Genel

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dropshopping Nedir

Dropshipping ’in ne olduğunu ve nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak öğrenebileceğiniz bu yazımızda, online dropshipping sitesi kurmak isteyenler için de bir rehber oluşturmaya çalıştık. Keyifli okumalar.

Dropshopping Nedir?

‘Stoksuz satış’ anlamına gelen dropshipping , ülkemizde ve dünyada sıkça kullanılan ve e-ticaret sitelerinde uygulanan bir satış yöntemidir. Yani bu yöntem ile satış yapmaya başladığınızda ürünleri elinizde fiziksel olarak bulundurmanız gerekmez. Bir mağazanın ürünlerini stoksuz bir şekilde sattığı ve bu mağazanın online olduğu bir senaryoda, satış yapıldığında ürün üçüncü bir şahıstan satın alınır ve satın alan ilk kişiye bu şekilde teslim edilir.

Başta kafa karıştırıcı gelebilir ancak basitçe özetleyecek olursak; dropshipping yapmak için öncelikle elinizde olmayan bir ürünü satışa çıkarmanız, o ürünü sattıktan sonra ürünü gerçekten satın alıp alıcınıza teslim etmeniz gerekmektedir. Sizin açınızdan satışın karlı olabilmesi yani bu yöntem ile para kazanabilmeniz için ürünü tedarik ettiğinizden daha yüksek bir fiyata satmış olmanız gerekir.

Stoksuz satış yani dropshipping ile standart perakende satış modeli arasındaki en büyük fark, satış yapan tüccarın stok bulundurmaması veya envanter sahibi olmamasıdır. Bunun yerine, satıcı, siparişleri yerine getirmek için gerektiğinde üçüncü bir taraftan – genellikle bir toptancı veya üreticiden – envanter satın alır.

Nedir ? https://www.shopify.com/blog/what-is-dropshipping

Dropshopping’in Avantajları Nelerdir?

Shopify Dropshipping

Maliyeti düşürür

Olukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin en büyük avantajı tahmin edebileceğiniz gibi stok bulundurmamak. Stok bulundurmuyor olmak hem satışı yaparken bir depoya ihtiyaç duymanızı önler hem de stok sayıları konusunda yanıldığınız için kaybedeceğiniz bir şey olmaz. Hem depo bulundurmadığınız için buralarda çalışacak kişilere ihtiyaç duymamanız sebebiyle hem de stok artığı sebebiyle fazla masraftan kaçınmış olursunuz. Aynı zamanda sermayaye ihtiyacınız olmayacağı için de iş kurma maliyetini de düşürmüş olursunuz.

Ürün Yelpazesi Genişler

Dropshipping size ürün kategorinizi oldukça geniş tutma imkanı da verir. Çünkü tek bir satıcıya bağlı kalmayacaksınızdır. Hangi ürünleri daha çabuk sattığınızı keşfetmek, farklı tedarikçiler ile çalışarak en yüksek karı nasıl ve nerden elde ettiğinizi bulmak gibi pek çok farklı şeyi risksiz bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Bu da sizin ürün yelpazenizi geniş tutmanızı ve istediğiniz ürünleri satmanızı sağlayacaktır.

Başlaması Kolaydır

Normal şartlarda bir perakende satış işine girişmek için sermaye gereklidir. Ya üretim yapmanız ya da üretici yani tedarikçi bulup onlardan ürün satın alarak risk almanız gereklidir. Ancak dropshipping olabildiğince risksizdir. Herhangi bir bütçeniz olmadan da bu işe girişebilirsiniz. Bu sebeple başlaması oldukça kolaydır. Hangi ürünleri satabileceğinizi sadece deneyimleyebilir ve eğer performansınızdan memnun kalmazsanız ürünü değiştirebilir veya dropshipping yapmayı askıya alabilirsiniz.

Coğrafi Kolaylık

Stoksuz satış işi, internet bağlantısı olan hemen her yerden yürütülebilir. Tedarikçiler ve müşterilerle kolayca iletişim kurabildiğiniz sürece işinizi yürütebilir ve yönetebilirsiniz. Normal şartlarda deponuzda tutmanız gereken ürünler size hiç ulaşmadan da alıcıya gidebileceği için ülkenizin veya dünyanın farklı yerlerinde alımları ve satışları yönetebilirsiniz.

Büyüme Kolaylığı

Normal bir perakende satış firması olmayacağınız için dropshipping ile yaptığınız satışlarda satışa göre iş yapmanız gerekmeyecek. Örneğin; Geleneksel bir perakende satış işinde, üç kat fazla sipariş alırsanız, genellikle üç kat daha fazla iş yapmanız gerekir. Stoksuz satış tedarikçilerinden yararlanarak, ek siparişleri işleme koyma çalışmalarının çoğu tedarikçiler tarafından karşılanacak ve bu da daha az büyüme acısı ve daha az artımlı çalışma ile genişlemenize olanak sağlayacaktır. Geleneksel e-ticaret yöntemlerine göre çok daha kolay bir büyüme sağlayabilir ve bunu iyi değerlendirirseniz oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Diğer yazımız: Affiliate Marketing Nedir? Sizde Kazanmaya Başlayın!

Dropshipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Dropshipping Nasil Calisir

Dropshipping’i cazip kılacak pek çok şeyden bahsettik. Genel olarak denenmeye ve başarılı olmaya epey müsait bir satış yöntemi olsa da bazı dezavantajları da var.

Düşük Kar

Dropshipping maliyet açısından oldukça karlı ve iş kurma açısından da oldukça risksiz gözüküyor olabilir ancak bunun sebeplerinden birisi de temin edeceğiniz ürünleri düşük kar marjı ile satacak olmanızdır. Ürünleri üzerine kar koymadan satmanız mantıksız olacağı gibi aynı zamanda piyasasına göre çok yüksek karlarla satmanız da işlerinizin yolunda gitmemesine neden olacaktır. Dropshipping’de yüksek meblağlar kazanabilmek için yapılması gereken sürümden kazanmaktır. Bunun için de çok fazla satış yapmak gereklidir. Sonuçta kendi ürettiğiniz bir ürününüz olmadığı için bir anlamda başkalarına muhtaç oluyor olmanızdan kaynaklı olarak düşük kar marjı problem yaşayacaksınız.

Nakliye Karmaşıklıkları

Birden fazla tedarikçiyle çalışıyorsanız – çoğu dropshippers’ın yaptığı gibi – çevrimiçi mağazanızdaki ürünler bir dizi farklı dropshipper aracılığıyla sağlanacaktır. Bu, gönderim maliyetlerinizi karmaşıklaştırır.

Çift Taraflı Kontrol

Dropshopping yapıyorsanız tedarikçinizi ve siparişlerinizi çok sık kontrol etmeniz gerekiyor. Her an yeni bir sipariş gelebilir ve tedarikçinizin elinde o siparişi karşılayacak ürün olmayabilir. Bu sebeple birden çok tedarikçi ile çalışmak ve hepsini kontrol etmek önemli. Çünkü tedarikçiler başka e-ticaret firmaları ile de çalışabiliyor ve bu da stoklarının hızlı tükenmesine neden oluyor.

Kargo Takibi

Dropshipping yapan kişi kargo ile ilgilenmiyormuş gibi durabilir ancak tedarikçinizden alıcınıza gidecek kargoları siz göndermiyor olsanız da bunun takibini sizin yapmanız gerekir. Böyle durumlarda yaşanacak herhangi bir karışıklık da sizden sorumludur. Kargonun iletilmemesi veya geç gitmesi gibi problemler ile sizin uğraşmanız gerekir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yöntemiyle bir iş yapmak istiyorsanız her zaman olduğu gibi öncelikle bir fikrinizin olması gerekir. Yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü dropshipping yöntemiyle bir işe girmek daha risksizdir bu sebeple birkaç farklı fikrinizi denemek mümkün olabilir. Satmak için seçtiğiniz ürünlerin trend olup olmadıklarını, başka e-ticaret sitelerinde satışlarının nasıl gittiğini takip edin. Ayrıca çalışmak istediğiniz tedarikçileri de belirlemeniz gerekir.

Eğer kendi siteniz üzerinden ürün satmayı düşünüyorsanız bir alan ismi almak ve site açmak durumundasınız. Ancak dropshipping’i Shopify gibi ünü e-ticaret siteleri aracılığı ile de yapmanız mümkün. İstediğiniz yöntemi bulmak ve hangisinin sizin için daha doğru olacağına karar vermek için bunları ayrıntılı olarak araştırın ve ne istediğinizi bulun. Eğer kendi sitenizi açmak isterseniz online bir mağaza da kurmanız gerekecek.

Ödeme yöntemlerinizi mutlaka belirleyin. Sizden yapılan alışverişlerin ücreti sizin yapacağınız alışverişler için de gerekli olacak. Bu sebeple kolay ve çabuk elde edebileceğiniz ödeme yöntemlerini kullanmaya dikkat edin.

Google üzerinden reklam vermeyi ve sitenizi SEO’ya uygun bir şekilde kurmayı unutmayın. Reklamlar sizin bilinirliğiniz için oldukça önemli olacağı gibi SEO da Google’ın sizi sevmesi ve üstte tutması için önemli olacaktır. Google’ın sizi yukarıda tutması ise sizden daha çok alışveriş yapılması anlamına geliyor…

Dropshipping yapmaya karar verip, kendinize ait bir site açtıktan sonra yapacağınız işlemleri de yukarıda sizlerle paylaştık. Görüldüğü gibi dropshipping ile uğraşmak ve işinizi bu şekilde büyütmek oldukça kolay ve akıllıca bir yöntem. Elbette bunun için biraz çaba ve özveri gerektiğini unutmayın. Ayrıca dropshipping piyasası oldukça rekabetçi. Bu da sizin diğerlerinden ayrılmak için daha farklı yöntemler deneyip daha çok çalışmanızı gerektirir…