Genel

Affiliate Marketing Nedir? Sizde Kazanmaya Başlayın!

Affiliate Marketing Nedir

Affiliate Marketing’in Türkçe karşılığı için satış ortaklığı terimi kullanılmaktadır. Affiliate Marketing; bir ürün sahibinin aynı hedef kitleyi – “bağlı şirketleri” hedefleyen başkalarının ürünü başkalarına önererek komisyon kazanılan bir satış tekniğidir. Daha basitçe anlatmak gerekirse ürün veya hizmetlerin reklamlarını yaparak her başarılı satıştan komisyon elde etmeye dayalı bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda ortakların kendi ürünlerini oluşturmadan ürün satışlarından para kazanmalarına da olanak sağlar.

Örneğin; bir web sitesinde bir ürün veya hizmete atıfta bulunmak veya onu önermek affiliate marketing’e girer. Bu satış tekniği ile ortak denilebilecek kişi veya kurum, birisinin tavsiyesiyle ilişkili bağlantı üzerinden satın alma işlemi yapıldığı her seferde komisyon kazanır. İyi yapıldığında, bu performansa dayalı fırsat, size sağlıklı bir gelir sağlayarak işinizin önemli bir parçası haline gelebilir.

Affiliate marketing’de temelde 3 taraf vardır. Bunlar; ürünlerin sahibi olan satıcı, ortak olarak adlandırılan ve aracı olan kişi veya kurum ve satın alma işlemini yapan müşteridir.

Satıcı / Tüccar: Bir kişi, kurum veya marka olabilir. Affiliate marketing’deki ürün veya hizmetlerin de aynı zamanda sahibidir.

Ortak: Ortak, bu satış tekniğinde müşterileri satın alma konusunda ikna edecek güce veya Alana sahip olan kişilerdir. Genellikle bu taraf blogcuları, Instagram influencer’larını veya satış ortaklığı şirketlerini içerir.

Müşteri: Müşteri ürün veya hizmetleri bahsi geçen tanıtım modelinden etkilenerek alan kişilere denir.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate Marketing 2

  1. Eğer affiliate marketing ile uğraşmak istiyorsanız aşağıdaki 5 adımı takip etmek sizin için faydalı olabilir.
  2. 1- Öncelikle bir affiliate program bulun ve ona katılın,
  3. 2- Hangi tekliflerin tanıtılacağını seçin,
  4. 3- Her teklif için ayrı bir bağlantı edinin,
  5. 4- Bu edindiğiniz bağlantıları sosyal medya hesaplarınızda veya websitenizde paylaşın,
  6. 5- Eğer sizin tanıtımlarınızdan satış gerçekleşirse bunlar üzerinden komisyon toplayın.

Alacağınız komisyonların oranı tekliflere bağlı olarak değişkenlik gösterir. En düşük komisyon oranları göz önünde bulundurulduğunda kazancın %5’ini kazanabilirsiniz ancak alacağınız komisyon oranları %50’ye varabilir. Bazen de komisyon oranları kazancın yüzdesine göre belirlenmez, sabit bir oranda ödenebilir.

Affiliate Marketing ile Nasıl Para Kazanırsınız?

Affiliate marketing ile tüccar olarak para kazanmak istiyorsanız yani ürünlerinizi satmak ve bunun için kendinize satış ortağı bulmak istiyorsanız öncelikle biraz yatırım yapmanız gerekir. Bu işlem için ne kadar bütçe ayırdığınız da oldukça önemlidir. Eğer daha fazla ürününüzü satmak ve daha fazla para kazanmak istiyorsanız baştan bunun için ayıracağınız bütçenin de daha yüksek olması gerekir. Fakat bu şekilde aynı zamanda daha büyük bir risk de almış olursunuz.

Eğer bir satış ortağı olmak istiyorsanız bu her bir satışınızdan komisyon alacağınız ve gelir modelini bunun üzerine kurmanız gerektiğini göstermektedir.

Satışı yapabileceğinize inandığınız kanallar için özel bir bağlantı veya özel materyaller oluşturulmasını istemeniz gerekir. Bu sayede sizin üzerinizden yapılacak olan satışlar takip edilebilir. Siz de gerçekleştirmiş olduğunuz her bir satış için önceden belirlenmiş bir miktarda komisyonu böylece alabilirsiniz.

Satış ortağı olmak istiyorsanız ortaklık yapmak istediğiniz bir şirket bulmanız gerekir. Ürünleri veya hizmetleri satmanız için kabul gördükten sonra bu ortaklığın şartlarının kendiniz için ideal olduğundan, kazançlı ve adil olduğundan emin olun. Daha sonrasında affiliate marketing çalışmalarına hemen başlayabilirsiniz.

