Genel

Google SERP Nedir? SEO için Önemi Nedir?

Google Serp Sonuc Sayfasi

Açılımı ‘Search Engine Results Page’ olan Google SERP, aslında hepimizin yakından tanıdığı ve bildiği, Google’da yapılan herhangi bir aramadan sonra önünüze çıkan sonuç sayfasıdır. Yani başka bir deyişle ‘Arama Motoru Sonuç Sayfası’ Google’ın kullanıcılarına verdiği yanıttır. Arama motoru sonuç sayfası genellikle organik arama sonuçlarını, ücretli Google Ads sonuçlarını, öne çıkan Snippet’leri, Bilgi Grafiklerini ve video sonuçlarını içerir.

Wikipedi tarafında Google SERP: https://tr.wikipedia.org/wiki/SERP

SERP’in ne olduğunu bilmek oldukça önemlidir çünkü SERP hakkında bilgi sahibi olmadan bir SEO çalışması yapmak pek doğru sonuçlar vermeyecektir.

Google SERP’in en önemli özelliği, arama sonuçlarını tamamen aynı kelimeleri aratan kişiler için bile aynı göstermemesidir. Yani aslında her SERP benzersizdir. Bunun nedeni, neredeyse tüm arama motorlarının, arama terimlerinin ötesinde, kullanıcının fiziksel konumu, tarama geçmişi ve sosyal ayarlar gibi çok çeşitli faktörlere dayalı sonuçlar sunarak kullanıcıları için deneyimi özelleştirmesidir.

Arama motorlarının sonuç sayfalarının görünümleri ve özellikleri sürekli değişir. Gelişen ve değişen teknolojinin en hızlı etki ettiği alanlardan birisidir çünkü bugün dünya genelinde her gün yaklaşık olarak bir kullanıcı aynı gün içerisinde günde ortalama 4 arama yapıyor. Amerika’ya dair başka bir istatistik Google’da her ay ortalama 40 ila 60 milyon arasında arama yapıldığını belirtiyor. Bu durumda gelen aramaları başarılı bir sonuca dönüştürmek için çalışan Google doğal olarak pek çok teknolojik gelişmenin öncülüğünü üstleniyor.

Google SERP ‘ler Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İçin Neden Önemlidir?

Google SERP ‘ler, sitenizin Google’ın ilk sayfasında nasıl görüneceğini belirler. Örneğin herhangi bir anahtar kelimede organik olarak en üst sırada olsanız bile Google bunu daha aşağılara itebilir. Çünkü öncelik verdiği farklı içerikler var. Bu önceliklerin neye göre belirlendiği ise çok sık değişkenlik gösterebiliyor. Ancak burada önemli olan şu ki: Google’da ne kadar üstteyseniz o kadar trafik alırsınız.

Google’ın arama motoru sonuç sayfasının iki temek ögesi vardır: Organik sonuçlar ve Ücretli sonuçlar.

Google SERP Nedir? SEO için Önemi Nedir?

Organik sonuçlar

Organik sonuçlar herhangi bir ödeme yapılmadan Google’ın algoritmasının doğal bir sonucu olarak sayfada görünen internet siteleridir. Genellikle SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu uzmanları, web içeriğini ve web sitelerini organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme konusunda uzmanlaşmıştır ve herksin amacı Google’da yapılan herhangi bir aramada en yukarıda çıkabilmektir.

Google sonuçlarını pek çok farklı şeye göre değiştirir ve kişiselleştirir. Bunun yanı sıra her anahtar kelimede farklı bir arama sonuç sayfası görmek mümkündür. Bazı anahtar kelimeler kısa bilgi verilebilecek cevaplar içeriyorsa Google bunları üste alır. Örneğin ünlü ve ölmüş birisinin ismini Google’ın arama butonuna girdiğinizde, Google size o kişinin resimlerini, ne zaman doğduğu ve öldüğü gibi kısa ve önemli bilgilerini muhtemelen en üstte gösterecektir.

Bazı anahtar kelimeler diğerlerinden önemli ölçüde daha fazla organik sonuç içerir. Bu, çeşitli aramaların farklı niyetlerinden kaynaklanmaktadır. Üç ana İnternet araması türü vardır: Bilgilendirici, Navigasyon, İşlemsel.

Bilgilendirici aramalar, kullanıcının Abraham Lincoln gibi belirli bir konu hakkında bilgi bulmayı umduğu aramalardır. “Abraham Lincoln” arama sorgusunun ticari amacı çok düşük olduğundan, böyle bir SERP’ye reklam veya diğer türden ücretli sonuçlar yerleştirmek pek mantıklı olmaz; Bu arama sorgusunu kullanan araştırmacıların büyük çoğunluğu bir şey satın almak istemiyor ve bu nedenle SERP’de yalnızca bilgilendirici sonuçlar görüntüleniyor.

Gezinme (Navigasyon) sorguları, kullanıcının arama yoluyla belirli bir web sitesini bulmayı umduğu sorulardır. Bu, belirli bir web sitesini arayan, URL’sini artık hatırlayamadıkları bir web sitesini bulmaya çalışan veya başka bir tür gezinme hedefi olan kişiler için geçerli olabilir.

Son olarak, işlemsel aramalar, ücretli sonuçların Google SERP’de gösterilme olasılığının en yüksek olduğu aramalardır. İşlem aramalarının yüksek ticari amacı vardır ve işlemsel Google SERP ‘lere yol açan arama sorguları, “satın al” gibi anahtar kelimeleri ve satın alma gerçekleştirmek için güçlü bir istek olduğunu düşündüren diğer terimleri içerebilir.

Ücretli Sonuçlar

Organik sonuçların aksine, ücretli sonuçların Google’da en üstte gösterilmesi için bir reklam veren tarafından para ödenir. Eskiden ücretli sonuçlar Google arama sayfasının daha kenarında ve organik aramaların köşesinde iken şimdi Google onları en üstte veya olabilecek en iyi konumda tutuyor.

Genellikle işlevsel aramalarda oldukça kullanılan ücretli sonuçlar, örneğin eğer bir ürün veya hizmet hakkında arama yaptıysanız doğrudan size gösterilir. Bu ücretli sonuçlar, kullanıcıların doğrudan web sitelerine gitmelerini sağlayan kolaylıkta gösterilir.

Sayfanın sağındaki görsel tabanlı reklamlar, Google AdWords platformunda sunulan ve e-ticaret perakendecilerinin ürün bilgilerinin Google SERP ‘deki diğer sonuçların yanında görüntülenmesine olanak tanıyan bir özellik olan Alışveriş reklamlarıdır. Alışveriş reklamları, ürün mevcudiyeti, kullanıcı yorumları, özel teklifler ve daha fazlası gibi çok çeşitli bilgiler içerebilir.

Mekan, işletme, harita  olarak yaptığınız aramalarda ise en üstte yerel sonuçlar çıkar. Bu sonuçlarda herhangi bir ödeme yoktur. Buradaki sonuçlar sizin coğrafi konumunuza göre çıkar. Bunun için işletmelerin Google My Business ile bir hesap oluşturmuş olmaları yeterlidir.

Öne Çıkan Snippet’ler

Google SERP Nedir? SEO için Önemi Nedir?

Öne Çıkan Snippet’ler, Google’ın yine üst kısımda sunduğu, bir web sayfasından veya videodan alınan içeriğin kısa bir bölümüdür. Genellikle nedir, kimdir gibi kısa soruların kısa cevaplarını iletmek için kullanılır. Veya listeli bir içerik arattığınızda da Google size Snippet sunabilir.

Google SERP’ler Hakkında 2020’nin Bazı Trendleri

Ücretli sonuçlar, tüm tıklanmaların yalnızca %5’ini oluşturuyor. Hem masaüstü hem de mobil cihazlar için, ücretli arama reklamları tüm tıklamaların% 5’inden azını toplar. Masaüstü bilgisayarlarda, reklamlar tıklamaların% 4,61’ini alır. Mobil cihazlarda bu, tıklamaların% 4,52’sine düşer. Bu, Google’da ücretli reklam yapmanın buna değmeyeceği anlamına gelmez. Yalnızca aldığınız tıklamalar için ödeme yaparsınız ve bunlar alakalı olma eğilimindedir – ancak yalnızca ücretli reklamlara çok fazla güvenmenin sınırlamalarını bilmeye değer. Tıklamasız aramaların sayısıyla bile, organik sonuçlar hala açıkça önemlidir.

Markalı sorgularda tıklanma oranları daha yüksektir. Doğrudan markalı arama yapan birinin tıklama olasılığı çok yüksekken, markasız anahtar kelimeleri arayanların tıklama yok kategorisinde olma olasılığı çok daha yüksektir.

SERP ile Tıklamanın Artması

Masaüstündeki aramaların üçte birinden fazlası tıklama ile sonuçlanmaz. Masaüstündeki aramaların en iyi ihtimalle %33’ü tıklamaya dönüşür. Bunda elbette Google’ın ihtiyaç duyulan çoğu şeyi kendi ana sayfasında sıralamasının da payı vardır. Örneğin ünlü birisinin yaşını öğrenmek istiyorsanız bunu Google’a yazarak herhangi bir siteye tıklamadan önizlemeler yardımıyla kolayca görebilirsiniz. Veya aradığınız bir ürünün fiyat aralığını merak ediyorsanız yine karşılaştırma yapacak kadar sonucu bir arada görmeniz mümkün.

Mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstü ile kıyaslayınca tıklanma oranları daha yüksektir. Mobil cihazlardaki tüm aramaların% 54,58’i, tıklama olmadan Google SERP’de son bulur. Mobil aramalar, çalışmada analiz edilen tüm aramaların% 37’sini oluşturduğundan, bu sayılar, tüm aramaların önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Bilgi grafikleri genellikle sayfanın sağında görüntülenir ve kullanıcı için genelde tüm yararlı bilgileri içerir. Markasız aramalar için, bilgi grafiği bilgilerini içeren Google SERP’ler, tıklamalarda yaklaşık %10’luk bir azalma görüyor.

Yorum Bırakın