Genel

Instagram Reklam Nedir? Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Instagram Reklam Verme

Sosyal medya son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Birçok sosyal medya platformu bu dönemde ortaya çıktı ve insanlar bu sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmaya başladılar. Doğal olarak bu platformlarda bir kitle oluştu. Sosyal medya siteleri de bu kitleler üzerinden para kazanabilmek için reklam seçenekleri sunmaya başladılar. Birçok sosyal medya platformunda gün içerisinde birçok reklam gösterimi yapılıyor. Bu reklamlar alakalı ya da alakasız birçok ürünü bizlere tanıtmaya çalışıyor. Reklam gösterimi yapan platformlardan birisi de Instagram’dır. Facebook’un satın aldığı ve geliştirdiği Instagram uygulaması günümüzde dünya nüfusunun büyük bir oranı tarafından kullanılmaktadır. Haliyle burada reklam faaliyetleri de çok önemli hale gelmiştir. Instagram reklam verme çalışması, doğru kişilere ulaşma ve harcanan tutarın geri dönüşü alma konusunda çok önemlidir. Bu çalışmanın detaylı ve profesyonelce yönetilmesi bütçenin kullanımı açısından çok mühimdir.

Instagram Reklamı Nedir?

Instagram Reklamlari E1609224125575

Günümüzde yüz milyonlarca kişinin kullandığı Instagram, görsel içeriklerin paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. Her türden insanın kullandığı Instagram, Facebook üzerinden reklam yayını almaktadır. Instagram’da, hedef kitleye uygun, görsel ve video içeriklerin tanıtım veya erişim maksatlı yayınlanmasına Instagram reklamı denmektedir. Instagram reklamları doğru hedefleme yapıldığı takdirde çok etkili bir reklam olmaktadır. Direkt olarak hedeflenen kitleye ulaşabilen reklam, reklamverene takipçi, tanınırlık, ürün bilinirliği, marka sadakati gibi birçok konuda fayda sağlayacaktır.

Instagram reklamları iki farklı şekilde verilmektedir. Birincisi, reklam verilecek Instagram hesabının işletme profiline çevrilerek Instagram üzerinden direkt reklam vermektir. Instagram’dan direkt olarak reklam vermek, hangi içeriği reklam olarak çıkacağını belirlemek ve sonuçları takip etmek açısından tercih edilebilir. Fakat burada verilen reklamlar için detaylı reklam ayarlamaları yapılamamaktadır. Bu da reklamın istenilen derecede fayda getirememesine sebep olabilir. Bir diğer reklam verme yöntemi de Facebook Business üzerinden reklam vermektir. Instagram hesabı bir Facebook sayfasına bağlanarak Facebook üzerinden reklam yayını yapabilir. Bu araç, Instagram içerisindeki reklam aracına göre daha detaylı reklam oluşturmaya imkan tanıyan bir araçtır. Bu sebeple Facebook Business kullanılması birçok açıdan daha faydalı olacaktır.

Instagram Reklam Türleri Nedir?

Instagram’da birçok amaçla reklam verilebilir. Bu reklamların amaçlarına göre Instagram’ın sunduğu reklam türlerinden birisi kullanılabilir. Bilindiği gibi Instagram’da iki farklı reklam alanı bulunmaktadır. Birisi hikayeler, diğeri de ana akış. Hangisi olursa olsun reklam türleri genelde aynıdır. Bazılarına bakacak olursak:

  • Erişim: Büyük kitlelere ulaşması istenen bir ürün, duyuru ya da benzeri bir içeriği olabildiğince fazla kişiye eriştirmek için erişim reklam türü tercih edilir. Bu reklam türünde bin gösterim başına maliyet çıkarılır. Belirlenen hedef kitleye, tahmini maliyete ve bütçeye göre erişilmektedir.
  • Trafik: İnternet sitenize, mağazanıza, gönderinize olabildiğince fazla kişinin gelmesi için Trafik reklam türü tercih edilebilir. İnternet sitesine yönlendirme yapılacağından, bu reklam türünün etkili olabilmesi için reklam verilen sayfanın etkili bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.
  • Etkileşim: Sayfa beğenme, beğeni, yorum vb. gibi gönderi ve hesap etkileşimleri için etkileşim reklam türü tercih edilmelidir. Bu reklam türünde reklamları hedef kitleye en uygun şekilde hazırlamak gerekmektedir zira etkileşim alabilmek için dikkat çekici bir içeriği reklam olarak çıkmak en doğrusudur.
  • Video Görüntülemeleri: Video reklamları Facebook ve Instagram’da en uygun reklam türlerinden birisidir. Bir video içeriğini reklam vermek için de video görüntülemeleri reklam türü tercih edilmelidir.

