Genel

Dijital Ajans Nedir ve Ne İş Yapar?

Dijital Ajans Nedir Ne Is Yapar

Günümüzde dijital ortamda reklam, pazarlama, tasarım gibi işler dijital ajanslarda yapılır. Dünya genelinde dijital reklamların artışı ve dijital dünyanın her geçen gün genişlemesi ile dijital ajanslar da çoğalmaktadır. Küçük veya büyük ölçekte pek çok dijital ajans görmek mümkündür ve ajansların uzmanlık alanları değişkenlik gösterebilir.

Dijital Ajans Nedir?

Dijital ajanslar için dijital dünyadaki dijital ihtiyaçları karşılamak için kurulmuş, dijital üretim sağlayan evrimleşmiş reklam ajanslarıdır diyebiliriz. Dijital ajanslar hem grafik tasarım işini hem tüm reklam ve tanıtımların metin kısmını hem de işlerin teknik yönlerini tasarlar ve değerlendirirler. Her dijital ajans bunların hepsini yapmak zorunda değildir. Büyük ölçekteki ajanslar tüm dijital süreçleri üretebilirken bazı küçük ölçekte ajanslar tek bir konuya odaklanabilirler.

Dijital Ankara Web Ajansi

Dijital Ajans ile Geleneksel Ajansın Farkları Nelerdir?

Yaratıcı ajans olarak da bilinen geleneksel ajanslar tasarım ve metinsel tanıtımın dijital olmayan boyutunu üstlenen ajanslardır. Yaratıcı bir ajans için odak noktası, işi en estetik şekilde sunmaya, bunu yapmak için basılı, halkla ilişkiler, televizyon ve radyo reklamcılığı ve doğrudan posta kampanyaları gibi yaratıcı reklam tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanarak sunmaktır.TV’nin hayatımıza girmesiyle birlikte TV reklamları ve bunun prodüksiyonlarını da üstlenen geleneksel ajanslar internet reklamları konusunda yetki sahibi değildir. Tüm dünyanın son 10 yıldır büyük bir önem verdiği SEO, SEM, İçerik pazarlaması, İnternet reklamları gibi kavramlar dijital ajansların iş kolları arasına girmektedir.

Dijital ajanslar; fikirleri ve varlıkları oluşturmak ve bunları en verimli yollarla çalıştırmak için gerekli araçlara ve becerilere sahiptirler. Dijital ajanslar da tasarımların ve işlerin estetiğine odaklanır ancak dijital ajansın görevi bunun ötesine geçmek ve faydasını da ön plana ve dikkate almaktır. İçerik pazarlaması, SEO gibi pek çok dijital terim içeren reklam ve tanıtım faaliyetlerinde dijital ajanslar yalnızca harika görünmekle kalmayıp aynı zamanda iş büyümesini de destekleyen işlevsel bir tasarım sunmak için çalışır.

Dijital Ajans Türleri

Başta da belirttiğimiz dijital ajanslar birkaç farklı alanı iş kolu olarak seçebilir ancak genellikle uzmanlıklarına göre ayrılırlar. Hangi ajansın ne üzerine çalıştığı konusunda karışıklık yaşamanız mümkün. Peki farklı iş kollarına mensup dijital ajanslar nasıl adlandırılır ve ne iş yaparlar?

Sosyal Medya Ajansı

Dijital Pazarlama

Günümüzde markaların da önemli bir pazarlama aracı olarak kullandığı ve dünya genelinde bireysel olarak da kullanımı giderek artan sosyal medyanın yönetimi için kurulmuş ajanslara sosyal medya ajansı denir. Sosyal medya ajansları müşterileri için bir ekip oluşturur ve müşterilerinin yer alması, içerik üretmeleri gereken sosyal medya kanallarını belirledikten sonra onlar için içerik üretir veya müşterilerine ne tarz içerikler üretmesi gerektiği ile ilgili danışmanlık verebilir.

Sosyal medya ajansları genellikle müşterilerinin sosyal medya hesaplarının içerik üretimi, kontrolü gibi tüm yönetimini devralır. Sosyal medya üzerinde kampanyalar düzenler ve nihai amacı kaliteli içerik sağlayarak takipçi sayısını artırmaktır. Böylece marka veya kişilerin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında daha fazla insan bilgi sahibi olur, satış dolaylı yoldan artar.

SEO Ajansı

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO günümüzde tüm web siteleri ve markalar için oldukça önemli bir terimdir.

