Genel

404 Hata Bulunamadı Nedir, Nasıl Düzeltilir ve Çözüm Yolları

404 Hatasi Neden Olusur

‘404 Sayfa Bulunamadı’ hatası ile hemen herkes mutlaka karşılaşmıştır. Hatta diğer hata kodları arasında 404, en sık karşılaşılanlardan bir tanesidir. Peki “404 not found” yani “404 Bulunamadı” kodu nedir ve neden kaynaklanır?

“404 Bulunamadı” Nedir?

404 bir hata kodudur. İnternet sayfalarının ulaşılamama sebeplerinin belirtildiği bu hata kodlarının her birisi farklı bir problemden kaynaklanır. Hata kodlarının başlarındaki sayılar da bu problemlerin neyden sebep kaynaklandığını anlatmak için kullanılır. 404 kodunun yazılı açıklaması ise ‘not found’ yani ‘bulunamadı’dır. Herhangi bir internet sayfasının veya doğrudan web sitenin landgin page’inin 404 bulunamadı kodu vermesi için pek çok farklı sebep olabilir.

Diğer 404 Hataları olan 404, 404 Kaynak Bulunamadı, Hata 404, HTTP 404, 404 Bulunamadı, Hata 404 Bulunamadı, 404 Sayfa Bulunamadı, 404 – Dosya veya Dizin Bulunamadı gibi tanımların hepsi aslında aynı anlama gelmektedir. Web’de eğer bir sayfaya ulaşmak istediğinizde tüm hareketlerinizle aslında o sayfayı ziyaret etmek istediğinizi bildirirsiniz. Yani bir ziyaret talebi oluşturursunuz. Eğer sayfa kullanılabilir durumda ve hazırsa zaten sunucunuz onu sizin önünüze çıkarıyor ancak eğer sayfa kullanılamıyorsa size istediğinizi yapamayacağına dair bir hata kodu gönderiyor. Bu iletişim sistemine de http deniliyor.

Kaynak: https://support.google.com/webmasters/answer/2445990?hl=tr

404 hata kodu verilmesine neden olan sebepler ve çözümleri:

404 Hata Bulunamadı Nedir, Nasıl Düzeltilir ve Çözüm Yolları

Sayfa Taşıma

Eğer yakın zamanda yeni bir sayfa eklediyseniz veya sitenizden bir sayfayı taşıdıysanız, sayfanız yanlış klasöre yerleşmiş olabilir. Erişmek istediğiniz sayfaya giden yolu kontrol edin ve eğer sayfa yanlış yerdeyse sayfayı uygun bir konuma taşıyın. Daha sonra sayfaya tarayıcınız üzerinden yeniden erişmeye çalışın.

Eğer bu problem bu şekilde çözemediyseniz web sitesi tasarımcınız ile veya site hosting’i ile görüşmeniz gerekebilir.

Yanlış Yönlendirme

Kendi siteniz üzerinden veya başka siteler üzerinden herhangi bir sayfaya yaptığınız yönlendirmede hata yapılmış olunabilir. Böyle bir durumda sistem ‘404: sayfa Bulunamadı’ uyarısı verecektir.
Bu hatayı düzeltmek için hata veren sayfaya yaptığınız yönlendirmelerin içerisinden yanlış olan yönlendirmeyi bulmanız gerekir. Yanlış yönlendirmeyi bulup doğrusu ile düzelttiğinizde sayfa bu hata kodunu vermeyi bırakacaktır.

URL – Dizin Taşıma / Değiştirme

Web server servisinde kaldırılmış veya değiştirilmiş dosyalara ait bağlantı linklerinin bulunması da bu hataya davetiye çıkarıyor. Kaldırılmış dosyalara erişim, sunucu servisinde artık böyle bir dosya bulunmadığından mümkün olmuyor. Bu durumlarda silinen sayfaları geri yükleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda insanlar sitenizde sildiğiniz bir sayfayı aramaya gelecekler. İnsanlar, sitenizden sildiğiniz için bir sayfayı aramayı bırakmayacak. Veya insanlar o sayfaya harici bağlantılar aracılığıyla ulaşabilir. Bunu düzeltmek için, silinmiş bir sayfayı her zaman geri yükleyebilirsiniz. Bu sayfayı kaldırmanın ticari bir nedeni olmadığı sürece. Değilse, sitenizden bazı sayfaları silmek istediğinizde, bunları benzer içeriğe sahip sayfalara yönlendirdiğinizden emin olun.

Kullanıcı bağlantıya tıkladığında sayfa bulunamadı yazıyor ve içerik ulaşılamaz oluyor. Eğer bir sayfanın URL’sini değiştirirseniz buna yapılan yönlendirmeleri de değiştirmeniz gerekir. Ayrıca eğer bir sayfanın yer aldığı dizini değiştirirseniz, sayfanın URL’si de değişmiş olacaktır. Bu, her sayfaya yeni URL’siyle erişmeniz gerektiği anlamına gelir. URL’nizdeki her klasörün adı, FTP hizmetiniz veya CMS’nizdekilerle eşleşmelidir. Değilse, tarayıcınızdaki URL’yi yeniden yazın. Bu sorunu hemen çözmelidir.