Eğer affiliate marketing’e bir giriş yapmak istiyor ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız affiliate programlarını bulmanın en kolay yollarından birisi affiliate marketing pazarını veya platformu ziyaret etmektir. En popüler olan affiliate marketing platformlarından bazıları şunlardır:

Başka bir seçenek olarak kullandığınız ürün veya hizmetlerin bir ortaklık programı olup olmadıklarını kendiniz manual olarak da araştırabilirsiniz. Büyük şirketlerin sitelerinde genellikle Amazon Associates veya Shopify Affiliate Programı gibi tanıtımını yaptıkları programlar bulunur. İlla büyük bir şirket ile affiliate marketing için anlaşmanız gerekmez. Kullanmaktan memnuniyet duyduğunuz bir ürün veya hizmetin sahibine bu tarz bir teklif ile gidebilirsiniz. Daha önce böyle bir çalışmaları olmadıysa bile belki bundan son derece memnun olacaklardır.

Affiliate marketing programlarında uymanız gereken hizmet şartları olacaktır, bu yüzden size sunulan tüm yazıları okuyun. Örneğin, bağlantınız genellikle belirli bir zaman dilimine sahip bir çerez içerir ve bazı programlar, ürün veya şirketin adını kullanarak tıklama başına ödeme reklamları satın almanıza izin vermez.

Affiliate Marketing’de Kullanılan Bazı Terimler

CPS (Satış Başı Maliyet) – Satış başına sabit bir ücret veya üründen/hizmetten yüzde alırsınız.

CPL (Müşteri Yaratma Maliyeti) – Onaylanmış ve tamamlanmış her müşteri için ödeme alırsınız.

CPC (Tıklama Başı Maliyet) – Reklam tıklamalarıyla tüccarın sitesine getirdiğiniz trafik için ödeme alırsınız.

CPA (Eylem Başı Maliyet) – Kullanıcıların reklamını yaptığınız (form veya anket doldurmak) eylemleri tamamlandığında ödeme alırsınız.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Affiliate Marketing Nedir

Affiliate marketing hem satıcılar için hem de satış ortakları için çeşitli avantajlar sunar.

Affiliate marketing, satıcılar için bilinirlik ve marka imajı sağlaması bakımından önemlidir. Trafiği çok yüksek sitelerde veya takipçisi çok yüksek olan influencer’ların tanıtımıyla hiç bilinmeyen bir marka bile belli bir zaman içerisinde bilinirlik kazanacaktır. Bu siteleri kullanan veya influencer’ları takip eden kişiler için markaya aşinalık, tanıdık olma hissi oluşacaktır.

Bu pazarlama türü aynı zamanda düşük risklidir. Satış ortağı programlarına katılmanın hiçbir maliyeti olmadığından, önceden yatırım yapmadan yerleşik bir satış ortağı ürün veya hizmetiyle para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu pazarlama tipi ideal para kazanma senaryosu olan komisyon yoluyla nispeten pasif bir gelir de üretebilir. Başlangıçta trafik kaynakları oluşturmaya zaman ayırmanız gerekecek olsa da, bağlı kuruluş bağlantılarınız sabit bir gelir sunmaya devam edebilir.

Affiliate marketing fazladan yardım almadan kazançlarınızı önemli ölçüde ölçeklendirme potansiyeli sunar. Mevcut hedef kitlenize yeni ürünler tanıtabilir ve mevcut çalışmalarınız arka planda gelir oluşturmaya devam ederken ek ürünler için kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Son olarak bu pazarlama türünün rahatlığı ve esnekliğinden de avantajları içerisinde bahsedebiliriz. Pratik olarak, affiliate bağlantılarınızı pazarlamak için farklı web sitelerinde ve açılış sayfalarında sürekli olarak birden çok kampanya oluşturabilir, böylece düşük performans gösterenleri terk edebilir ve başarılı olanları optimize edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Dezavantajları Nelerdir?

Tamamen satıcıların kurallarına ve koşullarına bağlı olma durumunu affiliate marketing için olumsuz şartlardan birisi olarak sunmak mümkün. Bu pazarlama türünde kendi şartlarınızı yaratmanız oldukça zordur.

Satış ortaklığı yapan kişi için affiliate marketing kalıcı bir satış kanalı oluşturmaz. Yani bir kez satış ortağı aracılığı ile alışveriş yapan ve ürün veya hizmetten memnun kalan kişi bir sonraki sefer satın alı için doğrudan kanala başvuracaktır.

Ayrıca bu pazarlama türünde gelir kolay bir şekilde elde edileceği gibi hiç edilmeyebilir de. Herhangi bir gelir garantisi yoktur. Kimse size istediğiniz gelire mutlaka ulaşacağınızı veya ne kadar zamanda ulaşacağınızı söyleyemez. Ne kadar para kazanılacağını tahmin etmek çok zordur ancak düşük olabileceği gibi çok yüksek de olabilir…

Yorum Bırakın