SEO ajanslarının da tanımlanmış bir ekipleri olur ve müşterilerinin web sitelerini arama optimizasyonu yönünden standartlara uyum sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlar. Başlangıç ​​ olarak genellikle bir zayıf yönler denetimi yaparlar ve bir iyileştirme planı oluştururlar. Bu, web sitenize erişimleri varsa onlar tarafından uygulanabilir veya web tasarım ajansınıza iletilebilir.

AdWords / PPC Ajansları

Tüm reklamcıların ve pazarlamacıların artık ezberlediği ünlü bir cümle vardır: Reklam harcamalarımın en az yarısının boşa gittiğini biliyorum ancak hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum. Bu geleneksel reklamcılık döneminde söylenmiş bir sözdür ve reklamda ölçümün ne kadar önemli olduğunu vurgular. Şimdi ise harcamalarınızın hangi kısmının boşa gittiğini öğrenmek mümkün. Adwords veya PPC ajansları da tam olarak bunu yaparlar.

Google şu anda reklam konusunda rakipsizdir. Çünkü dünyada en çok kullanılan arama motorudur ve en çok parayı onun üzerinden kazanabilirsiniz. Eğer bunun için özel bir danışmanınız yoksa böyle bir ajans ile çalışmak iş yükünüzü oldukça hafifletecektir. Yenilikleri sürekli takip eden ve Google’ın tüm programlarına hakim olan bir ekip işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

İçerik Ajansları

Dijital Ajans Isleri

Son dönemde oldukça büyük bir ivme kazanan içerik ajanslarının yükselişini ‘İçerik Kraldır’ sözü ile bağdaştırabiliriz. İçerik gerçekten de kraldır çünkü günümüzde herkes çılgınca içerik tüketmekte ve bu içerikleri birbirinden ayıran şey içeriklerin kaliteleri. Markalar olması gerektiği gibi içerik üretebilmek için içerik ajanslarına güveniyorlar.

İçerik kavramı sınırsız… Video içerik, metin içeriği gibi farklı içerik türlerinde uzmanlaşmış ekipleri ile çalışan içerik ajansları müşterilerine geri dönüşümü yüksek, işe yarar ve kreatif içerik üretmek ile yükümlüler.

Genelde içerik ajanslarının üstlendiği e-mail marketing çalışmaları için de farklı ajanslar açılabiliyor.

Halkla İlişkiler Ajansları

Diğerlerine göre biraz daha eski olan, geleneksel reklam ajanslarıyla yalnızca pr çalışmaları ile ilgilenmeleri sebebiyle ayrılan bu ajans türü içerisine günümüzün Influencer marketing ajanslarını da ekleyebiliriz. Instagram, blog oluşturma ve YouTube’un büyümesiyle birlikte, ürünlerinizi geniş erişime sahip insanların eline ulaştıran bu ajanslar giderek daha popüler bir hale geliyor. Ürünlerini veya hizmetlerini hızlı bir şekilde duyurmak isteyen veya daha çok gençlere hitap eden markalar Influencer marketing’e önem veriyor ve bunu profesyonel ajanslar ile halletmeyi tercih ediyor.

Web Sitesi Ajansları

Dijital Web Ajansi

Web sitesi tasarlamak kolay bir iş değildir. Bunun bir de arka planı olduğu düşünüldüğünde web sitenizin tasarımını uzman kişilere bırakmanız gerektiğine kolayca ikna olabilirsiniz.

App Tasarımı Ajansları

Uygulama tasarımı ve oluşturma, dijital ajansın özüdür. Önde gelen bir dijital deneyim için web sitelerini veya en yeni platformları kodlayıp tasarlayan ajanslara App tasarım ajansı denir. App tasarım ajansları dijital sistemin en önemli ve derin parçasıdır.

Dijital ajanslar genel olarak müşterilerini dijital anlamda daha ileriye taşıyabilecekleri hizmetleri verirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir ajans birkaç farklı dijital işi üstlenebilir. Bu noktada iş sahibi olarak sizin hangi ajansa ihtiyacınız olduğunu doğru tespit etmeniz oldukça önemli. Eğer yanlış bir gelişim için para harcarsanız bu kayıp sizin için oldukça büyük bir kayıp olabilir.

Seçeceğiniz ajans konusunda ucuza kaçmayın ve kalifiye bir ajans seçmeye önem verin. Daha çok para vereceğiniz bir ajans eğer size daha çok para kazandıracaksa buna değeceğini unutmayın ve daha az bir miktarı çöpe atmaktan çok daha mantıklı olduğunu kendinize hatırlatın.

Yorum Bırakın