E Ticaret Sistemleri

E-ticaret sistemleri varolan işinizin internet


üzerinden pazarlayabilmenizi sağlayabilecek yapılara verilen addır.

C2C , B2C yada B2B olmak üzere üç tip sistemi sizlere sağlayabilmekteyiz.

Peki C2C , B2C yada B2B arasındaki fark nedir? C2C ingilizce yapıdan dilimize geçmiş bir kısaltmadır. Customer to customer, yani müşteriden müşteriye satışı olanaklı kılar. Bu sistemde kullanıcılar ürünlerini başka kullanıcılara satıp kar elde edebilmektedirler.

Tabi bu işlemi yaparken küçük bir tutarı sisteme komisyon bedeli olarak ödemek zorundadırlar. C2C yapıda, sürecin hukuki olarak yapılandırılması en az yazılımın güvenliği kadar önemlidir.

B2C ticaret ise Business to Customer olarak ifade edilebilir. Yine bu yapıda kurumsal satışlarınız için size özel bir websitesi kurulumu, bu e ticaret sitesi üzerinden, stok yönetimi, müşteri takibi, müşteri iletişim bilgileri, benzer ürünler, bunu satın alan kişiler bu ürünü de aldı, karşılaştırma, mobil uyum gibi modüller ile tam teşekküllü bir eticaret sistemini kurumunuza sunabilmekteyiz.

B2B e ticaret sistemi ise firmaların belirli siteler üzerinde, diğer firmalarla görüşüp, teklif verip, anlaşıp ticaret yapabildiği sistemlerdir. Genelde sektöre özel portallar oluşturulabilmektedir. Buna ek olarak, özel sektörlerin birleşerek, daha büyük bir yapı oluşturdakları sistemler de sağlanabilir.

kredi-karti-odeme-sistemleri-visa
fsb-medya-e-ticaret-sitesi-odeme-sistemleriEğer seri olarak üretebildiğiniz bir ürününüz varsa, ancak müşterilerinize ulaşmak konusunda sorunlar yaşıyorsanız bir e ticaret sitesine sahip olmak, müşterilerinize ulaşmak için çok faydalı olacaktır. E ticaret siteniz sayesinde müşterilere erişim imkanınız artacaktır. Eğer sisteminize ek olarak bir de seo çalışması yaparsanız, satışını yaptığınız ürünler konusunda, hedef pazarınıza doğrudan ulaşabileceksiniz.


E ticaret web sitenize, doğru ve etkin bir reklam ve seo çalışması yapmak çok önemlidir. Reklam çalışması marka bilinirliğinizi arttırabilir, ancak seo çalışmaları doğrudan site trafiğinizi arttıracağı için satışlarınızı da etkileyecektir. Bu kapsamda kullanıcılarınızın sitenizi ziyaret sürelerini yükseltmek için doğru bir kullanıcı deneyimi tasarımı (UX) yapmak hayati öneme sahiptir. Eğer UX tasarımı konusunda sisteminiz üzerinde nitelikli çalışma yapılmazsa kullanıcılar kaybolmuş hissine kapılabilir ve site hızlı çıkış oranınız (bounce rate) artacaktır. Bounce rate artışı, sitenizin otorite değerini de olumsuz etkiler.
E ticaret siteleri için her çalışma, büyük öneme sahiptir. Sadece görsel tasarımı değil kullanıcı deneyimi de sitenizin ziyaret oranları konusunda belirleyici özelliğe sahiptir. Site tasarımınızdaki her faktör, gereksiz her detay, e ticaret hacminize zarar verebilir. Bunun için konusunda uzman bir ekiple, yani doğru bir ekiple yola çıkmanız hayati öneme sahiptir.

E ticaret siteleri, doğal işleyişi itibariyle doğrudan parasal faaliyetler üzerine inşa edildikleri için güvenlikleri de son derece önemlidir. Bu kapsamda, MVC yapı ile geliştirilen sistemlerin kod ve veritabanı güvenliğini sağlamak daha kolaydır. E ticaret siteleri üzerinde verilecek en ufak bir güvenlik zaafiyeti, kullanıcılarınızın bilgilerinin, bilgisayar korsanlarının eline geçmesine sebep olabileceği için bilgileri ele geçirilen müşterilerinize de maddi tazminat hakkı doğabilir. Böylesi bir durumda daha çok kazanmak için başlattığınız e ticaret projeniz, size daha çok kazandırmak yerine maddi zararlarla sonuçlanabilir.

Sonuç olarak; e ticaret ciddi bir iştir. Bunu konusunda uzman bir ekiple sağlamanız işlerinizi kolaylaştırır. Fsbmedya ailesi olarak, e ticaret sitelerinizi, konusunda uzman ekibimizle biz sağlayabiliriz.

e-ticaret-tukkan-magaza-satis-ucuz-sistem