Google Harita Kayıtlari Nedir
sadece adres tarifi değil seo için de önemli !

Google Harita Kayıtları Nedir? Neden Kayıt Olmalısınız ?

Birçok insan bugün bir işletme için bilgi alırken Google Haritalardaki bilgilere de bakmaktadır. Bunun haricinde, bir yere gitmek isteyen kişiler Google’ın sunduğu bu imkanı değerlendirerek araştırma yapmakta ve bulduğu yer hakkında yorumları buradan okumaktadır. Dolayısıyla Google Haritalar’da bulunan bir kayıt, işletmenin bulunur ve tercih edilir olması konusunda büyük öneme sahiptir.

Bir işletmenin Google Haritalarda bulunan kaydı, Google aramalarında sağ sütunda gösterilen bir sonuçtur. Dolayısıyla arama sonuçlarında ilk sayfada çıkan ve en üstte konumlandırılan bu alanın işletme tarafından kontrol edilmesi o işletme için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Google Haritalar servisini kullanan birçok kişi katılımcı olarak gittiği ve deneyimlediği yer hakkında yorum yazmaktadır. Dolayısıyla işletme hakkında yazılan olumlu yorumlar işletmeye müşteri olarak geri dönecektir.

Google Isletme Ve Google Haritalar Farki
ÖNCE SİZİ BULMALARI LAZIM

Google İşletme ve Google Haritalar Farkı Nedir ?

Google Benim İşletmem veya Google My Business, Google tarafından sahipliği teyit edilen firmalarca kullanılabilmektedir. Yani, konumu belli olan bir işletme My Business hesabına katıldığında kendisine bunu teyit etmek amacıyla bir kod gönderilmektedir. Bu kodun ulaşıp sisteme girilmesiyle Google Benim İşletmem hesabı kullanılmaya başlanabilir. Bu hesap kullanılırken işletme konumu için birçok düzenleme yetkisi verilmektedir. Kapak görseli, hızlı düzenleme, bilgileri korumaya alma gibi avantajlar bulunmaktadır. Fakat, Google Benim İşletmem ile koruma altına alınmamış bir işletme konumu başkaları tarafından yüklenen görselleri denetleyemez, bilgilerin değiştirilmesine engel olamaz. Bütün bunları ele aldığımızda Google Benim İşletmem uygulamasının bir işletme için Google Haritalardan daha avantajlı olduğunu görebiliriz.

Google'ın dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan harita servisi Google Haritalar (Google Maps), dinamik yapısı ile dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Google Haritalar'daki konumlar kullanıcılar tarafından düzenlenen ve eklenen konumlardan oluşmaktadır. Google kullanıcısı herkesin ekleme ve düzenleme yapabildiği harita servisine bir yer eklemek veya mevcut yeri düzenlemek de Google Harita kaydıdır.

Google Haritalara Nasıl Kayıt Olunur?
Nasıl Kullanabilirim ?

Google Haritalar servisinde konum oluşturmak ve oluşturulmuş konumu düzenlemek çok basittir. Fakat bu işlem Google editörleri tarafından kontrol edildiğinden sonuçlarda gösterilmeye başlaması zaman alabilmektedir. Dolayısıyla Google Haritalar'da konum oluşturup bu konumu hızlı bir şekilde düzenleyebilmek için Google My Business (ya da Google Benim İşletmem) hesabı açmak gerekmektedir. Bir Google hesabıyla oluşturulacak Google My Business ile mevcut konum sahiplenilebilir, yeni bir konum oluşturulabilir veya bu konum düzenlenebilir.

Hemen Bilgi Alın
Google Haritalarda Aynı İsimde Başkası Kayıt Ettirmiş Bunu Kullanabilirmiyim ?

Google Haritalar, Google hesabı olan herkesin düzenlemesine açıktır. Dolayısıyla işletmeye ait haritadaki bir konumu işletme sahibinden önce başkası oluşturabilir. Bu durumda Google My Business hesabı oluşturarak ilgili konumu sahiplenme işlemi yapılabilmektedir. Sahiplenilen işletmeyi teyit etmek amacıyla Google ilgili işletmeye posta yoluyla bir kod göndermektedir. Bu kodun ulaşmasıyla ilgili konum sahiplenilebilir. Ayrıca, işletme adına benzer bir konum açılmışsa, ana konumla birleştirme işlemi de Google My Business hesabı ile mümkündür.

Hemen Bilgi Alın
çoğunlukla kullanıcı yorumlarına bakarak tercih edilir

Google Yorumlar Nedir?
Ne İşe Yarar?

Google Haritalar, bir Google hesabıyla giriş yapan kullanıcılarına yorum yazma imkanı tanır. Bu yorumlar, kişilerin işletme ile ilgili tecrübelerini ve çektikleri fotoğrafları içerir. İşletme, müşterisini memnun etmişse müşteri bu durumu yorum olarak yazabildiği gibi olumsuz durumları da yorumlarda belirtebilmektedir. Bu durumda işletme için Google yorumları çok önemli olmaktadır. Zira yazılan yorumlar başkaları için fikir verici olabilmektedir. Google Benim İşletmem hesabıyla, konumu sahiplenen işletme “işletme sahibi” olarak yapılan yorumlara cevap yazabilmektedir. Bu yorumlar, Google aramalarında gösterilen işletme konum bilgisi ile ilk sayfada gösterildiği için cevap yazmak veya teşekkür etmek çok önemlidir fakat bundan daha önemlisi bu yorumların organik olarak olumlu yorum olmasıdır.

Google Haritalar Yourumu
Google Harita Kayitlari
yorumlar siparişin tamamlanmasında çok etkilidir!

Google Yorumların Satışlara Katkısı Nedir ?

Google haritalarda bulunan her konum Google kullanıcıları tarafından değerlendirme ve yorum alabilmektedir. Bu değerlendirme ve yorumların büyük kısmı o konumla ilgili tecrübelerin sonucu yapılmaktadır. Olumlu yorumların ve yüksek değerlendirme derecelerinin, işletmenin tercih edilmesinde büyük payı bulunmaktadır. Zira, Google’da veya Google Haritalar’da arama yapıp konuma ulaşan kişiler başkalarının yorumlarını mutlaka incelemektedirler. Bu yorumlara göre hareket eden kullanıcılar işletmeye müşteri olarak dönebilirler. Tüm bunları ele aldığımızda işletmenin müşteri memnuniyetinin Google yorumlarına yansıması satışlara da muhakkak yansıyacaktır. Bu sebeple, olumsuz yorumların işletme tarafından Google Benim İşletmem hesabıyla cevaplanması ve olumsuz olanların giderilmeye çalışılması çok önemlidir.

Google Haritalar Hizmeti Başvuru ve Bilgi Formu

    Düşündüğünüz hizmet hangisi ?

    Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin