynı içeriğin birkaç farklı sürümüne sahipseniz standart bir sürüm seçerek arama motorunu ona yönlendirme işlemini yapmak için Canonical linkleri kullanabilirsiniz. Bu, arama motorlarının sonuçlarında hangi sürümün gösterileceğini bilmediği yinelenen içerik sorununu çözer. Kurallı bir URL ögesi olan bu link, Google’a ve diğer arama motorlarına bir web sitesini taramaları ve söz konusu sayfanın içeriğini hangi URL’nin dizine eklemesi gerektiği konusunda bilgi verir.

URL’yi web sitenizin ev adresi gibi düşünebilirsiniz. Her web sitesinin kendine ait bir URL’si bulunur. Örneğin Google’ın URL’si www.gooogle.com’dur. Ancak bazen birden fazla URL olabilir. Yenilenen sayfalar için de bu durum kafa karıştırıcıdır. Ayrıca bazen aynı ürün veya sayfa farklı kategoriler altına da eklenmiş olabilir. Örneğin;

https://ornek.com/dijital-pazarlama-egitimleri/dijital-pazarlama-kursu-1
https://ornek.com/sertifikali-egitimler/dijital-pazarlama-kursu-1

Gördüğünüz gibi aynı ürünün sayfası iki farklı sayfanın içerisinde yer alıyor ve aynı ürün iki farklı URL ile açılabiliyor. Bu ürün sayfasının URL’sini başka bir yerde paylaşmak istediğinizde veya bu ürünü Google üzerinden aradığınızda hangi linki kullanacaksınız? İşte canonical link dediğimiz özellik bu noktada hangi linki kullanacağınızı resmi olarak bildirmenizi sağlar.

Bu şekilde aynı yere gitmek isteyen birçok farklı yenilenmiş linki habersiz bir şekilde sayfanızda barındırıyor olabilirsiniz. Bu sebeple linklerinizi standartlaştırmalı ve arama motorlarını kendinize küstürmemelisiniz. Eğer arama motorları ile dost olmak ve web sitenizdeki ürünlerin kolayca bulunmasını istiyorsanız standart URL de deiğimiz Canonical URL’yi kullanmalısınız.

Linkleri Standartlaştırmak Neden Önemlidir?

Rel Canonical

Yinelenen içerik karmaşık bir konudur, ancak arama motorları aynı veya çok benzer içeriğe sahip olmak birçok URL’de bir dizi SEO sorununa neden olabilir. Birincisi, arama tarayıcıları çok fazla yinelenen içerikten geçmek zorunda kalırsa, benzersiz içeriğinizin bir kısmını gözden kaçırabilirler. İkincisi, büyük ölçekli tekrarlama, sıralama yeteneğinizi zayıflatabilir. Son olarak, içeriğiniz sıralamada olsa bile, arama motorları “orijinal” olarak yanlış URL’yi seçebilir. Standartlaştırmanın kullanılması, yinelenen içeriğinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

URL’lerle ilgili “Neden birisi bir sayfayı kopyalar?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ya da aynı ürünün URL’sinin aynı olduğunun bariz bir şekilde anlaşılacağını da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak şunu göz ardı ediyor olabilirsiniz: Arama motorları için her benzersiz URL ayrı bir sayfadır. Dolayısıyla birisinin o arama motoruna bazı URL’lerin aynı sayfa olduklarının söylemesi gerekir.

404 Hata Bulunamadı Nedir, Nasıl Düzeltilir ve Çözüm Yolları

Canonical URL’yi Sayfanıza Nasıl Eklersiniz?

Rel Canoncial Ne Ise Yarar

Sayfalarınız için Standart URL’ler ayarlamak söz konusu olduğunda, uygulayabileceğiniz birkaç farklı yaklaşım vardır. Her yaklaşımın kendi yararları ve dezavantajları vardır ve bazıları genel web stratejinize bağlı olarak sizin için diğerlerinden daha faydalı ve anlamlı olabilir. Ancak hepsinden daha iyi ve en çok SEO dostu diyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Her yöntemin sırası geldiğinde kendisi için uygun olabileceği kendine ait bir durumu vardır.

Standart URL ayarlama seçeneklerinden birisi tercih ettiğiniz rel=canonical alanı belirtmek için Google Arama Konsolu’nu kullanmayı gerektirir. Bu yaklaşımın birincil yararı, uygulamanın hızlı ve kolay olması ve aynı içeriğin aynı URL yollarında ancak farklı etki alanlarında yaşayan siteler için ideal olmasıdır. Örneğin, iki ayrı alanda aynı “Hakkımızda” sayfasına sahip bir ana ofisiniz ve bir şubeniz olabilir. Bu yöntemle, www.mainoffice.com/hakkımızda’yı, web sitenizde derinlemesine herhangi bir ayarlama yapmadan, www.branchoffice.com/hakkımızda’nın standart varyasyonu olarak ayarlayabilirsiniz.

Bir sayfanın standart sürümünü belirtmek için belki de en yaygın seçenek rel=canonical etiketini kullanmaktır. Bu yaklaşımla, sayfa başlığına meta veri ekliyor ve standart adres olarak kullanılacak uygun URL’yi belirtmiş oluyorsunuz. Bu yaklaşımın birincil yararı, sonsuz sayıda sayfa için standart URL’yi tanımlayabilmesi ve tercih edilen alan yönteminde yaptığınız gibi belirli URL yolları için endişelenmenize gerek olmamasıdır.

Rel=canonical HTTP başlığını kullanma rel=canonical etiketine benzer şekilde çalışan, içeriğinizin doğru standart sürümünü belirlemek için HTTP üstbilgi yanıtınızda canonical bir bağlantı ayarlayabilirsiniz. etiketi meta verileri yalnızca HTML sayfalarında çalıştığından, web sitenizde doğru şekilde tanımlamanız gereken PDF’ler veya diğer HTML olmayan içerik varsa bu yöntem özellikle yararlıdır. Standart yöntemi gibi, bu yaklaşım da sonsuz sayıda sayfayı eşlemek için kullanılabilir, ancak sayfaya meta veri olarak yüklenmediği için sayfanızın boyutunu büyütmez.

Bu yaklaşımla ilgili zorluk, diğer yöntemlere nazaran doğru şekilde kurulumun biraz daha zor olabilecek olması ve URL’lerin sık sık değiştiği çok büyük web siteleri veya sitelerin bakımının da zor olabilmesidir.

301 yönlendirmeleri ise başka bir yaklaşım çeşididir. 301 yönlendirmesi, bir URL’yi diğerine yönlendiren kalıcı bir yeniden yönlendirmedir. Örneğin, tarayıcınıza “example.com” yazabilir ve otomatik olarak “www.example.com” a yönlendirilebilirsiniz. 301 yönlendirmeleri, Googlebot ve diğer arama motoru tarayıcılarına, bir sayfanın yönlendirildiği URL’nin standart varyasyon olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyler.

Rel = canonical’ın SEO’ya Faydası Nedir?

Her benzer URL kümesi için uygun bir stabndart URL seçmek, sitenizin SEO’sunu iyileştirir. Bunun nedeni, arama motorunun hangi sürümün standart olduğunu bilmesi ve farklı sürümleri gösteren tüm bağlantıları standart sürüme bağlantılar olarak sayabilmesidir.