Genel

Mobil Uygulama Nedir ? Nasıl Geliştirilir?

Mobil Uygulama Nedir

2010’lu yıllar teknolojide birçok yeniliğin insan hayatını etkilediği bir dönem olmuştur. Artık birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran ürünler bulunuyor ve bunların oluşturduğu yepyeni kültürler hayatımızı etkiliyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve bunun getirdiği yenilikler de bu kategoride değerlendirilebilir. Artık birçok işimizi, cebimize sığan küçük telefonlardan halledebiliyoruz. Peki bunu nasıl yapıyoruz? Tabii ki mobil uygulamalar ile. Birçok konuda piyasaya sürülmüş milyonlarca mobil uygulama bulunuyor. Çeşitli kategorilerde sunulan bu mobil uygulamalar internetten gerçekleştirdiğimiz birçok işimizi görüyor, güzel vakit geçirme konusunda bize yardımcı oluyor. Haliyle birçok mobil uygulama fikri ve ihtiyacı ortaya çıkıyor. Mobil uygulama yazdırmak ve bunu uygulama marketlere yüklemek ise başlı başına bir uzmanlık olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobile App Development 1 E1609184798717

Akıllı telefonlarda çalışmak üzere hazırlanmış, çeşitli amaçlarla kodlanarak kullanıma sunulmuş yazılımlara mobil uygulama denir. Birçok kategoride milyonlarca mobil uygulama bulunmaktadır ve bu mobil uygulamalara her gün bir yenisi eklenmektedir. Mobil uygulama, bir oyun, iş gereci, finans aracı, haberleşme ve mesajlaşma uygulaması, sosyal medya aracı ve benzeri kategorilerde olabilir. Aklımıza gelen birçok konuda yeni mobil uygulamalar üretilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Mobil uygulamalar bir araç olabileceği gibi bir web sitesinin uygulama şekli olarak da düşünülebilmektedir. Bu bakımdan mobil uygulamaların da türleri bulunmaktadır.

Mobil uygulamalar başlı başına çalışan, bir amaca hizmet eden bir türde olabilir. Bu tip mobil uygulamalar oyun, sosyal medya aracı, mesajlaşma uygulaması olarak düşünülebilir. Bu mobil uygulamalar için native dillerde uygulamalar geliştirilmesi gerekmektedir. Yani uygulama hangi platforma üretilecekse o platformun işletim sistemine uygun yazılım diliyle yazılmalıdır. Farklı yazılım dilleri de kullanılabilir fakat düzgün çalışma konusunda problemler çıkarabilir.

Ayrıca, bir web sitesi mobil uygulama haline de getirilebilir. Bu tip mobil uygulamalar sadece internete bağlı olunması halinde çalışır. Bir nevi tarayıcı görevi gören ama o web sitesi için özel olarak tasarlanmış bu mobil uygulamalar, web sitesinin tüm içeriğini kullanıcıya sunmaktadır.

Hangi mobil uygulama türü olursa olsun tüm mobil uygulamalar birkaç platforma üretilmektedir. Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemleri olan Android ve iOS için mobil uygulama üretilmektedir. Android uygulamaları Google Play Store’da yayınlanmaktadır. iOS uygulamaları ise App Store’da yayınlanmaktadır.

Mobil Uygulama Platformları Nelerdir?

Mobil uygulamalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi Android ve iOS işletim sistemleri için üretilmektedir.

Android Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Java ve Kotlin yazılım dillerini kullanmaktadır. Bu sebeple Android için yazılacak mobil uygulamalar Java ve Kotlin yazılım dilleriyle yazılmaları halinde daha verimli çalışırlar. Bu platforma üretilen mobil uygulamalar Google Play’de yayınlanır. Google Play’de uygulama yayınlayabilmek için tek seferlik ücreti bulunan bir developer hesabı açmak gerekmektedir.

iOS Apple tarafından geliştirilen ve sadece iPhone ve iPad’lerde kullanılan bir işletim sistemidir. Swift yazılım dilini kullanan iOS, uygulamalarında bu dilin kullanılmasını beklemektedir. Bu platforma üretilen mobil uygulamalar App Store’de yayınlanır. App Store’da uygulama yayınlayabilmek için senelik ücreti bulunan developer hesabı oluşturmak gerekmektedir.

Mobil Uygulamanın Geliştirme Aşamaları Nelerdir?