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Instagram Ads E1609224063877

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki farklı şekilde Instagram reklamı verilebilmektedir. Instagram’ın kendi uygulaması üzerinden reklam vermek ve Facebook Business ile reklam vermek. Instagram içerisindeki reklam aracı Facebook Business kadar etkili ve detaylı ayarlar sunmamaktadır ama bu aracın da hesabı analiz edip etkili reklam hedeflemesi yapmak gibi avantajları bulunmaktadır. Detaylarla uğraşmamak adına Instagram’ın kendi reklam uygulaması kullanılabilir. Fakat, her reklam için bir bütçe belirlendiğinden ve bu bütçenin de en etkili şekilde kullanılması, fayda sağlaması açısından en doğru tercih olacağından, Facebook Business üzerinden detaylı reklam ayarlaması yapmak en isabetli seçim olacaktır. Facebook Business üzerinden reklam vermek de, ayarlarının ve hedefleme kriterlerinin uzmanlık gerektirmesinden ötürü kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple Instagram reklamları için, alanında uzman kişilerden veya ajanslardan destek almak en doğru karar olacaktır.

Instagram Reklam Verme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Görsel: Reklam olarak kullanılacak görsel mutlaka ama mutlaka dikkat çekici şekilde hazırlanmalıdır. Bu görsellerin rengi, yazısı ve yazı rengi, görsel ögeleri, gösterim için kısa bir anı bulunan reklamların etkisini artıracaktır.
  • Yazı: Facebook reklam kuralları gereği reklam görselindeki yazı oranı belirli seviyelerin altında olmalıdır. Instagram’da da bu geçerlidir. Belirli seviyelerin üstünde yazı içeren görselle çıkılan reklam çok az bir kitleye gösterilmektedir. Bu yüzden reklam görselinde kullanılacak yazı alanı sınırlı tutulmalı ve detaylar açıklama kısmına yazılmalıdır.
  • Video Süresi: İki farklı reklam alanı bulunan Instagram’da hikaye reklam alanında 15 saniye, ana akış reklam alanında 60 saniyelik reklam süresi bulunmaktadır. Bu yüzden video reklamların ilk saniyeleri çok önemlidir. Reklam, seçilen alana göre olabildiğince kısa tutulmalı ve kısa anda amacını belli etmelidir. Yoksa video reklamlar yeterince etki sağlamaz.

Instagram Reklam Verme Ücreti Nedir?

Instagram reklamları belirlenen bütçelere göre verilmektedir. Her reklam türünün kendi içerisinde belirli alt limitleri olduğu gibi üst limiti de bulunmamaktadır. Instagram reklam verme konusunda çalışma isteyen kişi veya kurumlar öncelikle bir reklam bütçesi belirlemelidir. Bu sebeple, reklam bütçesi farklı farklı olacağından bu çalışmanın ücreti bütçeye göre belirlenmektedir diyebiliriz. Fakat, yukarıda çok kere bahsettiğimiz gibi bu çalışma profesyonelce yönetildiği takdirde daha verimli ve etkili olmaktadır. Bu sebeple Instagram reklamlarını mutlaka bu işte uzman kişi veya ajanslar üzerinden vermek gerekmektedir.

Kişi veya ajanstan Instagram reklam verme konusunda hizmet almak istenildiğinde bu çalışmanın genelde aylık bir ücreti olacaktır. Çalışmayı yapacak kişi veya ajans çalışmanın içeriğine göre bir ücretlendirme politikası benimseyebilir. Bu çalışmada aylık belirli bir ücret karşılığı reklam bütçesi yönetilebilir veya harcanan reklam bütçesinin belirli bir kısmı komisyon olarak alınır. Her iki durumda da Instagram reklam verme çalışmasının sosyal medya danışmanlığıyla birlikte alınması ve içerik üreten kişi veya ajansın reklam bütçesini de yönetmesi beklenmelidir. Bu, içerik üreticisi ve reklam ajansının ayrı ayrı olmamasını sağlar ve daha etkili reklamlar hazırlanabilir.

Instagram reklamlarını profesyonel bir şekilde verebilmek için uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Biz, FSB Medya olarak 2000’li yılların başından beri birçok internet projesini hayata geçirmiş ve birçok çalışmada hizmet vermiş bir ajans olarak sosyal medya danışmanlığı ve sosyal medya reklam yönetimi işlerini de yürütmekteyiz. Instagram reklamları için de FSB Medya’yı tercih edebilirsiniz. Uzman çalışanlarımız ve tecrübemizle reklam bütçenizi en etkili şekilde değerlendirecek ve markanızın tanıtımını gerçekleştireceğiz. Hakkımızda bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.