Genel

Instagram Reklam Verme İçin 5 Metot [2020]

Instagram Reklam Verme

Instagram, 2013 yılında Facebook tarafından satın alındıktan sonra belirli işletmelere reklam spotları sunmaya başlamıştı. Instagram sürekli yükselişte olan bir platform olarak markaların reklam vermek için çok çeşitli yöntemler kullanabileceği bir platform haline geldi. Instagram kullanıcılarının, %60’ı platformda yeni ürünler keşfettiğini söylüyor. Yani instagram reklam verme önem arz ediyor. Instagram reklamcılığı, Facebook Reklam Yöneticisinin içinde yönetilir ve reklam verenlere çok sayıda hedefleme seçeneğine erişim sağlar ve aynı anda her iki platform için de reklam oluşturmayı mümkün kılar.

Şu anda Instagram’da reklam vermek isteyenler Instagram’ın ana sayfa akışında yer alan postlarını, videoların yüklendiği IGTV ve Reels bölümünü veya günlük paylaşım yapılan Story kısmını kullanabilir. Markalar bu reklam mecraları aracılığı ile isterlerse kendi sayfaları üzerinden reklam verebilecekleri gibi isterlerse Influencer’ları kullanarak da reklam verilmesini sağlayabilirler.

Neden Instagram’a Reklam Vermelisiniz?

Instagram Reklam Verme İçin 5 Metot [2020]

Organik bir şekilde sosyal medyada büyüme sağlayabilmek veya sosyal medyanın satışa katkısının olmasını beklemek biraz uzun ve zor bir iştir. Organik büyüme tek başına çoğunlukla yeterli olmaz. Bu nedenle, hem organik hem de ücretli taktikleri içeren bir sosyal medya stratejisine odaklanmak çok daha mantıklıdır. Bu şekilde hem var olan kitlenizi koruyabilir hem de yeni bir kitle edinebilirsiniz. Hedef kitlenizle aktif olarak etkileşim kuruyor ve Instagram yayınınızda içerik yayınlıyorsunuz, ancak ücretli reklamlarla henüz markanız hakkında bilgi sahibi olmayan daha da büyük bir kitleye ulaşıyorsunuz.

Görsel bir platform olarak Instagram reklamları, ürününüzü sergilemek için size harika bir yol sunar ve Instagram alışverişiyle potansiyel hedeflerin nasıl müşterilere dönüştüğünü rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Instagram’da pek çok farklı formatta reklam verebiliyor olmanız da size istediğiniz hedef kitleye ulaşmak ve reklamlarınızı satışa döndürmek açısından oldukça katkı sağlayan bir durumdur. Instagram’da reklam vermenin birbirinden farklı birçok formatı var ve biz de sizlerle bunlardan 5 tanesini paylaşıyor olacağız. Keyifli okumalar…

Story (Hikaye) Üzerinden Reklam Verme

Instagram’ın SnapChat ile benzerlik gösteren uygulaması Story’ler günlük şekilde koyulan fotoğraf veya videolardır ve bugün milyonlarca Instagram kullanıcısı tarafından ilgi görmekte. Her gün Hikayeleri izleyen 500 milyon Instagram kullanıcısı ile, Instagram Hikaye reklamlarıyla büyük bir kitleye ulaşma potansiyeline sahipsiniz.

Instagram’ı açtığınızda karşınıza ilk ne çıktığını bir düşünün. Instagram’ın ana sayfasına girdiğinizde karşınıza ilk olarak arkadaşlarınızın Story’leri çıkacak postlar da hemen altında yer alacak. Bu demek oluyor ki Hikayeler kısmı en dikkat çeken ve mutlaka tıklanılan bir bölüm. Üstelik Instagram reklamları içerisinde tam ekran olan reklam türlerinden birisi.

Markalar, eğlenceli ve yaratıcı promosyonlar oluşturmak için yüz filtreleri, video efektleri ve metin eklemek gibi tüm Instagram Hikayeleri özelliklerinden yararlanabilir. Normal Hikayeler gibi görünen ve hissettiren Instagram Hikayeleri reklamları oluşturmanıza olanak tanıyarak kullanıcılarınız için kusursuz bir deneyim yaratır. Harekete geçirici mesaj, Hikayenin alt kısmındaki yukarı kaydırma özelliği biçimini alır.

Yapılan araştırmalara göre Instagram Hikayeler, postların olduğu kısımdan daha fazla ilgi çekmektedir ve herhangi bir reklamı görmezden gelmek veya kaçırmak post incelerken yapılmasına nazaran daha düşük bir ihtimaldir.