Eksik 301 Yönlendirmesi

Yakın zamanda bütün sitenizi veya bazı sayfaları taşımak durumunda kaldıysanız, yerine koyulması gereken uygun 301 yönlendirmelerini koymamış olabilirsiniz.

301 Yönlendirmesi: Ziyaretçilerinizi herhangi bir sayfaya yönlendirmek için kullanmanız gereken yönlendirme kodudur.
301 kalıcı bir yönlendirmedir. Eski bir URL’nin kullanıcıları aynı sayfaya farklı bir adresle göndermesini istiyorsanız, o sayfaya bir 301 yönlendirmesi uygulamanız gerekir. Aksi takdirde, web sitenizin ziyaretçileri (siz dahil) yalnızca bir 404 mesajı görür.

HTTP 404 Hataları Bir Web Sitesinin Sıralamasına ve Saygınlığına Nasıl Zarar Verebilir?

404 Hata Bulunamadı Nedir, Nasıl Düzeltilir ve Çözüm Yolları

Eğer bir internet kullanıcısı açmak istediği sayfa için 404 uyarısı alırsa, hatta herhangi bir uyarı alırsa ve sayfa açılmazsa, genellikle sayfadan çıkar ve farklı bir siteye yönelme eğilimi gösterir. İnternetteki genel kullanıcı tavrı bu şekildedir.
Bu bilgiden yola çıkarak sitenizde ne kadar çok 404 sayfası varsa sitenizde o kadar az zaman geçirileceğini de anlamış olmalısınız. Ayrıca sitenizde ne kadar uzun süre kopuk bağlantı varsa, hatayı o kadar fazla kullanıcı yaşar.

Arama motoru algoritmaları, kullanıcıların web sitenizde nasıl davrandıklarına özellikle dikkat eder. Çevrim içi davranışlarının sıralama sürecinde önemli bir rolü vardır. Ve bir HTTP 404 kodu, ziyaretçilerinizin karşılaşabileceği en sinir bozucu şeylerden biridir. Ulaşmaya çalıştıkları içeriğin kullanılamadığını gördüklerinde, sitenizi terk edecek ve sizin rakiplerinize gideceklerdir.

Olumsuz bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra, kopuk bağlantılardan kaynaklanan yüksek hemen çıkma oranları SEO’nuzu olumsuz etkileyebilir. SEMrush, hemen çıkma oranının SERP’lerde dördüncü en önemli sıralama faktörü olduğunu tespit etti. Google’ın algoritması hemen çıkma oranını doğrudan dikkate almasa da, çevrim içi sıralamanıza gerçekten zarar verebilir.

404 Hatası Nasıl Tespit Edilir?

404 hatasını tespit edebilmek için tüm sayfaları tek tek kontrol etmek pek mümkün değildir. Siteniz küçük bir internet sitesi bile olsa pek çok bağlantı linki ve farklı sayfa bulunabiliyor. Özellikle de büyük çaplı internet siteleri için böyle bir durum söz konusu bile olamaz.

404 hata kodunun en hızlı tespit edileceği yer Google’dır. Google Analytics, Google Search Console, Google Webmaster Tools gibi araçları hata tespitinde kullanabilirsiniz. Google Search Console aracında yer alan URL Hataları sekmesi internet sitesinde bulunan 404 hata kodlarını bulup gösteriyor. Size de düzenli olarak sitenin kontrol sağlamak ve mevcut hataların yer aldığı listeyi optimize etmek kalıyor.

Görüldüğü gibi 404 bulunamadı hatasının tespiti oldukça önemli ancak birkaç sayfanızdaki 404 uyarısı site trafiğinizi kısa vadede çok fazla etkilemez. Yine de sitenizin güvenilirliği, prestiji gibi sebepleri de göz önünde bulundurarak 404 hataları taramasını mutlaka gerçekleştirin. Tespit edilen hataların büyük bir kısmını düzeltmek yazıda paylaştığımız gibi oldukça kolay. Bu hataları bekletmeden onarırsanız, daha sonrasında sitede onarılacak hatalar açısından fazla bir birikme yaşamamış olursunuz.

E-Ticarette SEO Neden Önemlidir ? yazısındaki SEO öneminde 404 hatalarında ayrıca önemi olduğunu belirtmekte fayda var. SEO çalışmalarınızda 404 hataları en aza indirmeniz gerekmektedir.

Diğer Hata Kodları:

1xxBilgi  
100ContinueDevamİstek başarılı alındığı ve devam edilebileceği belirtilir

 

101Switching ProtocolsAnahtarlama ProtokolüSunucu, istemciden aldığı protokol değiştirme isteğine uyacağını belirtmektedir
102Processingİşlem 
2xxBaşarı  
200OKTamamİstek başarılı alınmış ve cevap başarılı verilmiştir.
201CreatedOluşturulduİstek başarılı olmuş ve sunucuda yeni bir kaynak yaratılmıştır.
202AcceptedOnaylandıSunucu isteği kabul etti ancak henüz işlemedi.
203Non-Authoritative InformationYetersiz BilgiSunucu isteği başarılı işledi, ancak başka kaynakta olabilecek bilgi döndürmektedir.
204No Contentİçerik Yokİstek başarılı alınmış ancak geri içerik döndürülmemektedir.
205Reset Contentİçeriği Baştan alİstek başarılı alınmış ancak geri içerik döndürülmemektedir. Ancak içerik temizlenecektir (örneğin bir web formunda doldurulan bilgiler).
206Partial ContentKısmi İçerikGET için kısmi içerik (içeriğin bir belirli bir parçası) başarılıyla döndürülmüştür.
207Multi-StatusÇok-Statü 
210Content DifferentFarklı İçerik 
3xxYönlendirme  
300Multiple ChoicesÇok SeçenekSunucuda isteğe göre birden fazla seçenek olduğunu bildirir. Sunucu seçeneği kendisi seçebilir veya seçenek listesini görüntüleyebilir.
301Moved PermanentlyKalıcı TaşındıBir kaynağın (veya sayfanın) kalıcı olarak başka bir yere taşındığını bildirir ve o yere yönlendirme sağlar.
302Moved TemporarilyGeçici TaşındıBir kaynağın (veya sayfanın) kalıcı değil geçici olarak başka bir kaynağa yönlendirir. Kaynağın ana adresi değişmemiştir.
303See OtherDiğerlerine BakFarklı bir kayanağa GET yapılması gerektiğini belirtir.
304Not ModifiedGüncellenmediİstenilen kaynakta daha önce yapılan istekten beri herhangi bir değişikliğin olmadı belirtilir ve içerik gönderilmez.
305Use ProxyProxy KullanSunucu tarafından döndürülen proxy’in kullanılması gerektiği belirtilir.
307Temporary RedirectGeçici olarak yeniden gönderBir kaynağın (veya sayfanın) kalıcı değil geçici olarak başka bir kaynağa yönlendirir.
4xxİstemci hatası  
400Bad RequestKötü İstekİstek hatalı (isteğin yapısı hatalı) olduğu belirtilir.
401UnauthorizedYetkisizİstek için kimlik doğrulaması gerekiyor.
402Payment RequiredÖdeme GerekliÖdeme gerekiyor. (gelecekte kullanılması için ayrılmıştır).
403ForbiddenYasaklandıKaynağın yasaklandığını belirtir.
404Not FoundSayfa Bulunamadıİstek yapılan kaynağın (veya sayfanın) bulunamadığını belirtir.
405Method Not Allowedİzin verilmeyen MetodSunucu , HTTP Method’u kabul etmiyor.
406Not AcceptableKabul Edilemezİstemcinin Accept header’ında verilen özellik karşılanamıyor.
407Proxy Sunucuda login olmak gerekli Proxy üzerinden yetkilendirme gerekir.
408İstek zaman aşamına uğradı İstek zaman aşımına uğradı (belirli bir sürede istek tamamlanamadı).
409Conflict(Hatlar) Çakıştı,Çakışmaİstek içinde çelişki var.
410GoneBakKaynak artık yok.
411Length Required İstekte “Content-Length” (içeriğin boyutu) belirtilmemiş.
412Precondition Failed unucu istekte belirtilen bazı önkoşulları karşılamıyor.
413Request Entity Too Large  İsteğin boyutu çok büyük olduğu için işlenemedi.
414Request-URI Too Long URI (URL) fazla büyük.
416Requested range unsatifiable İstenilen kaynak istenilen medya tipini desteklemiyor.
417Expectation failed İstek yapılan parça (bir dosyanın bir parçası vb..) sunucu tarafından verilebiliyor veya uygun değil.
422Unprocessable entity Sunucu “Expect” ile istenileni desteklemiyor veya yerine getiremiyor.
423Locked  
424Method failure  
451Unavailable For Legal ReasonsYasal nedenlerle gösterilemiyor 
5xxSunucu hatası  
500Internal Server Error Sunucuda bir hata oluştu ve istek karşılanamadı.
501Uygulanmamış Sunucu istenilen isteği yerine getirecek şekilde yapılandırılmamıştır.
502Geçersiz Ağ Geçidi Gateway veya Proxy sunucusu, kaynağın bulunduğu sunucudan (upstream sunucusu) cevap alamıyor.
503Hizmet Yok Sunucu şu anda hizmet vermiyor (kapalı veya erişilemiyor).
504Gateway Timeout Gateway veya Proxy sunucusu, kaynağın bulunduğu sunucudan (upstream sunucusu) belirli bir zaman içinde cevap alamadı.
505HTTP Version not supported HTTP Protokol versiyonu desteklenmiyor.

 

507Insufficient storage