Genel

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) Nedir ? [Detaylı Anlatım]

Wordpress Cdn Hakkinda

Global kaynaklarda kısaca CDN olarak geçen Content Delivery Network kavramı, Türkçe’de ‘içerik dağıtım ağı’ anlamına gelmektedir. CDN şeklinde kullanılan  bu kavram sitelerin hızını artıran ve SEO açısından da oldukça önemli bir kavramdır. İçerik dağıtım ağı, sunucunuzun bulunduğu yerden farklı şehirlere ve ülkelere kolaylıkla içerik dağıtımı yapmanızı sağlar.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Nedir?

CDN, web sitesinde yer alan statik içerikleri önbelleğe alan, coğrafi olarak dağıtılmış mimarisi ile web sitelerinin ve OTT içeriğinin en yakın noktalardan iletilmesini sağlayan bir bulut bilişim hizmetidir. Bu hizmet, e-ticaret, oyun, video gibi birçok farklı amaca hizmet eden internet platformlarından gelen taleplere yanıt sürelerini en aza indirir.

CDN bu hizmeti hızlı bir şekilde sağlayabilmek için bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde, kullanıcıya en yakın sunucu CDN’de içeriği hazırlayarak hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştırır.Bu uygulama sayesinde kullanıcılar içeriklere olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. CDN’ler, kesinti süresini azaltabilen ve kullanıcı performansını artırabilen çok sayıda web sitesi ve platformu sunar. Düzgün yapılandırılmış bir CDN, Web sitelerini Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırıları gibi bazı yaygın kötü niyetli saldırılara karşı korumaya da yardımcı olabilir.

Bugün, CDN’ler dünya çapında internet trafiğinin çok büyük bir kısmının yükünü taşıyor. HTML sayfaları, javascript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere İnternet içeriğini yüklemek için gereken varlıkların hızlı bir şekilde aktarılmasına olanak tanıyan CDN hizmetlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor ve bugün web trafiğinin çoğu, Facebook, Netflix ve Amazon gibi büyük sitelerden gelen trafik dahil olmak üzere CDN’ler aracılığıyla sunulmakta.

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) Nedir ? [Detaylı Anlatım]

Trafik Yoğunluğunu Yönetmenizi Sağlar

E-ticaret gibi sektörlerde internet sitesinin trafiği dönemsel olarak ciddi değişiklikler gösterebilir. Dolayısıyla dönem dönem zirveyi görecektir. Bu zamanlarda, CDN sağlayıcıları, yükü azaltmak için kullanıcı isteklerini mevcut CDN sunucuları arasında dağıtacaktır. Yük dengeleme, çökmeleri ve sunucu aşırı yüklenmelerini önler. Dağıtılmış doğası sayesinde, bir CDN daha fazla trafiği idare edebilir ve birçok orijinal sunucudan daha iyi donanım arızasına dayanabilir.

Yani içerik dağıtım ağı hizmeti bir siteye trafik yığılması olduğunda sitenin çökme ihtimalini en aza indirir.

Sitenin Yüklenme Süresini Azaltır

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) Nedir ? [Detaylı Anlatım]

Yakınlardaki bir CDN sunucusunu kullanmak demek içeriğin yakınlardaki kullanıcılara daha hızlı ulaşacağı anlamına gelir. Daha yakından yapılan dağıtım da doğal olarak ziyaretçilerin içeriğe ulaşma hızlarını artırır. Yani site yüklenmesi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. CDN ağı  sayfa yükleme sürelerini azaltmasının yanı sıra, aynı zamanda veri iletimini de artırır. Video akışı, oyun veya e-ticaret platformu olsun, CDN’ler her ziyaretçiye daha hızlı bağlantı sağlayabilir.

Ziyaretçiler yavaş yüklenen bir siteden uzaklaşmaya daha meyilli olduklarından, bir CDN hemen çıkma oranlarını azaltabilir ve insanların sitede geçirdiği süreyi artırabilir. Diğer bir deyişle, daha hızlı bir web sitesi, daha fazla ziyaretçinin daha uzun süre kalacağı ve daha uzun süre kalacağı anlamına gelir.

Şifrelemeleri Daha Güvenli Hale Getirir

Şifreleme yöntemlerinin sürekli değişmesinin sebebi; yöntemin kusurlarının fark edilmesi ve bu kusurların kötüye kullanılmasıdır. CDN sistemi ise bu sürekli değişen şifreleme yöntemlerine veya başka türlü yeni teknolojileri kolayca benimser ve uygular. İyi bir İçerik Dağıtım Ağı sağlayıcısı, müşterilerinin olağan işleyişini etkilemeden yeni SSL sertifikaları ve şifreleme yöntemlerini uygulayacaktır. Çoğu zaman, değişikliği müşteriler fark etmeyecektir bile.