Mobile App

Bir mobil uygulama geliştirmek için tıpkı web sitesi geliştirmek gibi birçok aşama geçilmelidir. En başta, bu mobil uygulamanın kullanıcı deneyimi çalışması yapılmalı, uygulamanın sayfaları ve çalışma prensibi belirlenip basit arayüzü geliştirilmelidir. Bu aşamadan sonra uygulamanın kodlanma aşamasına geçilir. Eğer native dillerde uygulama geliştirilecekse bu diller üzerinden geliştirme yapılmalıdır. Aynı anda mobil uygulamanın arayüzü de hazırlanmalı ve tasarımı gerçekleştirilmelidir. Mobil uygulama arayüz tasarımı, kodlama aşamasında uygulamaya dahil edileceğinden yazılımcı ve tasarımcı arasında mutlaka bir iletişim olmalı veya her iki işi de aynı kişi yapmalıdır. Mobil uygulama arayüzü tamamlanıp kod sistemine dahil edildikten sonra uygulama test amaçlı olarak paket olarak çıkarılır. Android sistemlerde direkt kurulum yapılarak test çalışması yapılabilirken iOS sistemlerde test işlemi daha farklı çalışmaktadır. Test işleminde olabildiğince farklı akıllı telefonlar ve işletim sistemi sürümleri denenmelidir. Bu aşamada elde edilen hata raporları yazılımcı tarafından dikkate alınmalı ve hatalar giderilmelidir. Hataları giderilip tekrar test edilen uygulama, uygulama marketlere yüklenebilir konuma gelecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu aşamaların her birinin yorucu ve meşakkatli olmasıdır. Kullanıcı deneyimi, arayüz tasarımı, uygulama geliştirme, test ve yayına alma aşamaları özenle geçilmeli ve her birinde azami dikkat gösterilmelidir. Bu aşamalardan birisinin eksik veya hatalı olması durumunda tüm çalışmanın baştan başlayacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple, bu konuda uzman firmalarla çalışılmalı ve süreç her anında dikkatle incelenmelidir.

Bunlara ek olarak, bir mobil uygulama bir internet sitesinin mobil hali olarak da düşünülebilir. Bu konuda web tasarımcı, mobil uygulamaya dönüştürülebilecek bir yazılım dili ve tasarımı kullanır ve internet sitesini mobil uygulama haline getirebilir. Ama bu tip uygulamalar sorunlu çalışma gibi sonuçlar doğurabilmektedirler.

Neden Mobil Uygulama?

Bir mobil uygulama çok farklı amaçlarla geliştirilebilir. Mobil uygulamalar, sayısı milyarları bulan mobil uygulama kullanıcılarına ulaşabilmenin en kısa yoludur. Bugün birçok kişi günlük işleriyle ilgili çalışmaları akıllı telefonlarından gerçekleştirmektedir. Evinde internet olmadığı halde mobil internet kullanıcısı olan birçok insan bulunmaktadır. Bu insanlara ulaşabilmek adına mobil uygulama geliştirilebilir. Bir firma, verdiği hizmetleri mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilir ve mobil uygulama ile müşteri bulabilir. Veya, şirket içerisinde kullanmak üzere sınırlı sayıda kişinin kullanabildiği mobil uygulamalar da geliştirilebilir. Otomasyon uygulaması, müşteri geri bildirim uygulaması gibi birçok konuda bu tip uygulamalara ihtiyaç olacaktır. Burada bahsetmek istediğimiz şey, mobil uygulamalar ile birçok insana erişebilmek ve onlara birçok hizmet sunabilmektir.

Mobil Uygulama Fiyatları

Mobile Cont

Mobil uygulama geliştirmenin aşamalarından yukarıda bahsetmiştik. Bir mobil uygulama fikrini hayata geçirmek için birçok farklı konuda uzmanlaşmış kişiyle çalışılmak zorundadır. Eğer mobil uygulama fikriniz varsa bunun için yazılımcı, tasarımcı, tester gibi birçok konuda uzman kişiyle çalışmak veya bunları tek şapka altında birleştirebilmiş ileri düzey yazılımcılarla işbirliği yapmak gerekecektir. Fakat bu çalışmaların büyüklüğüne göre çalışan ihtiyacı veya zaman maliyeti de artış gösterebilir. Büyük çaplı uygulamalar için birden fazla yazılımcı ve tasarımcı çok fazla mesai harcayabilmektedirler. Bu sebeple mobil uygulama geliştirmek için bu konuda uzman firmalarla çalışmak en doğru seçenek olacaktır. Mobil uygulamanın içeriğine göre fiyatlandırma yapıldığından ve mobil uygulamanın kaç çalışana ve ne kadar süreye ihtiyaç duyacağı bilinmediğinden, bir firma ile çalışmak en doğru tercih olabilir.

Mobil uygulama geliştirme konusunda uzman firmalar, çalışmanın güvenilirliği ve maliyeti konusunda daha mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü freelance çalışanlar mobil uygulama geliştirmeyle ilgili her konuda bilgi sahibi olamayabilir veya her platforma mobil uygulama geliştiremeyebilirler. Bu ve bunun gibi birçok konuda sağlıklı bir mobil uygulama geliştirme çalışması için firma ile çalışmak gerekmektedir. FSB Medya olarak 2000’li yılların başından beri birçok bilişim alanında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mobil uygulama geliştirme de bunlardan birisidir. FSB Medya ile mobil uygulama geliştirme konusunda çalışmak ve çalışmalarımız hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.