Instagram Story’ler ile marka bilinirliği sağlayabilir, mağazanız için trafik oluşturabilir veya potansiyel müşterilerinize erişip satışa dönüştürebilirsiniz.

Fotoğraf Reklamları / Instagram Reklam verme fotoğraflar

Instagram Reklam Kurallari

Instagram fotoğraf paylaşmak ve bunun akışını oluşturmak üzerine kurulu bir sosyal medya platformu olduğu için, en yaygın şekilde kullanılan reklamlardan birisi de fotoğraf reklamlarıdır.

Fotoğraf paylaşma seçeneği, bir zamanlar Instagram hesabı sahiplerinin, Instagram üzerinden arkadaş oldukları kişilerle kendi seçtikleri fotoğrafları paylaşma ve etkileşime girme yoluydu. Bugün ise elbette senaryo her ortamda olduğu gibi değişti ve insanlar ürünleri, hizmetleri, markaları, etkinlikleri kısacası her şeyi tanıtmak için fotoğrafları kullanıyor.

Fotoğraf reklamlarda genellikle hashtag kullanılır bu da gönderinin daha fazla insana ulaşmasının en kısa yollarından birisidir. Hem markaların hem de Influencer’ların sıkça tercih ettiği bir reklam yöntemidir.

Fotoğraf reklamları aynı zamanda Instagram’ın doğal akışının içerisinde ve ana sayfada oldukları için oldukça dikkat çekicidirler.

Hizmetimiz: Sosyal Medya Danışmanlığı 

Sponsorlu Reklamlar

Sponsorlu reklamlar, Instagram’daki işletme hesaplarının kullanabileceği bir seçenektir ve markanın gönderilerini ücretli reklamlar aracılığıyla tanıtmasına olanak tanır. Bu reklamlar, bir web sitesine, e-mağazaya veya doğrudan markanın profiline gidebilir. Bu tamamen reklam verene bağlıdır. Bu reklamlar da yine ana akışta görünür, mutlaka reklam verenin istediği linke gideceği için linke yönlendirmeli bir çizgi gözükür ve sol üst tarafında ‘sponsorlu içerik’ yazar. Bu durum markanın ürün ve hizmetlerini doğrudan hedef kitleye satmasına ve dolayısıyla erişim ve takibi artırmasına olanak tanır.

Sponsorlu reklamlar ayrıca, markanın katılımın artmasını istediği yarışmaları ve eğer varsa hediyeleri tanıtmanın harika bir yoludur.

IGTV reklamları

Bu zamana kadarki reklam çeşitleri içerisinde en az alışıldık olanıdır çünkü diğerlerinden çok daha yenidir. Normalde IGTV, markalar ve Influencer’lar tarafından konseptli ve tanıtım içermeyen videolar koymak için tasarlanmıştır. Youtube’da olduğu gibi izleyiciler istedikleri zaman istedikleri kişinin veya markanın videolarını izleyebilirler.

IGTV’de, izleyiciler 20 dakika kadar uzun süre bile video yayınlayabilir, bu nedenle bu, Instagram akışlarında video yayınlamanın sahip olduğu kısıtlamanın üstesinden gelir. Bu da markalar için aslında ürün veya hizmet tanıtmaya epey faydası dokunacak bir çiçeği burnunda reklam platformudur.

Örneğin; Rihanna’nın kurmuş olduğu kozmetik markası “Fenty Beauty” için IGTV’yi çok yoğun bir şekilde kullanmıştı. ürünlerine ilişkin eğitimler ve gerçek kullanıcı incelemeleri gibi video içerikleri yayınlamıştı. Bu videoların kalıcı olması ise videoların hala daha izlenebiliyor olmasını sağlıyor.

Video Reklamları / Instagram Reklam verme videolar

Markalar genellikle sosyal medya platformlarına özel videolu içerikler ve reklamlar hazırlar. Instagram’daki video reklamları genellikle 30 ila 60 saniye aralığında sürer ve markalar videolarını buna göre ayarlar. Veya markalar Instagram’da gerçek uzun versiyon videolarına yönlendirme olacak şekilde bir teaser yayınlayabilir. Örneğin YouTube’da veya IGTV’de devam eden bir videonun kısa versiyonu uzun versiyonunun olduğu yere gönderilecek şekilde olabilir. Bunun için genelde ‘devamını izle’ gibi yönlendirmeler kullanılır. Bu da reklamın devamı eğer merak ediliyorsa yani reklam o ana kadar ilgi çekiciyse başarılı bir yöntem olur.