Trafik Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi Edinmenizi Sağlar

İçerik dağıtım ağının sitenizin trafiğini yönetmenize yardımcı olacağını söylemiştik. Ancak genel anlamda internet sağlayıcılarının neredeyse yarısının verilerinin CDN ile işlendiğini düşününce CDN’lerin ne miktarda analitik veri ürettiğini kavrayabilirsiniz. Bu veriler müşterileriyle paylaşıldığında onlar da bu veriler ile eyleme geçebilir çünkü CDN’ler içgörüler ve kullanıcı tabanları hakkında bilgi sağlar. Derinlemesine raporlama, sonuçta performans artışına yol açar, bu da daha yüksek kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır ve ardından satışlar ve dönüşüm oranlarına daha fazla yansır.

Bant Genişliği Maliyetlerini Düşürür

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) Nedir ? [Detaylı Anlatım]

Web sitesini elinde tutma bedeli olarak bant genişliği tüketim maliyetleri web siteleri için birincil masraftır. Önbelleğe alma ve diğer optimizasyonlar yoluyla CDN’ler, bir kaynak sunucunun sağlaması gereken veri miktarını azaltabilir ve böylece web sitesi sahipleri için barındırma maliyetlerini azaltabilir.

SEO’yu Geliştirir

İçerik Dağıtım Ağları bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını nasıl etkileyebilir? Bu konunun altında birçok faktör var. Arama motorları, bir sayfayı veya web sitesini sıralarken birçok parametreyi hesaba katar. Dikkate aldıkları şeylerin tam listesini açıklamazlar, ancak bir sayfanın hızının, veri aktarım güvenliğinin ve sunduğu kullanıcı deneyiminin denklemin büyük bir parçası olduğu açıktır. Bu bakımdan CDN’lerin SEO’ya oldukça görünür bir katkısı olur.

İçerik Dağıtım Ağı Nasıl Çalışır?

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) Nedir ? [Detaylı Anlatım]

CDN, özünde içeriği olabildiğince hızlı, ucuz, güvenilir ve güvenli bir şekilde sunmak amacıyla birbirine bağlı bir sunucu ağıdır. Hızı ve bağlanabilirliği iyileştirmek için bir CDN, sunucuları farklı ağlar arasındaki değişim noktalarına yerleştirecektir.

IXP’ler yani internet değişim noktaları, farklı İnternet sağlayıcılarının farklı ağlarından kaynaklanan trafiğe birbirlerine erişim sağlamak için bağlandıkları birincil konumlardır. Bir CDN sağlayıcısı, bu yüksek hızlı ve yüksek oranda birbirine bağlı konumlara bağlantı sağlayarak, yüksek hızlı veri dağıtımında maliyetleri ve geçiş sürelerini azaltabilir. Birçok web sitesi, performans ihtiyaçlarını geleneksel barındırma hizmetleri tarafından karşılanmakta zorlanır, bu yüzden CDN’leri tercih ederler.

CDN ile Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hosting dediğimiz kavram; web sitenizi bir sunucuda barındırma görevini görür ve kullanıcıların size internet üzerinden erişmesine olanak tanır. Bir CDN içeriği barındırmaz ve uygun web barındırma ihtiyacının yerini alamazken, içeriği ağ ucunda önbelleğe alarak web sitesi performansını artırmaya yardımcı olur.

Hosting genel olarak tek bir sunucuda barındırmayı hedefler. CDN ise bundan farklı olarak sunduğunuz içeriği çok sunuculu bir ortama aktarır.

CDN Kimler İçin Uygundur?

CDN yalnızca büyük ölçekteki web siteleri için geliştirilmiş bir sistem değildir. İçerik dağıtım ağı, web sitelerinin ölçeği ne olursa olsun sitenin sunucu yükünü azaltmak ve kullanıcılara uluslararası platformda yüksek hızlı erişim sunmayı sağlamak için kullanılabilir. Günümüzde de zaten pek çok site tarafından kullanılmaktadır. Ancak genellikle yüksek kapasiteli e-ticaret siteleri, oyun siteleri veya global ölçekte yayın yapan sitelerin ağırlıklı olarak kullandığı bir sistemdir.

Yorum Bırakın